Atte Perttu Korihaiden pelipaitaan

27.7.2020 20:02 Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on solminut vuoden mittaisen sopimuksen Atte Pertun kanssa.

Perttu on pelannut uransa aikana 39 euro-ottelua (FIBA Europe Cup ja Mestarien liiga) Kataja Basketin riveissä. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

202-senttinen Perttu aloittaa Uudessakaupungissa 11:nnen kautensa Korisliigassa. Kaikkiaan Perttu on pelannut uransa aikana 347 ottelua pääsarjassa. Hän oli Kataja Basketin paidassa voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2017.

– Korihait osoitti kiinnostusta minuun hyvissä ajoin. Grönroosin Jounin olen tuntenut lapsesta saakka ja ollaan joka kesä soiteltu tulevien kausien koriskuvioista. Nyt oli hyvä sauma liittyä Korihaihin, kun asiat loksahtivat oikeisiin kohtiin, kertoilee Perttu syitä Korihaihin liittymisestä, Perttu kommentoi Korihaiden tiedotteessa.

Viime kaudella Perttu edusti kaarinalaista Ura Basketia Korisliigassa.

– Haluan pelata ehjän kauden. Treenata ja pelata hyvin ja ansaita sitä kautta enemmän vastuuta ja saada onnistumisia. Hyvällä päivittäisellä tekemisellä pyrin vaikuttamaan omaan ja joukkueen suoritustasoon.

Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula odottaa Pertulta vahvaa kautta.

– Atella oli ohikausi viime kaudella, mutta nyt hänellä on täällä mahdollisuus saada isompi rooli. Perttu tuo vahvistusta isoon päähään sekä heittovoimaa kenttää levittävänä pelaajana. Haluan myös monipuolistaa Aten pelaamista, sanoo Nikula.

Korihailla on Pertun ohella voimassa olevat pelaajasopimukset Mirko Laitisen, Samuli Ojan, Miikka Marttisen, Tommi Lehtosen ja Aamos Nikulan kanssa. Joukkuetta valmentaa Jarno Nikula.

 

Henkilöt

Asiat

 
1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

Näytä lisää vastaavia