A-poikien ja miesten Try Out -tapahtuma Karkkilassa 22.4.2017

13.4.2017 Viime vuosina menestyksekästä juniorityötä tehnyt Karkkila järjestää A-pojille ja miehille suunnatun try-out tapahtuman lauantaina 22.4.2017 Karkkilan Liikuntahallilla.

Tapahtuman tavoitteena on löytää lisää pelaajia SM-sarjaan kaudeksi 2017-2018 tähyävään Karkkilan A-poikajoukkueeseen. A-poikajoukkueen pelaajilla on mahdollisuus tavoitella pelipaikkaa ja -aikaa myös miesten 1B divisioonassa, jossa Karkkilan miesten edustujoukkue pelaa. Joukkueet harjoittelavat pääsääntöisesti yhdessä.

Toisena tavoitteena on löytää miesten edustusjoukkueeseen uusia sopimuspelaajia, Miehet tavoittelevat ensi kaudella M1DB:n pudotuspelipaikkaa. Sopimuspelaaja voi olla nuori kovalla motivaatiolla varustettu lahjakas pelaaja tai jo kokeneempi "sarjajyrä" hyvällä motivaatiolla varustettuna. Useita joukkueiden pelaajia kulkee säännöllisesti pääkaupunkiseudulta Karkkilaan harjoituksiin, joka mahdollistaa pelaamisen ja harjoittelemisen Karkkilassa, vaikkei omaa autoa olisi. Kyydissä pääsee kulkemaan.

Karkkilan tavoitteena on kehittää nuoria pelaajia, tarjota heille mahdollisuus pelata aikuisten kansallista sarjaa sekä kehittää pelaajien edellytyksiä siirtyä kovemmille sarjatasoille. Seuran tärkeimpiä arvoja ovat pelaajista välittäminen ja huolehtiminen, kova työnteko sekä sitoutuminen. Viime vuosien aikana noin 9000 asukkaan Karkkilasta on noussut useita nuorisomaajoukkuepelaajia. Karkkila on pelannut viime vuodet A-poikien SM-sarjaa, jossa se on voittanut voittanut SM-prossia keväällä 2016. Ensimmäiset juniorimyllyn "tuotteet" ovat myös vakiinnuttaneet asemansa korisliigajoukkueissa.

Try-out tapahtuman valmentajina toimivat:

Kimmo Tolvanen (SKL 2-taso), joka on valmentanut pitkään ja menestyksekkäästi Karkkilan A-poikia. Tolvasella on takanaan myös mittava pelaajaura Karkkilassa, mutta sitä ennen hän on pelannut Korisliigaa ja Eurocupia Lappeenrannan Namikan joukkueessa, jossa voitti myös Suomen mestaruuden.

Anssi Liesmala (HKVT), joka on Karkkilan miesten joukkueen pitkäaikainen päävalmentaja, jolla on myös useiden vuosien apuvalmennuskokemusta Korisliigasta.

Asko Heino vastaa ryhmän fysiikkavalmennuksesta. Heino on kasvattanut ja valmentanut useita SM-tason yleisurheilijoita ja on nuorten sekä aikuisten fysiikkavalmennuksen spesialisti.

Try Out -päivän aikana on kahdet harjoitukset, joista ensimmäiset ovat klo 10.00-12.00 ja toiset 15.00-17.00. On mahdollista osallistua myös ainoastaan yhteen harjoitukseen. Harjoitusten välissä tarjoillaan lounas.

Jos olet motivoitunut, haluat sitoutua ja tehdä määrätietoisesti töitä menestyäksesi koripallossa ilmoita osallistumisestasi Try Out -tapahtumaan osoitteeseen anssi_liesmala@hotmail.com. Lisätiedot Anssi Liesmala 0503321408.

