Alle 16-vuotiaat pojat joutuivat taipumaan Sveitsille EM-kisoissa

10.8.2025 23:11 Alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelasi EM-kisojen alkulohkon kolmannessa ottelussaan Sveitsiä vastaan. Loppulukemat olivat Sveitsille 74-62. Päävalmentaja Jyri Lohikosken mukaan alussa oli paljon mahdollisuuksia voittaa ottelu, mutta sitten itseluottamus mureni.

Sveitsi oli tänään MU16-joukkuetta parempi. Kuva: FIBA

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkoi EM-kisojen alkulohkon pelejään ottelulla Sveitsiä vastaan. Kolme ensimmäistä erää olivat tasaisia, mutta Sveitsi vei pelin vahvan neljännen erän ansiosta.

Päävalmentaja Jyri Lohikosken mukaan nyt oli karu tapa hävitä koripallo-ottelu.

- Puolustuspelaamisemme antoi meille paljon mahdollisuuksia voittaa tämä ottelu. Saimme aiheutettua vastustajalle paljon ohiheittoja ja pallonmenetyksiä. Emme valitettavasti saaneet niitä käännettyä koreiksi. Kun sitä jatkui pitkälle, itseluottamuksemme mureni ja vastaavasti sveitsiläisten itseluottamus kasvoi. Sen seurauksena hävisimme pelin.

- Tappio oli kohtalokas siinä mielessä, että kaavio seuraavissa peleissä on meille vaikein mahdollinen. Lähdemme silti tekemään tiistaista eteenpäin oman parhaamme ja katsotaan mihin se riittää. 

Suomen parhaat pelaajat olivat Renne Ikäläinen (12/1/5 syöttöä), Joseph Tala (8/6) ja Isaiah Bangura (7/9/4 riistoa). Sveitsiltä esiin nousivat Livio Riboni (23/3/6 riistoa) ja Alessio Solazzi (19/3). 

Ottelutilasto

Joukkueen seuraava peli on 12.8. Vastus selviää myöhemmin. 

Yhteenveto

Sveitsi-Suomi 74-62 (8-12, 17-11, 17-19 ja 32-20). EM-kisat, Georgia, Tbilisi, 10.8.2025

Henkilöt

Asiat

 
Näytä lisää vastaavia