5.8.2024 10:20 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Xavier Green, 27, ovat solmineet kautta 2024-2025 koskevan pelaajasopimuksen.
Yhdysvaltalainen Xavier Green on 198-senttinen laitahyökkääjä, joka edusti yliopistouransa aluksi Old Dominionin yliopistoa neljän kauden ajan. Sieltä hän siirtyi viimeiselle yliopistokaudelle Marylandin yliopistoon. Green aloitti ammattilaisuransa kaudella 2022-2023 norjalaisen Kongsberg Minersin joukkueessa, jossa hän oli sarjan neljänneksi paras pistemies 22,1 pisteen keskiarvolla.
Viime kaudella Green pelasi Sveitsissä Fribourg Olympicin riveissä. Sveitsin liigassa (Swiss Basketball League) Xavier pelasi yhteensä 38 ottelua 9,1 pisteen ja 4,3 levypallon keskiarvolla. Kyseisellä kaudella Fribourg Olympic voitti runkosarjan ja joukkueen kausi päättyi Sveitsin liigan mestaruuteen.
– Olen innoissani siitä, että Xavier on mukana. Hän on pelaaja, jolle vain taivas on rajana ja joka on voittanut mestaruuden viime kaudella. Hän tuonee paljon energiaa ja kovuutta joukkueeseemme, sanoo BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson seuran verkkosivuilla.
BC Nokialla on julkaistut pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Fiifi Aidoon, Max Besselinkin, Aamos Nikulan, Kahron Rossin, Tomas Murphyn, Santeri Roikon ja Xavier Greenin kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.