21.3.2022 09:00 Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n lopputurnauksessa Andre Gustavsonin edustama Richmond ja Jacob Grandisonin edustama Illinois putosivat toisella kierroksella. Jesper Granlund ja Longwood taas kärsivät tappion jo ensimmäisellä kierroksella.
Andre Gustavsonin kausi sai päätöksensä NCAA:ssa. Kuva: Ville Vuorinen.
Ensimmäisen kierroksen ottelussa Richmond tarjoili yllätyksen, kun Spiders kellisti Iowan 67-63 (29-28). Richmond oli sijoitettu sijalle 12, Iowa taas sijalle 5.
Gustavsonin saldo oli kaksi pistettä, viisi levypalloa ja yksi syöttö 21 peliminuutissa aloitusviisikossa.
Richmondin ja Gustavsonin kausi sai kuitenkin päätöksensä toisella kierroksella, kun Providence oli parempi loppulukemin 51-79 (24-39). Gustavson tilastoi viisi pistettä ja kaksi levypalloa 30 minuutissa aloitusviisikossa.
Gustavson pelasi seniorikaudellaan 28 ottelua, joista 20 aloitusviisikossa. Gustavsonin tilastoiksi muodostui 4,5 pistettä ja 2,5 levypalloa ottelua kohden.
Jacob Grandison ja Illinois pääsivät ensimmäiseltä kierrokselta eteenpäin vaikeuksien kautta, kun Chattanooga pisti kampoihin summeriin saakka, mutta lopulta Illinois vei voiton 53-54 (33-29).
Grandison pelasi yhdeksän minuuttia, joiden aikana hän tilastoi kolme levypalloa ja kaksi syöttöä.
Noutaja Illinoisille tuli toisella kierroksella, kun Houston veti pidemmän korren 68-53 (30-26). Grandison jäi pisteittä neljässä peliminuutissa.
Graduate student -statuksella pelannut Grandison tilastoi keskimäärin 9,6 pistettä ja 3,8 levypalloa ottelua kohden 30 ottelussa, joista 23 hän oli aloitusviisikossa.
Jesper Granlundin edustaman Longwoodin historian ensimmäinen NCAA:n valtakunnallinen lopputurnaus päättyi ensimmäisellä kierroksella, kun Olivier Nkamhouan edustama Tennessee vei voiton 88-56 (29-54).
Granlund pelasi aloitusviisikossa 22 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi kaksi pistettä, kolme levypalloa ja yhden syötön. Nkamhoua ei pelannut loukkaantumisen takia.
Granlund pelasi toisella kaudellaan Longwoodissa 32 ottelua, joista jokaisen aloitusviisikossa, ja tilastoi keskimäärin 4,1 pistettä ja 2,4 levypalloa ottelua kohden.
Tennessee hävisi heti seuraavalla kierroksella, Round of 32:ssa, Michiganille 76-68 (32-37). Nkamhoua oli poissa kokoonpanosta loukkaantumisen takia.
NIT:n (National Invitational Tournament) ensimmäisellä kierroksella Mustapha Amzilin edustama Dayton voitti Toledon 74-55 (34-23). Amzil tilastoi kaksi pistettä, viisi levypalloa, kaksi syöttöä, yhden torjunnan ja riiston 21 minuutissa.
NIT:n toisella kierroksella Daytonin kausi päättyi, kun Vanderbilt voitti jatkoajan jälkeen 68-70 (26-25, 63-63). Amzil keräsi kaksi pistettä ja viisi levypalloa 19 minuutissa.
Amzil tilastoi toisella kaudellaan Daytonissa 5,6 pistettä ja 4,1 levypalloa 35 ottelussa, joista aloitusviisikossa hän oli yhdessä.
Kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan riveissä miesten I divisioona A:n voittoa juhlinut Alvar Peltoniemi, 21, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:n kakkostasolle, jossa hän tulee edustamaan Augustan yliopistoa.
Susiladiesin Portugalia vastaan pelattavissa vierasotteluissa tullaan näkemään Sara Bejedin, 21, paluu Suomen paitaan. Edelliskerrasta, kun Bejedi on edustanut Suomea, on ehtinyt kulua jo liki kolme vuotta.
Viimeiset kaksi kautta vahvaa jälkeä Yhdysvaltain NCAA-liigan Illinoisissa tehnyt ja Susijengissä viime kesänä debytoinut Jacob Grandison, 24, lunastaa ”koronaoptiovuotensa” ja siirtyy tulevaksi kaudeksi Duken yliopistoon.