 
21.2.2017 Ajankohtainen

JBA:ssa voit yhdistää koripallon ja opiskelun

Jyväskylä Basketball Academy tarjoaa ammattimaisesta harjoittelusta, korkealla tasolla pelaamisesta sekä opiskeluihin panostamisesta kiinnostuneille pelaajille täydelliset olosuhteet. Jyväskylän monipuoliset opiskelumahdollisuudet ja JBA:ssa pelaaminen tarjoavat vertaansa vailla olevan mahdollisuuden koripallon ja opiskelun saumattomaan yhdistämiseen.

29.12.2016 Katsojat

Tilastoanalytiikan merkitys nykykoripallossa -luento Helsingissä 8.1.

Miesten Korisliigassa Kouvojen valmennustiimiin kuuluva ja Aalto-yliopistossa tietotekniikkaa opiskeleva Mika Honkasalo avaa ajatuksiaan tilastoanalytiikan merkityksestä nykykoripallossa Koripallomuseossa järjestettävällä luennolla.

Suomen ensimmäinen satelliittitason 3x3-turnaus GoExpo-messujen yhteydessä 5.3.

Helsingin NMKY:n Yökoris järjestää ensimmäisen satelliittitasoisen 3x3-turnauksen Suomessa. GoExpo-messujen yhteydessä lauantaina 5.3. järjestettävässä 3x3-tapahtumassa on kaksi sarjaa, joihin voi ilmoittautua 2.3. saakka tai niin kauan, kun sarjoissa on tilaa.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

PuHu Juniorit ja Leppävaaran Pyrintö yhteistyöhön A-tytöissä

Kaksi pääkaupunkiseudun seuraa, Leppävaaran Pyrintö ja PuHu Juniorit, yhdistää voimansa tyttökoripallossa. LePy ja PuHu ovat sopineet yhteistyöstä vanhimpien tyttöikäluokkien osalta. Yhteistyön tavoitteena on tarjota nuorille tyttöpelaajille mahdollisuus saavuttaa oma potentiaalinsa tarjoamalla valtakunnan parasta valmennusta kilpailukykyisessä ryhmässä pelaten A-tyttöjen SM-sarjaa.

Kori-80 järjestää miesten ja A-poikien yhteisen try out -illan 5.6.

Valtakunnalliseen miesten I divisioonan (Divisioona B) nousseen Keravan Kori-80:n miesten edustusjoukkueen sekä seuran uuden A-poikajoukkueen kesäharjoitusjakso käynnistyy tiistaina 5.6.2012 klo 18.00, jolloin Killan hallilla pidetään avoin try out -ilta.

ToPolla avoin try out –tapahtuma A-pojille ja miehille 23.-24.5.2012

Liiga-ToPo ja ToPo juniorit ry järjestävät yhteistyössä avoimen try out -tapahtuman 23.-24.5.2012. Tapahtuma on tarkoitettu kaikille vuonna 1996 tai aikaisemmin syntyneille huippu- ja kilpakoripalloon suuntautuneille mies- ja poikapelaajille.

Divisioonajoukkue Tarmolla try out 17.5.

Miesten I divisioonassa ensi kaudella pelaava Porvoon Tarmo järjestää avoimen try out -harjoituksen tiistaina 17.5. klo 19.30-21.00 Porvoon Urheiluhallissa.

Keravalla naisten SM-sarjajoukkueen try out –leiri 14.-15.5.

Keravan Kori-80 järjestää 14-15.5.2011 try out -leirin naisille sekä B- ja A-ikäisille tytöille, jotka ovat kiinnostuneita pelaamaan ja harjoittelemaan seuran naisten SM- sarjajoukkueessa kaudella 2011–12.

Namika Lahden avoin try out 10.5.

Namika Lahden kausi Korisliigan ja miesten I divisioonan osalta on päättynyt kaudella 2009-10. Seuran katse on suunnattu jo tulevaan kauteen. Ensimmäisenä askeleena Lahti järjestää avoimen try out –tilaisuuden maanantaina 10.5.2010.

27.4.2009 Ajankohtainen

Kori-80 järjestää naisten SM-joukkueen try out-leirin 15.-16.5.

