Vauhdikas katukorispäivä Loviisassa Pirkka Street Basketin tahtiin

17.8.2017 Pirkka Street Basket -kiertue kurvasi torstaina Loviisaan Harjurinteen koulun parkkipaikalle, jossa 3.-6.-luokkalaiset pelasivat innoissaan katukoripalloa. Vuoden hauskinta koulupäivää oli järjestämässä Loviisan Koripallohokki sekä K-Supermarket Loviisa.

Lähes sata lasta vietti vuoden hauskinta koulupäivää Loviisassa.

Talkooväki teki ahkerasti töitä.

Myös opettajat lähtivät mukaan pelaamaan. Kuvat: Veera Sääski /Koripalloliitto

Hikipisaroita valui pelaajien otsalta torstaina Loviisassa, kun katukorispelit olivat vauhdikkaasti käynnissä. Lähes sata pelaajaa pääsi päivän aikana nauttimaan liikunnan ilosta katukoriksen parissa.

Ennakkoluulottomasti tapahtumassa toimivat myös koulujen opettajat. Kun eräs joukkue oli kadoksissa, opettajat päättivät kasata oman kolmen hengen joukkueen ja haastoivat 4.-luokkalaiset pojat katukorispeliin.

Koulun pihan tuntumassa järjestetty tapahtuma keräsi paikalle myös paljon katsojia. Monet katsojista olivat välituntipihalla jopa hieman harmissaan, etteivät olleet tällä kertaa itse pelaamassa. Kannustusta silti riitti.

- Täyden kympin tapahtuma. Kaikilla näyttää olevan tosi hauskaa, kommentoi Hokki Basketissa sekä pelaajana että valmentajana toiminut Ella Iivari.

Ellan lisäksi Hokki Basket oli koonnut tapahtumaan vahvan joukon talkoolaisia seuran aktiiveista. Korit nousivat pystyyn vauhdikkaasti ja pelien jälkeen tavarat olivat rekan kyydissä silmänräpäyksessä.

Loviisalainen koripalloseura Hokki-Basket on oiva esimerkki vielä pienestä seurasta, jolle Pirkka Street Basket -tapahtuma tarjoaa hyvän mahdollisuuden tehdä koripalloa tutummaksi paikkakunnalla ja rekrytoida uusia pelaajia joukkueisiin.

- Ehkä täältä löytyy uusia Iisaloja, totesi Matti Koskinen viitaten Loviisan Hokki-Basketin kasvatteihin Tuomas ja Joonas Iisaloon.

Loviisasta Pirkka Street Basket -rekan matka jatkuu kohti Lappeenrantaa, jossa järjestetään perjantaina viikon viimeinen katukoristapahtuma alakoululaisille. Vuoden hauskinta koulupäivää päästään yhteensä viettämään syksyllä vielä seitsemällä eri paikkakunnalla.

Pirkka Street Basket 2017 on osa Suomen Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteisvastuullista Pikkusudet-hanketta, jonka tavoitteena on edistää lasten liikkunnallisuutta. Hanke toteutetaan yhteistyössä paikallisten koripalloseurojen ja K-ruokakauppiaiden kanssa.

 

Koripalloliiton ja K-ryhmän yhteistyö jatkuu vahvana – liikunnan riemua tarjottu jo yli 42 000 lapselle

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmän päivittäistavaratoimiala ovat solmineet monivuotisen jatkon yhteistyölleen. Lasten liikuttamiseen keskittyneen yhteistyön helmiä ovat olleet Pikkusudet -tapahtumat sekä Pirkka Street Basket -kiertue, joiden avulla on tarjottu liikunnan riemua jo yli 42 000 lapselle.

Seurauutisia #6: Kevään Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 19 seuraa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

24.8.2017 Katukoris

Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

22.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

18.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket ja vuoden hauskin koulupäivä Lappeenrannan Kauppatorilla

Perjantaina 150 alakoululaista nautti liikunnan ilosta aurinkoisessa säässä Lappeenrannan kauppatorilla katukoriksen parissa. Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin paikkakunnalla jo vahvalla kokemuksella Lappeenrannan NMKY:n ja Catzin yhteistyöllä.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Katukoris

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

Näytä lisää vastaavia