30.10.2018 20:24 Ura Basketin Malik Dime jäi nokialaisten tornien puristuksiin.

BC Nokian 208-senttinen Sean O'Mara oli liikaa Uran puolustukselle. Kuva: Ville Vuorinen
Erinomaiseen vireeseen viime aikona päässyt BC Nokia otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa, kun Ura Basket kaatui Kupittaan palloiluhallissa koriluvuin 74–85 (42–48).
Edelleen ilman loukkaantuneita Stephen Croonea ja Eldar Skamoa toimeen tuleva Ura roikkui vierasjoukkueen kintereillä miltei päätösneljänneksen loppuhetkille asti. Vierasjoukkue ei kuitenkaan päästänyt Uraa uhkaamaan kunnolla voittoaan.
Uran kokoonpanossa ei ollut vielä uutta takamieshankintaa, Johnathan Jordania. 178-senttinen Jordan saapuu Suomeen vasta ensi viikolla. Poissaoloihin Ura ei kuitenkaan kotipeliään hävinnyt.
– Kyllä ne oli nuo menetykset ja levypallot, joiden takia Nokia pysyi johdossa. Me haluamme kyllä pitää tuollaista vauhtia, mutta pallosta pitää pitää parempaa huolta, Ura Basketin Pyry Rainamaa pohti.
Ura Basket sortui tiistaina peräti 22 menetykseen. Menetyksistä seitsemän tilastoitiin pelintekijä Fiifi Aidoolle (14/3/6s).
Myös alkukauden suurin syömähammas, 206-senttinen Malik Dime, oli vaikeuksissa BC Nokian isokokoisten sentterien kanssa. 17 pisteen ja lähes kymmenen levypallon keskiarvoilla otteluun lähtenyt Dime jäi seitsemään pisteeseen. Uran paras oli tiistaina 19 pistettä heittänyt Avery Woodson.
Tappio oli Uralle jo kauden viides ja kolmas peräkkäinen. Sarjanousijalla on vielä tällä viikolla kaksi tärkeää kohtaamista, kun perjantaina Ura matkustaa Uuteenkaupununkiin ja sunnuntaina Kaarinaan saapuu Lapuan Kobrat.
BC Nokia pelasi Turussa riittävän tehokkaasti. Vaikka sunnuntainen kotipeli Kobria vastaan selvästi painoi, jaksoi nokialaiset toteuttaa omaa pelisuunnitelmaansa.
207-senttisen Dragan Labovicin sisäpelaajapariksi hankittu 208-senttinen Sean O’Mara on osoittautumassa Korisliigan yhdeksi vaarallisimmaksi pelaajaksi. O’Mara kokosi kasaan jälleen jättimäiset tehot: 29 pistettä ja 10 levypalloa.
– Joukkuekaverit pelasivat minulle tänään palloa loistaviin paikkoihin, hyviin asemiin. Valmennus on tehnyt meille sellaisen pelisuunnitelman, että saamme Labovicin kanssa paljon palloja korintekopaikkoihin, O'Mara totesi.
– Neljäs voitto putkeen maistuu hyvältä. Toivotaan, että pystymme edelleen kehittymään.
BC Nokian pelit jatkuvat tällä viikolla niin ikään perjantaina kotiottelulla Kouvojen Kouvoja vastaan.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.