12.11.2013 Urheilukliseisiin kuuluva ilmaisu matkustamisesta leijonan luolaan tulee keskiviikkona todeksi Eurocupin jatkosarjapaikkaa havittelevalle Loimaa Bisonsille, joka pyrkii kartuttamaan voittotiliään ateenalaisen Panioniosin kotihallissa fanaattisten kreikkalaiskannattajien edessä. Bisons-valmentaja Greg Gibson kertoo viime viikon Spartak-voiton kasvattaneen joukkueensa itseluottamusta.

Viimeiset kaksi kautta Panioniosia edustanut Billy Keys palaa Bisons-paidassa entiselle kotikentälleen.

Korinalusjyrä John Williamson tekee Ateenassa kauden Eurocup-debyyttinsä.

Bisons-luotsi Greg Gibsonin mukaan joukkueen itseluottamus on korkealla.

"Junnu Lee" on Eurocupin paras suomalaiskorintekijä 14,5 pisteen keskiarvollaan. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tuomas Venhola.
Bisons mykisti venäläisen miljoonaseuran Pietarin Spartakin viime keskiviikkona kotonaan Vantaan Energia Areenalla, kun Mikko Koivisto tarjoili Tuukka Kotille korintekoon vapauttavan syötön vain kaksi sekuntia ennen ottelun loppua.
Voiton jälkeen tunnelma loimaalaisleirissä oli vapautunut, sillä Spartakille kaatuessaan Bisonsille olisi kirjattu kolmas alle yhden heiton tappio kolmeen viikkoon, mikä olisi ollut erityisen haastava skenaario ottaessa huomioon, että Bisons pelaa alkulohkon viimeisestä kuudesta ottelustaan neljä vieraskentällä.
Spartakin kaaduttua on Bisonsilla tilillään kaksi voittoa neljästä ottelusta, ja päävalmentaja Greg Gibsonin mukaan joukkue uhkuu itseluottamusta lähtiessään Ateenaan toiseen Eurocup-vierasotteluunsa.
– Voiton jälkeen on huomattavasti helpompaa astua Ateenan koneeseen. Vaikka Spartak-peli ei vielä ollut varsinainen pakkovoiton paikka, 2-2-voittosuhteella on paljon miellyttävämpi hakea ensimmäistä vierasvoittoa kuin 1-3-voittosuhteella, Gibson laskeskelee.
– Spartak-peli oli meille jo neljäs viime sekunneilla ratkennut ottelu, ja jo tämän perusteella itseluottamuksemme on korkealla. Olemme osoittaneet pystyvämme pelaamaan voitosta mitä tahansa joukkuetta vastaan tässä sarjassa.
Bisons haki Spartak-voittonsa ennen kaikkea hartiavoimin, sillä joukkueen uusi amerikkalaisvahvistus, fysiikkaihme John "The Body" Williamson ei ollut vielä edustuskelpoinen.
198-senttinen korinalushärkä teki ensiesiintymisensä Bisons-paidassa lauantaina Espoossa ja kuritti vanhaa seuraansa Honkaa 24 pisteellä vain 19 minuutissa. Keskiviikkona Ateenassa Williamson tekee kauden Eurocup-debyyttinsä.
– John on vielä muutaman viikon päässä parhaasta kunnostaan, mutta hän tuo jo nyt meille korin alle kovuutta ja ratkaisuvoimaa. Ennen kaikkea hän auttaa meitä levypallopelaamisessa, joka on ollut meille Eurocupissa vaikeaa, sekä vie paineita pois Tuukalta (Kotti), Gibson arvioi.
Keskiviikon ottelun tärkeyttä ei voi ylikorostaa, sillä vastakkain on kaksi joukkuetta, joista kumpikin on hakenut kaksi voittoa ja petaisi itsensä voitolla vahvoihin asemiin alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä. Ennakkokaavioissa joukkueet ovat tasaväkisiä, joskin fanaattisuudestaan tunnetut kreikkalaiskannattajat kallistavat vaakakuppia niin, että kotijoukkuetta voidaan pitää voittajasuosikkina.
– Olen kuullut paljon tarinoita kreikkalaisfaneista monilta pelaajilta, mutta uskon meidän olevan valmiit haasteeseen. Meitä helpottaa, että Billy Keys on pelannut viimeiset pari kautta Panioniosissa, ja hän on kertonut meille paljon sikäläisistä olosuhteista, pelaajista ja kannattajista. Tavoitteenamme on ehdottomasti avata vierasvoittotili, uhkuu Gibson.
Eurocupin kolmelle muullekin ”suomalaisjoukkueelle” tilanne on keskiviikkoiltana herkullinen.
Viimeiset kolme otteluaan voittanut Petteri Koposen BC Himki ryhmittyy kentälle Bosniassa KK Igokea Aleksandrovacin kotikentällä, kun taas Gerald Lee juniorin CSU Asesoft Ploiesti ottaa kotonaan Romaniassa mittaa Lukoil Sofiasta.
Himkillä ja Ploiestilla on mahdollisuus ottaa vahva kiinnitys Eurocupin jatkopaikkataisteluun alkulohkon jälkipuoliskolle lähdettäessä, sillä Lukoil ja Igokea ovat E-alkulohkon hännänhuiput, jotka joutuisivat entistä ahtaammalle hävitessään keskiviikon ottelunsa. Himki on hakenut neljästä ottelustaan kolme ja Ploiesti kaksi voittoa.
Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana palaa puolestaan viime viikon vieraspelin jälkeen kotikentälleen Stozice Areenalle kohtaamaan Ranskan liigassa pudotuspeliviivan alle ja Eurocup-lohkonsa hännille jumittuneen Paris Levalloisin. Neljästä ottelustaan kaksi voittaneen Olimpijan Sasu Salin saa takakentällä vastaansa Duke- ja NBA-taustaisen amerikkalaispelinrakentaja Daniel Ewingin, joka on pelannut viimeiset kuusi kautta Euroopan huippuseuroissa.
Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.