Alku otti viimeisen pudotuspelipaikan Riennolta

15.3.2014 Naisten Korisliigan viimeisellä kierroksella Forssan Alku taisteli itselleen viimeisen pudotuspelipaikan kaatamalla Turun Riennon vieraissa 69-87 (33-43). Päätöskierroksen muissa otteluissa pisteet veivät Äänekosken Huima, Peli-Karhut ja ToPo.

Sanna Heleniuksen FoA taisteli itsensä viimeiselle pudotuspelipaikalle haastamaan Catzin.

Brandi Davis ratkaisi kotiottelun Huimalle Honkaa vastaan.

Laura Lehtorannalla on nyt kasassa 300 runkosarjaottelua Naisten Korisliigassa.

Vilma Kesänen teki 15 pistettä ja jakoi 5 namupassia ToPolle. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Nunnavuoren palloiluhallissa päätösneljännekselle mentiin kotijoukkueen kahdeksan pisteen takaa-ajoasemassa, mutta nälkäisempi Alku söi Riennon elävältä ja marssii voiton myötä haastamaan voittamattoman Catz Lappeenrannan pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.


- Voi olla tyytyväinen, kun näin moni pelaaja pääsi korkeille pistemäärille. Erityisesti Katri Mennan 19 pistettä on todella hyvä suoritus, Alun valmentaja Rami Salonen kommentoi pelin jälkeen.

- Tämä on kilpaurheilua, joten tavoite on luonnollisesti päästä mahdollisimman korkealle. Vielä on tuo Catzin vuori valloittamatta, joten saadaan nähdä, että kuinka pitkälle sitä päästään kipuamaan, Salonen jatkoi.

Alun pistetehtailijat olivat Mennan lisäksi Hope Elam (23/4), Sanna Helenius (20/1) ja Telia McCall (16/10/7 riistoa).

Riennolta La'Keisha Sutton teki 25 pistettä, joista 21 syntyi ensimmäisellä puoliajalla.


Huima väänsi kotivoiton Hongasta


Sarjassa kuudentena majaileva Huima emännöi Äänekoskella vierailevaa sarjakuutosta Tapiolan Honkaa.

Tiukka ottelu eteni tasatilanteessa viimeiselle minuutille saakka, mutta Brandi Davisin (13/5/4 syöttöä) lay-up vei kotijoukkueen johtoon, jota honkalaiset eivät enää pystyneet kääntämään itselleen, vaikka Elina Koskimies (5/4) kaunisteli lopputuloksen hyppyheitollaan summerin soidessa pisteisiin 68-66 (27-25).

Lonniya Bragg (16/5) teki herhiläisten korkeimman pistemäärän, Kenya Robinson (13/13) keräsi komean tupla-tuplan ja 15-vuotias Riina Kärkkäinen heitti 11 pistettä.

Hongalta Toccara Ross (20/7), Saara Sandell (12/6) ja Jenni Rantanen (11/1) pääsivät kaksinumeroisille pistelukemille.


Vaughn ratkaisi kotivoiton PeKalle, Lehtorannalle 300 runkosarjaottelua täyteen


Steveco Areenalla Peli-Karhut voittivat runkosarjan päätöspelissä Keravan Energia Teamin 83-79 (40-36).

Kolmannella neljänneksellä näytti jo siltä, että PeKa menee omia menojaan, mutta keravalaiset järjestivät hurjan takaa-ajon, jonka päätteeksi vierasjoukkueella oli kahden pisteen johto ja pelikellossa reilu minuuttia aikaa.

Kokenut PeKa kuitenkin piti päänsä ja otti johtoaseman Krystal Vaughnin (26/11) rikotulla hyppyheitolla, josta tulleen bonusheiton 27-vuotias laituri heitti kylmäpäisesti sisään.

Vaughnin lisäksi Taru Tuukkanen (24/10) teki kotijoukkueelle tupla-tuplan.

Keravalaisten pirteimmät olivat Mollie Williams (24/10) ja Rosa Pakarinen (19/4/7 riistoa).

Laura Lehtoranta pelasi ottelussa 300. runkosarjapelinsä Naisten Korisliigassa. 13 kautta kestänyt ura alkoi ylimmällä sarjatasolla 28.9.2001, kun PeKa kohtasi Pantterit. Urallaan 29-vuotias takamies on voittanut SM-kultaa kolmesti ja nostanut Cup-kannua kahdesti.


ToPon runkosarja päättyi voitokkaasti


Sarjakolmonen ToPo piti sarjapisteet Töölön Kisahallissa voittamalla HoNsU Jyväskylän 76-67 (44-30).

Tasaisesti peluuttanut ToPo otti toisella neljänneksellä noin kymmenen pisteen jonka helsinkiläiset säilyttivät päätösvihellykseen saakka.

Ashlee Roberson (14/5) ja Vilma Kesänen (15/3/5 syöttöä) pelasivat erinomaisesti ToPolta. Myös Laura Saarinen ihastutti keräämällä 15 levypalloa ja tekemällä ohessa 7 pistettä.

Jyväskyläläisiltä Nikki Speed (15/12/8 syöttöä) kävi lähellä tripla-tuplaa ja Titta-Riina Lepistö heitti 16 pistettä ja napsi 9 levypalloa.

 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga
Lisätietoja: Laura Lehtoranta
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia