BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

20.4.2018 Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Bojan Sarcevic pelaa kenties uransa parasta kautta ja on valmis johdattamaan Karhu Basketin seuran ensimmäisiin Korisliigan finaaleihin.

Juho Lehtoranta toimii tuttuun tapaansa päävalmentaja Jussi Laakson sveitsiläisenä työkaluna, suorittaessa minkä tahansa tehtävän päävalmentaja tarvitsee hoidettavan.

"Pitäis olla", toteaa, todennäköisesti, Vincent Council jokaisen irrottamansa heiton jälkeen. Eikä ihme, sillä mies pelaa aivan käsittämätöntä kevättä.

Serbijätti Dragan Labovic on toisella Nokian visiitillään, jos mahdollista, vieläkin kovemmassa iskussa kuin ensimmäisellä. Kuvat: Ville Vuorinen

BC Nokia niputti joensuulaisen Kataja Basketin tyylipuhtaasti voitoin 3-0 matkalla välieriin, joukkueen nojatessa vahvasti päävalmentaja Ville Tuomisen organisoimaan puolustukseen sekä sarjan parhaimpiin lukeutuvan takamies-sentteri -kombinaation pelaamiseen. Sama sapluuna on tehnyt näätäpaidoista yhden koko sarjan kuumimmista joukkueista kevätauringon alla, eikä nokialaisten välieräpaikka ollut varmasti yllätys koripallokansan syvien rivien keskuudessa.

BC Nokian pelaamisen selkärankaa ei tarvitse varsinaisesti etsiä kissojen ja koirien kanssa. Sarjan isojen miesten eliittiin kuuluva serbijätti Dragan Labovic on jatkanut pudotuspeleissä siitä, mihin mies jäi runkosarjassa. Hyökkäyspäässä jokaisella mahdollisella tavalla jatkuvana uhkana toimiva Labovic postitti puolivälierissä 21,0 pistettä, 5,0 syöttöä ja 3,7 syöttöä ottelua kohden, nakutellen kahden pisteen heitot 53,3%, ja kolmoset peräti 55,6% tarkkuudella säkin pohjalle.

Fiksuna ja äänekkäänä pelaajana Labovic toimii myös BC Nokian puolustuspelaamisen ankkurina. Välierissä onkin mielenkiintoista nähdä, millä keinoin Bojan Sarcevicin johtama Karhu Basketin hyökkäys lähtee haastamaan Labovicia BC Nokian puolustuksen ytimessä.

BC Nokian kaksipäisen lohikäärmeen toinen pää löytyy takakentältä. Vincent Council lämmitteli syksyn ja leimahti ilmiliekkeihin kevätauringon pilkahtaessa pilvien takaa. Yhden onnistuneen ja yhden karvan päähän jääneen tripla-tuplan kevään aikana kirjauttanut Council omaa sen tason työkalupakin pelinrakentajan paikalla, ettei vastaavaa ole löydetty hetkeen liigaparketeilta.

Council jatkoi vahvaa kevättään puolivälierissä, niputtaen Kataja Basketin taskuunsa 18,0 pisteen, 10,0 syötön ja 5,0 levypallon keskiarvojen muodossa. Kaikki tämä, vaikka mies osui kolmen pisteen kaaren takaa tasoonsa nähden heikosti, 30,8% tarkkuudella (koko kaudella 40,4%). Council pitää näätäpaitojen hyökkäyksen lankoja käsissään mestarillisesti ja on varmasti valmis taistelemaan pelinrakentajien paremmuudesta Sarcevicin kanssa.

Ulkomaalaisnelikon täydentää monipuolinen Leyton Hammonds (13,7/7,3/3p 42,9%), sekä tarkkakätinen Devoe Joseph (18,3/4,3/3,7 syöttöä) joka latoi joka toisen kaukolaukauksen pussiin puolivälierissä. Näätäpaidoissa viettämässään 25 ottelussa 45,2% tarkkuudella kolmoset pussittanut Joseph toi Nokialle saapuessaan juuri tarvittavan lisän näätäpaitojen kokoonpanoon, eikä ole sattumaa, että juuri Josephin saapumisen jälkeen BC Nokia on ollut sarjan kuumimpia joukkueita.

Vahvaa kevättä pelaava Aapeli Alanen (10,3/4,7/1,0 torjuntaa) ja loputon mismatch-ongelma vastustajien puolustuksille, Eldar Skamo (5,0/5,3/2,0 syöttöä), tarjoilevat kotimaisen osaston kärkiosaamista ja tukevat erinomaisesti Councilia ja Labovicia näätien hyökkäyksessä.

Takakentän väsymätön rakkikoira Niko Mattila (5,7) tulee varmasti olemaan läpi sarjan Sarcevicin niskassa, lonkassa ja parhaimmillaan jopa saman pelipaidan alla puolustamassa mesikämmenten hyökkäysten moottoria. Vastaavasti etukentällä puolustuspään erikoisosaamista Labovicin takaa parketille tuo päävalmentaja Tuomisen luottopelaaja Daniel Dolenc (4,7/3,7).

