25.4.2024 21:05 Puolelta toiselle keikahdellut välieräsarja on nyt Nokian hallinnassa. Katajan valmentaja Petri Virtanen peräänkuulutti joukkueeltaan henkistä kasvua.

Both Gach (pallossa) oli jälleen Nokian pistekuningas. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
BC Nokia hurjasteli kotikentällään 85–64-voittoon Kataja Basketista. Joukkueiden väliset välierät ovat olleet varsinaista kiikkulautaa, sillä toistaiseksi kaikki ottelut ovat päättyneet kotijoukkueen murskavoittoon puolin ja toisin. Nokia johtaa nyt sarjaa voitoin 2–1.
Kentän kiistaton pistekuningas oli Nokian Both Gach, joka pussitti 29 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Usein korinteossa kunnostautunut joukkuetoveri Tucker Richardson kärsi tänään huonosta heittopäivästä ja jäi kuuteen pisteeseen mutta poimi silti 13 levypalloa ja jakoi viisi koriin johtavaa syöttöä.
Katajan riveissä ainoat kaksinumeroisiin pistesaldoihin yltäneet olivat Richaud Pack ja Hannes Pöllä. Pack pussitti 16 pistettä ja syötti neljästi, kun taas Pöllä upotti 11 pistettä ja nappasi neljä levypalloa.
Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi Ruudun haastattelussa:
– Peli noudatteli tänään aika lailla samaa kaavaa kuin viime kerrallakin täällä. Meidän pitää kasvaa henkisesti. Meidän pitää oppia käsittelemään ne hetket, kun koemme epäonnistumisen hyökkäyksessä tai Nokia onnistuu toisessa päässä tai jos tuomarit tekevät omasta mielestämme väärän tulkinnan. Nyt ne tilanteet kertautuvat, kehonkielemme muuttuu huonoksi, ja piste-ero taululla repeää hyvin nopeasti.
Nokia ja Kataja kohtaavat toisensa seuraavan kerran Joensuussa maanantaina 29. huhtikuuta. Välierissä pelataan neljästä voitosta.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.