Bisons hakee ensimmäistä Eurocup-vierasvoittoaan Ateenasta

12.11.2013 Urheilukliseisiin kuuluva ilmaisu matkustamisesta leijonan luolaan tulee keskiviikkona todeksi Eurocupin jatkosarjapaikkaa havittelevalle Loimaa Bisonsille, joka pyrkii kartuttamaan voittotiliään ateenalaisen Panioniosin kotihallissa fanaattisten kreikkalaiskannattajien edessä. Bisons-valmentaja Greg Gibson kertoo viime viikon Spartak-voiton kasvattaneen joukkueensa itseluottamusta.

Viimeiset kaksi kautta Panioniosia edustanut Billy Keys palaa Bisons-paidassa entiselle kotikentälleen.

Korinalusjyrä John Williamson tekee Ateenassa kauden Eurocup-debyyttinsä.

Bisons-luotsi Greg Gibsonin mukaan joukkueen itseluottamus on korkealla.

"Junnu Lee" on Eurocupin paras suomalaiskorintekijä 14,5 pisteen keskiarvollaan. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tuomas Venhola.

Bisons mykisti venäläisen miljoonaseuran Pietarin Spartakin viime keskiviikkona kotonaan Vantaan Energia Areenalla, kun Mikko Koivisto tarjoili Tuukka Kotille korintekoon vapauttavan syötön vain kaksi sekuntia ennen ottelun loppua.

 

Voiton jälkeen tunnelma loimaalaisleirissä oli vapautunut, sillä Spartakille kaatuessaan Bisonsille olisi kirjattu kolmas alle yhden heiton tappio kolmeen viikkoon, mikä olisi ollut erityisen haastava skenaario ottaessa huomioon, että Bisons pelaa alkulohkon viimeisestä kuudesta ottelustaan neljä vieraskentällä.

 

Spartakin kaaduttua on Bisonsilla tilillään kaksi voittoa neljästä ottelusta, ja päävalmentaja Greg Gibsonin mukaan joukkue uhkuu itseluottamusta lähtiessään Ateenaan toiseen Eurocup-vierasotteluunsa.

 

– Voiton jälkeen on huomattavasti helpompaa astua Ateenan koneeseen. Vaikka Spartak-peli ei vielä ollut varsinainen pakkovoiton paikka, 2-2-voittosuhteella on paljon miellyttävämpi hakea ensimmäistä vierasvoittoa kuin 1-3-voittosuhteella, Gibson laskeskelee.

 

– Spartak-peli oli meille jo neljäs viime sekunneilla ratkennut ottelu, ja jo tämän perusteella itseluottamuksemme on korkealla. Olemme osoittaneet pystyvämme pelaamaan voitosta mitä tahansa joukkuetta vastaan tässä sarjassa.

 

Williamson teki vaikutuksen, Panionios on Keysille tuttu

 

Bisons haki Spartak-voittonsa ennen kaikkea hartiavoimin, sillä joukkueen uusi amerikkalaisvahvistus, fysiikkaihme John "The Body" Williamson ei ollut vielä edustuskelpoinen.

 

198-senttinen korinalushärkä teki ensiesiintymisensä Bisons-paidassa lauantaina Espoossa ja kuritti vanhaa seuraansa Honkaa 24 pisteellä vain 19 minuutissa. Keskiviikkona Ateenassa Williamson tekee kauden Eurocup-debyyttinsä.

 

– John on vielä muutaman viikon päässä parhaasta kunnostaan, mutta hän tuo jo nyt meille korin alle kovuutta ja ratkaisuvoimaa. Ennen kaikkea hän auttaa meitä levypallopelaamisessa, joka on ollut meille Eurocupissa vaikeaa, sekä vie paineita pois Tuukalta (Kotti), Gibson arvioi.

 

Keskiviikon ottelun tärkeyttä ei voi ylikorostaa, sillä vastakkain on kaksi joukkuetta, joista kumpikin on hakenut kaksi voittoa ja petaisi itsensä voitolla vahvoihin asemiin alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä. Ennakkokaavioissa joukkueet ovat tasaväkisiä, joskin fanaattisuudestaan tunnetut kreikkalaiskannattajat kallistavat vaakakuppia niin, että kotijoukkuetta voidaan pitää voittajasuosikkina.