Keravan Kori-80:n naisten SM-joukkue järjestää try out –leirin 15.-16.5.2009 Keravalla Killan hallissa (Sarvimäentie 35, Kerava). Leiri pidetään perjantaina 15.5. klo 18-20 ja lauantaina 16.5. klo 11-13.

23.5.2008 Eteläinen alue

ToPo aktiivisesti päihteitä vastaan

Helsinkiläisseura ToPo on käynnistänyt yhteistyön Elämä on parasta huumetta –järjestön kanssa. Yhteistyössä toteutetaan päihteettömyyskasvatukseen liittyviä koulutustilaisuuksia nuorille.

25.10.2018 17:01 Seura tiedottaa

GITG-korisleiri 2002-2006 syntyneille nuorille Lahdessa 27.10.

Bernard Harris järjestää 2002–2006 syntyneille tytöille ja pojille Get In The Game -katselmukset, josta valitaan pelaajia NBA-joukkue Philadelphia 76ersin kesäleirille vuonna 2019. Lahden katselmus pidetään 27.10. ja Helsingin vuoro on 22.12.2018.

11.7.2018 09:47 Seura tiedottaa

Juniorikoripalloilijat NBA-kesäleirillä Yhdysvalloissa

Eri puolilta Suomea koottu 20 juniorikoripalloilijan joukkue matkasi Yhdisvaltoihin Philadelphia 76ersin NBA -kesäleirille Get In The Game -yhdistyksen projektin päätteeksi.

12.6.2018 13:48 3x3

SM-kiertue jatkuu Tampereella: 30.6. Passion Streetbasket Goes 3×3

YMCA Tampere järjestää 3x3 koripalloturnauksen Tampereella 30.6.2018 Tullin Aukiolla alkaen klo 12.00. Tapahtuma on osa 3x3-koriksen SM-kiertuetta.

17.5.2018 10:55 Seura tiedottaa

Go Time Athletics, GTA, aloittaa kesäharjoittelun!

Tavoitteena on muodostaa harraste- ja kilpajoukkueet A- ja B- ikäisille pojille Helsinkiin ja Vantaalle, kesän ajan Helsingin ja Vantaan ryhmät harjoittelevat yhdessä. Toiveena olisi myös saada ryhmä A- ikäisille tytöille.

11.5.2018 13:43 Seura tiedottaa

Hae paikkaa Sasu Salin -korisleirille – 13 juniorille maksuton leiri

Yritysten tuella mahdollistetaan osallistuminen 13 juniorille Sasu Salin -korisleirille Varalan Urheiluopistolla.

Et ole yksin -palvelu vähentämään ja ehkäisemään epäasiallista käytöstä ja häirintää

Koripalloliitto on mukana Et ole yksin -palvelussa, joka tarjoaa puhelimessa ja chatissa tukea, apua ja neuvontaa urheilua harrastaville nuorille, aikuisille, vanhemmille ja huoltajille. Väestöliiton ja urheilujärjestöjen yhteishankkeella pyritään takaamaan, että jokainen voi harrastaa urheilua turvassa.

27.2.2018 3x3

Satelliittitasoinen 3x3-turnaus Helsingissä 2.–3.3.

GoExpo-messujen yhteydessä 2.–3.3. Helsingin Messukeskuksessa järjestetään satelliittitasoinen 3x3 -kutsuturnaus. Lisäksi sunnuntaina 4.3. pelataan amatöörisarjan turnaus, johon ilmoittautuminen on auki 2.3. asti.

3.1.2018 Pohjoinen alue

Ensi kaudeksi Tampereelle ja Pyrintöön valmentajaksi?

Tampereen Pyrinnön juniorivalmennuksen suunnittelu kaudeksi 2018-19 on hyvässä vauhdissa.

#Hi5 – osallistu ja jaa seurasi positiivista meininkiä

Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!

Näytä lisää vastaavia