29.9.2025 11:47 Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.
Awak Kuier johdatti joukkueensa Euroliigaan. (Kuva: FIBA Europe)
Galatasaray otti tukevan otteen lohkovaiheeseen jo ensimmäisessä karsintaottelussa hakemalla Romaniasta 81-48-voiton ja tahti jatkui samana myös joukkueiden toisessa kohtaamisessa, kun Sepsi kaatui tällä kertaa 86-46. Kuier oli joukkueensa ykkösnimi 19 pisteellä ja kuudella levypallolla. Tilastot karttuivat myös syötöllä, kolmella riistolla ja kahdella torjunnalla. Hänen teholukunsa oli hurja 38.
Galatasaray eteni lohkovaiheeseen yhteispistein 167-94. Samassa lohkossa pelaavat unkarilainen Sopron, italialainen Famila Schio sekä belgialainen Flammes Carolo.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.A little bit of everything 🪄 #EuroLeagueWomen x @KuierAwak pic.twitter.com/bqgeg8uTIJ
— EuroLeague Women (@EuroLeagueWomen) September 25, 2025
Helmi Tulonen rohmusi 13 levypalloa, mutta Uni Györ hävisi Unkarin liigan avausottelussa BEAC:lle 59-65. Saksassa saatiin kausi myös käyntiin ja Roosa Lehtorannan sekä Elina Koskimiehen Saarlouis Royals nappasi avausvoiton Mitteldeutscherista lukemin 74-65. Koskimies hätyytteli tupla-tuplaa jääden siitä pisteen ja yhden levypallon. Lehtoranta puolestaan heitti 13 pistettä ja nappasi kuusi levypalloa.
Espanjan LF Challengessa Magdalene Agyein kausi sai tappiollisen alun Castellon hävitessä Zamoralle 56-68. Agyei heitti kaksi pistettä ja otti kuusi levypalloa.
Euroliigan karsinnat (2. osaottelu):
Galatasaray-Sepsi 86-46 (yhteistulos 167-94)
Awak Kuier (Galatasaray): 19 pistettä, 6 levypalloa, 3 riistoa, 2 torjuntaa
Ottelutilastot
Unkarin liiga:
BEAC-Uni Györ 65-59
Helmi Tulonen (Uni Györ): 2 pistettä, 13 levypalloa, 2 riistoa, 1 syöttö, 2 torjuntaa
Ottelutilastot
Saksan Bundesliiga:
Mitteldeutscher-Saarlouis Royals 65-74
Roosa Lehtoranta (Saarlouis): 13 pistettä, 6 levypalloa, 3 syöttöä, 1 riisto
Elina Koskimies (Saarlouis): 9 pistettä, 9 levypalloa, 3 syöttöä
Ottelutilastot
Herner TC-Angels Nördlingen 78-70
Niko Kuusi (Nördlingen, päävalmentaja)
Ottelutilastot
Espanjan LF Challenge:
Castello-Zamora 56-68
Magdalene Agyei (Castello): 2 pistettä, 6 levypalloa, 1 syöttö
Ottelutilastot
Turkkilaisseuraan täksi kaudeksi siirtynyt Kuier ja hänen edustamansa Galatasaray kaatoi kaksiosaisen karsinnan ensimmäisessä ottelussa ACS Sepsi-SIC:in vieraskentällä 48–81.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Awak Kuierin jatkoi vahvoja pelejään sekä Euroliigassa että Italian Serie A1:ssa. Sara Bejedi oli jälleen vireessä Unkarissa ja Lotta-Maj Lahtinen oli joukkueensa parhaimmistoa Espanjassa.
Awak Kuier ja Sara Bejedi olivat kovassa iskussa eurokentillä. Anniina Äijäsen Treviso on voittoputkessa Italiassa.
Euroliigassa ja EuroCupissa saatiin alkulohkot päätökseen viime viikolla ja molemmissa kilpailuissa nähdään suomalaisedustusta myös jatkopeleissä. Awak Kuier taistelee Euroliigassa ja Sara Bejedi oli siivittämässä Szekszardin jatkoon EuroCupissa.
Niko Kuusi, 35, sai tänä vuonna hienon mahdollisuuden, kun Saksan Bundesliigassa pelaava Angels Nördlingen palkkasi hänet uudeksi päävalmentajakseen. Samalla suomalaisvalmentaja hyppäsi kohti uutta ja osin tuntematonta.
Saksan Bundesliigassa Saarlouis Royalsin riveissä pelaava Roosa Lehtoranta, 27, pääsee hyvässä iskussa tuleviin EM-karsintoihin. Lehtorannalla on takanaan vahva alkukausi seurajoukkueessaan.
Awak Kuier oli jälleen Reyer Venezian johtotähti ja Roosa Lehtoranta jatkoi vahvoja esityksiään Saksan Bundesliigassa.
Kaikki näytti hyvältä, kun Sara Bejedi, 24, paukutti Euroliigan karsinnoissa kolmen pisteen heittoja sisään ja auttoi joukkueensa himoitun kilpailun porteille. Sen jälkeen kaikki kuitenkin muuttui.
Susiladiesin Helmi Tulonen, 26, on tehnyt sopimuksen unkarilaisen Serco UNI Gyorin kanssa. Tulonen pelasi viime kaudella Italiassa.