 

– Olen kuullut paljon tarinoita kreikkalaisfaneista monilta pelaajilta, mutta uskon meidän olevan valmiit haasteeseen. Meitä helpottaa, että Billy Keys on pelannut viimeiset pari kautta Panioniosissa, ja hän on kertonut meille paljon sikäläisistä olosuhteista, pelaajista ja kannattajista. Tavoitteenamme on ehdottomasti avata vierasvoittotili, uhkuu Gibson.

 

Koposen Himki ja Leen Ploiesti herkullisissa asemissa

 

Eurocupin kolmelle muullekin ”suomalaisjoukkueelle” tilanne on keskiviikkoiltana herkullinen.

 

Viimeiset kolme otteluaan voittanut Petteri Koposen BC Himki ryhmittyy kentälle Bosniassa KK Igokea Aleksandrovacin kotikentällä, kun taas Gerald Lee juniorin CSU Asesoft Ploiesti ottaa kotonaan Romaniassa mittaa Lukoil Sofiasta.

 

Himkillä ja Ploiestilla on mahdollisuus ottaa vahva kiinnitys Eurocupin jatkopaikkataisteluun alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä, sillä Lukoil ja Igokea ovat E-alkulohkon hännänhuiput, jotka joutuisivat entistä ahtaammalle hävitessään keskiviikon ottelunsa. Himki on hakenut neljästä ottelustaan kolme ja Ploiesti kaksi voittoa.

 

Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana palaa puolestaan viime viikon vieraspelin jälkeen kotikentälleen Stozice Areenalle kohtaamaan Ranskan liigassa pudotuspeliviivan alle ja Eurocup-lohkonsa hännille jumittuneen Paris Levalloisin. Neljästä ottelustaan kaksi voittaneen Olimpijan Sasu Salin saa takakentällä vastaansa Duke- ja NBA-taustaisen amerikkalaispelinrakentaja Daniel Ewingin, joka on pelannut viimeiset kuusi kautta Euroopan huippuseuroissa.

 

Yhteenveto: suomalaiset tilastokärjet Eurocupissa

 

  • Gerald Lee jr (CSU Ploiesti): Pisteet 14,5 Levypallot 5,8 Syötöt 1,0 2p 78,1%
  • Petteri Koponen (BC Himki): Pisteet 12,3 Levypallot 2,0 Syötöt 3,8 2p 3p 40,7% 1p 100,0%
  • Tuukka Kotti (Bisons): Pisteet 11,5 Levypallot 5,5 Syötöt 1,5 2p 59,0%
  • Mikko Koivisto (Bisons): Pisteet 10,8 Levypallot 1,0 Syötöt 2,0 3p 47,8% 1p 100,0%
  • Sasu Salin (Union Olimpija): Pisteet 9,0 Levypallot 3,3 Syötöt 2,0 1p 100,0%

 

Lisätietoja: Eurocupin tilastot

Asiat

 
17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 22:07 Susijengi

Susijengi kolmannen kerran Vuoden joukkue, Lassi Tuovi Vuoden valmentaja – Miikka Muurinen Vuoden nuori urheilija!

Susijengi painoi tassunjälkensä vahvasti torstai-iltaiseen Urheilugaalaan Helsingin Veikkaus Areenalla. Susijengi palkittiin 3. kerran Vuoden joukkueena, Lassi Tuovi 1. kerran Vuoden valmentajana ja Miikka Muurinen 1. kerran Vuoden nuorena urheilijana.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

14.1.2026 18:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 2

Aikuisten divarikierros tarjosi yleisölle runsaita pistelukuja miesten I divisioona B:ssa ja huiketa takaa-ajoja miesten I divisioona A:ssa. Naisten I divisioonassa nähtiin tarkkaa puolustuspeliä. EBT II vankisti asemaansa naisten sarjan kärjessä puhtaalla pelillä ja miesten sarjoissa nähtiin poikkeuksellisia yksilösuorituksia, kuten Aaron Ekweren peräti 50 pisteen iltapuhde.

14.1.2026 14:21 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.

Näytä lisää vastaavia