25.11.2004 Salon Vilpas on tehnyt valintansa uudeksi sisäpelaajakseen. Nigerialaisen Chukwuma Nebohin korvaa 208-senttinen Richard Thomas "R.T." Guinn. Hän pelaa ensimmäisen Sparliiga-ottelunsa Vilpas-paidassa ensi viikon keskiviikkona Tampereella Pyrbasketia vastaan. Guinn on raamikas sisäpelaaja, joka pystyy heittämään myös kolmosia.
Teksasin mies aloitti yliopistouransa New Mexicossa, mutta siirtyi yhden kauden jälkeen Baylorin yliopistoon. Kaudella 2003-04 hän pelasi Baylorissa 26 ottelua 8,9 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvoilla. Edellisvuosi sujui 10,6 pisteen ja 5,6 irtopallon tilastomerkinnöin. Guinnin heittotaidoista puhuu uran kolmosten 43,0 prosentin tarkkuus.
Yliopiston jälkeen Guinn pelasi USBL:n Cedar Rapids River Raidersissa, jossa hänen joukkuekaverinaan hääri Vilppaan nykyinen pelintekijä Tim Kisner.
- Tunnen Suomen tason, ja tunnen R.T:n henkilökohtaisesti. Olen varma, että hän tulee tekemään kovaa jälkeä täällä kylmässä Suomessa, kertoi Guinnin "agenttina" Suomessa toiminut Kisner, jonka sanaan on jo Vilppaassa totuttu luottamaan.
Guinnin saapumisen myötä Vilppaasta saa lähteä myös Jermaine Young, joka oli ensimmäinen kokelas Nebohin korvaajaksi. Keskenkuntoinen Young pelasi kolme peliä Sparliigassa vaatimattomin 4,7 pisteen ja 2,7 levypallon keskiarvoin.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.