Aki Linnanahde lähtee mukaan Seagullsin toimintaan

15.7.2014 Korisliigaan noussut Helsinki Seagulls on saanut tuekseen merkittävän vahvistuksen, kun vuodesta 2000 media- ja viihdemaailmassa työskennellyt Aki Linnanahde liittyy joukkueen taustavoimiin. Linnanahde nimettiin samalla seuran johtoryhmään, johon kuuluvat myös seuran pääomistaja Janne Kulvik, koomikko Sami Hedberg, entinen huippukoripalloilija Mikko Tanner ja Sinikka Kulvik.

Aki Linnanahde liittyy Seagullsin johtoportaaseen. Kuva: Helsinki Seagulls.

Aki Linnanahde omaa laajan kokemuksen urheiluviihteen tekemisestä. 35-vuotias Linnanahde on työskennellyt toimittajan ja tuottajan tehtävissä Suomen suurimpien urheilulajien parissa ja ollut rakentamassa monia isoja yleisötapahtumia. Koripallon puolelta kokemusta on ottelustudioiden isäntänä ja tuottajana liiga- ja maajoukkuepeleissä.

- Lähden intoa puhkuen tekemään Seagullsista Suomen kiinnostavinta urheilubrändiä.Töitä on paljon ja olemme vasta alkumetreillä, mutta intohimoa ja ideoita meiltä ei tule puuttumaan. Seagulls on vajaassa vuodessa ehtinyt nousta kiinnostavaksi sosiaalisen median ilmiöksi ja tämä on vasta alkua, Linnanahde maalailee.

Helsingin Kisahallissa pelaava Seagulls aikoo panostaa kotiotteluissaan tapahtumien viihdyttävyyteen. Jo aiemmin joukkueen omistajaksi ryhtynyt Sami Hedberg  on maan ykkösnaurattaja ja Linnanahteen mukaantulon jälkeen viihdepuolen osaaminen on entistä vahvemmissa käsissä.


- Kaikkein tärkeintä on tarjota voittavaa koripalloa, mutta haluamme antaa yleisöllemme elämyksiä myös urheilusektorin ulkopuolelta. Voin luvata, että meidän pelit eivät jätä ketään kylmäksi ensi kaudella, Linnanahde toteaa.


Ensimmäiseen liigakauteensa valmistautuva Seagulls on kasannut kesän aikana kovan kotimaisen pelaajarungon. Joukkueeseen ovat liittyneet Susijengin mukana koripallon MM-kisoihin valmistautuva Carl Lindbom, sekä rutinoituneet liigapelurit Eero Lehtinen ja Antti Niskanen. Niin ikään Korisliigaa pelannut Lauri Toivonen liittyy helsinkiläisjoukkueeseen pelattuaan kaksi edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistotasolla. Viime kauden menestyksen takuumies Jouko Järvinen jatkaa lokkipaidassa myös kaudella 2014-2015. Joukkueen päävalmentajana toimii Mikko Larkas.

 

Lisätietoja: Helsinki Seagulls
 
14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

Näytä lisää vastaavia