- Karhu on voittanut 14 ottelua putkeen ja heillä on kotietu, joten kyllä he suosikkina tähän sarjaan lähtevät. Mutta, meillä on hyvä meininki ja korkea itseluottamus, niin mennään kokeilemaan, että minne se riittää. Ei meillä hirveästi ole menetettävää ja kun paineetta pääsee pelaamaan, niin yleensä hyviä asioita tapahtuu, pyörittelee BC Nokian päävalmentaja Ville Tuominen, siirtäen paineita kauhajokisten puolelle seuran nettisivuilla.

- Karhun hyökkäyspeli pyörii paljon Bojanin kautta. Bojanin palloskriinipelaaminen on iso osa heidän hyökkäystään. Puolustuspäässä he ovat isoja ja liikkuvia ja isotkin pelaajat pystyvät myös puolustamaan kaarella. He ovat todella monipuolisia puolustuspäässä.

Karhu Basketin hyökkäyspelaamisen moottorina toden tosiaan toimii tuttu partasuu, kenties uransa parasta kautta pelaava Bojan Sarcevic. Sarjan parhaiden pelaajien joukkoon kevään aikana noussut Sarcevic kieputteli puolivälierissä 17,0 pistettä ja 5,3 syöttöä, kahmien myös 2,0 riistoa ottelua kohden.

Sarcevicin ja Stephen Maxwellin (24,0/6,0) tai Gregory Manganon (16,7/5,3) väliset palloskriinipelit ovat useimpien mesikämmenten hyökkäysten keskiössä. Sarcevicin kirurgin tarkkaa operointia ei ole muutenkaan helppoa saada kuriin, eikä tilannetta helpota Maxwellin jatkuva uhka rullaajana ja Manganon kyky niin ikään rullata, mutta myös hypätä kaaren taakse naulaamaan kolmosia pussin pohjalle. Puolivälierissä 208-senttinen Mangano upotti kolmosensa renkaan läpi 44,4% tarkkuudella.

Karhu Basketin toinen todellinen ase löytyy laiturin paikalta. Urheilullinen, vahva ja monipuolinen laituri, 198-senttinen Rene Rougeau oli jo runkosarjassa kauhajokisten puolustuspään tärkeimpiä palasia ja mies on jatkanut samalla linjalla pudotuspeleissä. Silmämääräisesti joka puolelle parkettia ennättävä Rougeau kirjautti puolivälierissä keskiarvoikseen 11,0 pistettä, 6,7 levypalloa, 5,3 syöttöä, järjenvastaiset 4,0 torjuntaa ja 1,3 riistoa ottelua kohden.

Räjähdysmäisen nousun kotimaisen koripalloyleisön yleiseen tietouteen tällä kaudella tehnyt Henri Kantonen (8,0/4,3/2,0 syöttöä/1,0 riistoa) täydentää kauhajokisten viisikon ja tarjoaa Sarcevicille hyökkäysalueen äärimmilleen levittävää heittouhkaa. Sarcevicin takana pelintekijän roolia harjoittaa Joonas Lehtoranta (5,5), joka pystyy parhaimmillaan omalla panoksellaan muuttamaan yksittäisen ottelun kulun Karhu Basketin suuntaan.

Päävalmentaja Jussi Laakson sveitsiläinen linkkuveitsi, tarvittaessa likimain minkä tahansa roolin ja työnkuvan tismalleen halutulla tavalla suorittava Juho Lehtoranta (4,7/3,3) tuo 82 pudotuspelin kokemuksellaan myös tarvittavaa rauhallisuutta joukkueen pelaamiseen molemmissa kenttäpäissä. Pyrinnön paidassa mestaruudenkin voittanut Kelvin Lewis (11,7/3,7/2,0 syöttöä/1,0 riistoa) tarjoaa samanlaista turvaa ja rauhallisuutta, samalla tuoden tarvittavan lisämausteen Karhu Basketin hyökkäykseen jatkuvalla korintekovalmiudellaan.

- Puolivälierien jälkeen saimme noin viikon valmistautumisjakson välieriin. Olemme käyttäneet sen ajan hyvään harjoitteluun sekä vastustajan heikkouksien ja vahvuuksien opiskeluun, toteaa Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso.

- Olen varma, että perjantaina pallon noustessa olemme valmiita haasteeseen, jonka BC Nokia meille asettaa. Nokialaisryhmällä oli myös viikon verran aikaa punoa juoniaan, mutta vaikka jotain uuttakin vastaan tulisi, heidän keihäänkärkensä on edelleen trio Labovic-Council-Joseph.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Vilpas kolmantena joukkueena välieriin

Salon Vilpas selvitti kolmantena joukkueena tiensä Korisliigan välieriin, joukkueen haettua vastaansanomattoman 88-55 (49-28) -vierasvoiton KTP:sta. Vilpas etenee täten välieriin otteluvoitoin 3-1.

Näytä lisää vastaavia