Andre Gustavson aloittaa ammattilaisuransa Kauhajoella ja Korisliigassa

31.5.2024 12:30 Karhu Basket on solminut vuoden pelaajasopimuksen 25-vuotiaan takamiehen Andre Gustavsonin kanssa. Gustavson on pelannut kuusi ottelua Susijengin paidassa. Kaikki ikäluokat huomioiden Gustavson on pukenut maajoukkuepaidan ylleen sata kertaa.

Kuva: Richmond

196-senttinen Gustavson on helsinkiläisen Wartti Basketin kasvatti. Gustavson pelasi kaudet 2016-17 sekä 2017-18 divari A:ta HBA:n joukkueessa. Kaudella 2017-18 Gustavson teki keskiarvoksi divarissa 11,6 pistettä, kolme levypalloa ja 2,5 syöttöä. Lisäksi hän riisti 1,5 kertaa 30 pelatussa ottelussa.

Kahden HBA:ssa pelatun kauden jälkeen Gustavson siirtyi pelaamaan yliopistokoripalloa NCAA:n puolelle. Kouluna oli Richmond ja siellä Gustavson pelasi viiden kauden aikana yhteensä 140 ottelua. Viimeisellä yliopistokaudella 2022-23 otteluita kertyi 33 ja peliaikaa tuli runsaat 29 minuuttia ottelua kohden. Keskiarvoksi tuli 4,9 pistettä, 3,1 levyriä ja 1,2 syöttöä. Kakkoset upposivat 60 ja kolmoset 37,3 prosentin tarkkuudella. Richmond Spiders pelaa NCAA:n ykköstasolla, Atlantic 10 konferenssissa. Kaudella 2021-22 Richmond voitti konferenssinsa ja eteni NCAA:n lopputurnauksessa toiselle kierrokselle.

Viime kausi (2023-24) jäi kokonaan väliin loukkaantumisen takia. Kokonaisuudessaan visiitti USA:ssa kesti kuusi vuotta ja sinä aikana Gustavson luki itsensä maisteriksi asti.

Gustavson on pelannut tasan 100 maaottelua. Niistä kuusi on tullut Susijengin kanssa ja pisteitä on syntynyt 4,3 per maaottelu. Haastajamaajoukkueessa Gustavson on pelannut 13 maaottelua ja niissä pistekeskiarvon on 9,3 per ottelu. Nuorten maaotteluita kertyi U16-U20-ikäluokissa yhteensä 81 ja 14 U20 maaottelussa pistekeskiarvoksi merkattiin 9,2 ottelua kohden.

- Andre tulee kuuden Yhdysvalloissa vietetyn vuoden jälkeen vähän ns. tutkan ulkopuolelta monille Korisliigan seuraajille ja haluaa varmasti näyttää osaamisensa, kun on vihdoin saanut terveysmurheet selätettyä. Saamme joukkueeseen fiksun ja työteliään pelaajan, josta IKH Areenan kotiyleisö tulee varmasti pitämään, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi tuoretta pelaajasopimusta seuran tiedotteessa.

– Haluan kiittää Jannea ja koko Kauhajoen Karhubasketin organisaatiota tästä mahtavasta mahdollisuudesta edustaa todella ammattimaista ja voittavaa seuraa. Olen täysin valmis ottamaan ensimmäiset askeleet ammattilaisena näin hienossa ympäristössä ja haluan osoittaa, että pystyn auttamaan joukkuetta saavuttamaan sen asettamat tavoitteet ensi vuonna, Gustavson kommentoi.

-Viimeiset kuusi vuotta olen viettänyt Richmondin Yliopistossa, Virginian Osavaltiossa, NCAA 1-divisioonan joukkueessa, minkä aikana ehdin suorittamaan kandin sekä maisterin MBA-opinnot koripallon ohella. Kuudesta vuodesta viisi ensimmäistä vuotta pelasin Richmond Spidersin paidassa, voittaen konferenssimestaruuden vuonna 2022. Se mahdollisti meille mahdollisuuden pelata NCAA-lopputurnauksessa, jossa pystyin auttamaan joukkuetta etenemään 32 parhaan joukkoon koko Yhdysvalloissa. Pandemian takia minulla oli mahdollisuus pelata vielä yksi vuosi ja aloittaa maisteritutkintoni samalla. Keväällä 2023 pelilupani umpeutuessa jäin yliopistoon vielä vuodeksi suorittamaan maisteritutkintoni loppuun.

- Kaudella 2023-2024 olin joukkueen kanssa koko vuoden, mukana treenaamassa ja samalla valmistamassa joukkuetta apuvalmentajan roolissa. Tämä mahdollisti sen, että näin läheltä amerikkalaista huippuvalmennusta ja opin koripallon strategisista puolista enemmän, sekä pystyin pysyä pelikunnossa ja valmistautua seuraavaan kauteen. Olen täysin omistautunut ammattikoripalloon ja innolla valmis ottamaan haasteen vastaan, Gustavson päättää.

Henkilöt

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia