20.1.2014 21:30 Hallitseva mestari ja Korisliigaa johtava Nilan Bisons hotkaisi maanantain vieraspelissään Uudenkaupungin Korihait Pohitullissa lukemin 67–90 (46–41). Korihait hallitsi pelin avauspuoliskoa, mutta jäi pahasti jalkoihin jälkipuoliskolla.
Frank Robinson johti biisonirynnistystä Pohitullissa. Kuva: Kai Kilappa.
Peliä parhaimmillaan 11 pisteellään johtanut Korihait lähti tauolle viiden pisteen johtoasemassa, mutta kolmannella jaksolla kentälle tallusti ärsytetty biisonilauma.
Bisons vei viisiminuuttisen 18-2 ja koko jakson 24–11, sekä pelin viimeiset 17 minuuttia murskapistein 45–17 saatuaan viimein puolustuspelinsä toimimaan.
– Ensimmäinen puolisko oli meiltä vaisu. Puolustimme laiskasti emmekä liikkuneet kunnolla. Toisella puoliskolla saimme peliimme aggressiivisuutta ja se ratkaisi voiton. Saimme nopeita hyökkäyksiä ja helppoja koreja, selvitti Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Frank Robinson (20/5/3 riistoa) oli loimaalaisten ykkösbiisoni. Kaksinumeroisille pääsivät lisäksi John Williamson (15/10), Mikko Koivisto (13/3), Matti Nuutinen (12/3) sekä Billy Keys (11/1/4 riistoa).
Korihaista Josh Dollardin (22/8), Mikko Jalosen (17/3) ja James Padgettin (15/10) huippuhetket rajoittuivat avauspuoliskoon.
(STT)
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.