Bisons kamppailee yhä kakkossijasta

24.3.2012 22:05 Viidestä edellisestä pelistään vain yhden voittanut loimaalainen Nilan Bisons palasi kamppailemaan Korisliigan runkosarjan kakkossijasta hakemalla lauantaina 91–84 (44–41)-vierasvoiton Kouvoista. LrNMKY ja KTP puolestaan varmistivat pudotuspelipaikkansa.

Martin Zenon paluu siivitti Bisonsin voittoon.

Antonio Crockerin KTP löylytti Vilpasta Salohallissa.

DeAndre Haynesin LrNMKY varmisti pudotuspelipaikkansa. Kuvat: Matti O. Koskinen, Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Bisons nousi Kouvot-voitoillaan kakkossijalle tasapisteisiin Tampereen Pyrinnön kanssa, tosin yhden ottelun enemmän pelanneena.

 

Tappio puolestaan hautasi Kouvojen pudotuspelihaaveita. Kouvot voi nousta pudotuspeleihin vain, jos joukkue voittaa jäljellä olevat kolme peliään ja Salon Vilpas häviää loput kolme otteluaan.

 

Tasaisen ensimmäisen puoliskon jälkeen Bisons karkasi kolmannen jakson kovalla kaukoheittopelillään jo 17 pisteen johtoon. Kouvojen loppukiri kantoi toiseksi viimeisellä minuutilla kahden pisteen päähän, mutta Jeb Iveyn kolmonen katkaisi Kouvojen pyristelyn.

 

– Lopetimme puolustamisen ja pelaamisen neljännellä jaksolla, mutta pääasia eli voitto tuli kuitenkin. Jeb Ivey oli taas mahtava ja Martin Zenon paluu sairaslistalta auttoi meitä huimasti, totesi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Bisonsin tehokkaimpia olivat Mikko Koivisto (22/2/3 syöttöä) sekä parin viikon huilin jälkeen kentille palannut Martin Zeno (20/8/2 blokkia). Pelipäällä olivat myös Jeb Ivey (17/2/6 syöttöä) sekä Matti Nuutinen (17/3).

 

Kouvojen tehomiehet olivat Anthony Brown (29/11) ja Antoine Jordan (15/8).

KTP ja LrNMKY pudotuspeleihin 

Lauantain kaksi muuta peliä selkeyttivät pudotuspelikamppailua. KTP varmisti jatkopaikkansa hakemalla Salon Vilppaasta vieraskentällä selvän 57–83 (28–41)-voiton. Lappeenrannan NMKY puolestaan sinetöi pudotuspelipaikkaansa 84–67 (38–36)-kotivoitolla ToPosta.

 

KTP pohjusti Salossa voittonsa toisella neljänneksellä, jonka kotkalaiset veivät 10-20. Salolaiset kävivät kolmannella jaksolla vielä kahdeksan pisteen päässä, mutta KTP:n puolustus oli taas päätösjaksolla rautaa.

 

Kotkalaisten tehokkaimmat olivat Antonio Crocker (23/7/5 syöttöä) ja Timothy Blue (21/11/3 blokkia). Viisi edellistä peliään voittaneesta Vilppaasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Allen Durham (20/10) ja Roope Ahonen (11/2), ottelua seurasivat penkiltä jalkavaivaiset John Fields ja Jukka Kataja.

 

Lappeenrannassa ToPo kärkkyi vielä viitisen minuuttia ennen loppua kuuden pisteen päässä, mutta LrNMKY vei ratkaisuhetket 17-6.

 

LrNMKY:n komeimmat tilastolukemat urakoivat Pasi Riihelä (16/3), Matias Ojala (14/8), DeAndre Haynes (11/6/13 syöttöä/6 riistoa) sekä Lawrence Hamm (13/10). Joukkueen paras pistemies Tyler Tiedeman oli nilkkavaivaisena sivussa.


ToPon tehokkaimmat olivat Chase Griffin (27/2) ja Carl Lindbom (16/9/3 riistoa). Kimmo Muurinen (2/0) palasi ToPon kokoonpanoon, mutta Hanno Möttölä puuttui edelleen.


(STT)
 

Lisätietoja: Korisliiga
 
26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

Näytä lisää vastaavia