30.9.2016 BC Nokia ja try-outilla syyskuun loppuun ollut Papa Dia ovat sopineet jatkosopimuksesta, joka kattaa Korisliiga-kauden 2016-17. 208-senttinen Dia vakuutti valmennusjohdon nousujohteisen pelaamisen ja harjoittelun lisäksi persoonallaan.
Senegalista kotoisin oleva Papa Dia, 29, siirtyi Yhdysvaltoihin pelaamaan jo lukioikäisenä ja valmistui Southern Methodist Universitystä kauden 2010-11 päätteeksi. Dian tie vei yliopistosta Euroliiga-organisaatioon, kun KK Zagreb nappasi lupaavan sentterin riveihinsä. Kaudeksi 2012/2013 Dia teki sopimuksen liettualaisen KK Šiauliain kanssa, mutta ei kyennyt pelaamaan kautta loppuun asti joukkueessa loukkaantumisen takia. Hän on pelannut urallaan myös Espanjassa, Italiassa ja Kosovossa.
– Liettuassa Papa loukkasi selkänsä pahasti ja sen jälkeen ura on ollut laskusuunnassa. Hän saapui meille elokuun puolessa välissä lyhyelle try-outille, jota jatkettiin ensin syyskuun loppuun ja nyt alkavaksi kaudeksi, BC Nokian päävalmentaja Ilpo Rantanen kertoo.
– Esitykset sekä treeneissä että peleissä ovat olleet nousujohteisia. Hänen koripallohistoriansa itsessään kertoo jo, että kuinka kova jätkä on kyseessä ja hiljalleen vanha alkaa löytymään.
BC Nokian urheilutoimenjohtaja Ville Tuomisen mukaan Näädät lähtee kauteen viidellä ulkomaalaisvahvistuksella.
– Pelaajakehityksen kannalta on tärkeää, että treeneissä pelaajat pääsevät pelaamaan omilla pelipaikoillaan. Dia mahdollistaa sen, että esimerkiksi Eldar Skamo ja Ville Haapoja pääsevät pelaamaan harjoituksissa luontaisilla pelipaikoillaan.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.