Kaksi suomalaispelaajaa ovat sitoutuneet ensi kaudeksi yliopistoihin NCAA:n ykköstasolle. Nikolas Gustavson, 20, siirtyy junior college -tasolta North Alabaman yliopiston joukkueeseen, kun taas Helsinki Seagullsia ja HNMKY:tä tällä kaudella edustanut Emil Skyttä, 18, siirtyy Central Michiganiin.
Jo aiemmin West Virginian yliopistoon sitoutunut Rekolan Urheilijoiden kasvatti Fede Federiko, 20, siirtyykin tulevaksi kaudeksi Pittsburghin yliopistoon. Viime kesänä Susijengissä debytoinut 211-senttinen Federiko pelasi viime kaudella junior college -tasolla ja vaihtaa nyt kirjansa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han.
HBA-Märskyä kaudella 2021-22 edustanut Teresa Seppälä, 19, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:han, jossa hän tulee edustamaan Sienan yliopistoa.
HBA-Märskyä kuluneella kaudella edustanut Janette Aarnio, 19, on valinnut menevänsä ensi kaudeksi South Floridan yliopistoon. Helsingin NMKY:n kasvatti on ehtinyt pelata jo neljä maaottelua Susiladiesin paidassa.
Edelliset neljä kautta kovatasoista Georgia Techin yliopistoa edustanut Susiladiesin takapelaaja tähtää ammattilaisuraan. Lappeenrantalaislähtöinen takapelaaja on ilmoittautunut WNBA:n varaustilaisuuteen.
Yhdysvaltojen pienten yliopistojen sarjassa NAIA:ssa Emma Tuominen valittiin All-American-joukkueeseen kunniamaininnalla. Tässä artikkelissa on koottu suomalaispelaajien kaudet Pohjois-Amerikan ylipistosarjoissa – muualla kuin NCAA:n ykkösdivisioonassa.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Lotta-Maj Lahtisen edustama Georgia Tech ja Sara Bejedin Florida State putosivat pois leikistä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n lopputurnauksen joukkueet ovat selvillä ja suomalaispelaajista Lotta-Maj Lahtinen ja Georgia Tech sekä Sara Bejedi ja Florida State pääsivät lopputurnaukseen asti. Lisäksi Nenna Lindströmin, Kia Vaalavirran ja Anna Kahelinin yliopistojen kaudet jatkuvat WNIT-turnauksessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa March Madness on etenemässä valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Andre Gustavson ja Richmond ansaitsivat lippunsa Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen voitolla, minkä lisäksi lopputurnaukseen pääsivät Jacob Grandison ja Illinois, Olivier Nkamhoua ja Tennessee sekä jo viikko sitten Jesper Granlund ja Longwood.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n kovatasoisessa Atlantic Coast -konferenssin lopputurnauksessa Lotta-Maj Lahtinen ja Georgia Tech etenivät puolivälieriin. Sara Bejedi taas heitti 21 pistettä, mutta Florida State putosi puolivälierissä.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa miesten puolella Jesper Granlund ja Longwood voittivat Big South -konferenssin lopputurnauksen, minkä myötä Longwood eteni NCAA:n lopputurnaukseen ensimmäistä kertaa yliopiston historiassa.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n naisten puolella nähtiin harvinaislaatuinen suomalaiskohtaaminen, kun Atlantic Coast -konferenssin loppusuoralla Sara Bejedi ja Florida State päihittivät Lotta-Maj Lahtisen edustaman Georgia Techin jatkoajan jälkeen.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n miehissä suomalaisonnistujiin viime viikolla lukeutui Touko Tainamo, joka repi kauden kolmannen tupla-tuplansa ja kävi lähellä neljättä. Tainamon edustama Denver aloittaa viikonloppuna konferenssin lopputurnausurakkansa.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa suomalaisten naispelaajien ykkössuoritus viime viikolta osui Lotta-Maj Lahtiselle, joka keräsi 24 pistettä ja 6 syöttöä Georgia Techin jatkoaikatappiossa Notre Damea vastaan.
Rekolan Urheilijoiden kasvatti Federiko Federiko, 20, on sitoutunut West Virginian yliopistoon ensi kaudeksi 2022-23. Federiko siirtyy West Virginiaan junior college -tasolta, jossa hän on pelannut Northern Oklahoma Collegessa.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n suomalaisista miespelaajista viime viikolla liekeissä oli Jacob Grandison, joka säkitti 24 pistettä ja kuusi kolmosta, kun Grandisonin edustama Illinois päihitti Michigan Staten Big Ten -konferenssin ottelussa.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Lotta-Maj Lahtinen ja Georgia Tech pelasivat kaksi ottelua, joista saldona tappio ja voitto. Lahtinen upotti tappiossa 21 pistettä toisella puoliajalla, voitto-ottelussa taas hän pelasi häkellyttävät 45 minuuttia ja tarjoili 12 syöttöä.