22.10.2015 Loimaan Bisons kärsi VTB-liigassa neljännen tappionsa yhtä monessa ottelussa, kun Astana oli kotiottelussaan loimaalaisia etevämpi numeroin 83-80 (48-40). Ottelu Astanaa vastaan oli tiukka aina kamppailun päätöshetkille asti, kuten joukkueen kaksi aikaisempaakin VTB-liigan ottelua, Kalevia ja Nizhni Novgorodia vastaan.

Martin Zeno oli etevällä pelipäällä, mutta Bisons kärsi tiukan tappion Astanan vieraana. Kuva: Pekka Vainio
Astanan vain 560-henkinen kotiyleisö sai todistaa torstain VTB-liigan ottelussa kahden kansainvälisen tason koripalloa pelanneen joukkueen edesottamuksia, Astanan isännöidessä Loimaan Bisonsia kotihallissaan SK Velotrackilla.
Ottelun alku oli loimaalaisittain hankala, eikä Bisons saanut hyökkäyspeliään kulkemaan avauskymmenminuuttisen aikana kuin vain hetkittäin. Vierailijat karkasivatkin jakson päätteeksi yhdeksän pisteen johtoon, mutta toisesta jaksosta eteenpäin Bisons oli ottelussa täysin tasavertainen isäntien kanssa, ajoittain jopa parempi.
Kamppailun toisen jakson Bisons vei nimiinsä pisteen erolla ja puoliajalle lähdettiin Astanan 48-40 –johtolukemissa. Kolmannella jaksolla Bisons terävöitti puolustuspelaamistaan ja nosti intensiteettitasoaan pykälää korkeammalle. Samalla joukkueen hyökkäyspelaaminen vapautui, mutta heittotarkkuus ei ollut yhtä laadukasta kuin ne heittopaikat joita vierailijat onnistuivat luomaan.
Laituri Martin Zenon (18 pistettä/5 levypalloa) johdolla Bisons nousi kuitenkin ottelun voittotaisteluun mukaan, käyden päätösjaksolla jo kahden pisteen johtoasemassakin. Lopulta kuitenkin Astanan kovan kansainvälisen tason yksilöt veivät joukkueen johtoon, onnistuen kotiyleisön suureksi iloksi ottelun päätöshetkillä vierailijoita paremmin.
Bisonsin viimeisen minuutin hyökkäyspään suoritukset jättävät varmasti loimaalaisille paljon hampaan koloon. Normaalisti tarkkakätinen Jacob Burtschi (11, 3p 3/8) kolisteli päätösminuutin alkupuolella rautoja vastapalloon lataamallaan kolmosella, eivätkä Zenon kaksi viimeisten sekuntien, ottelun potentiaalisesti tasoittavaa kolmosta löytäneet tietään sukan pohjalle.
Kotijoukkueen voiton takuumiehinä toimivat 19 pistettä ja 9 syöttöä tililleen kirjauttanut kylmäpäinen takamies Jerry Johnson, sekä samaan pistemäärään yltänyt iso laituri Patrick Calathes.
Bisonsin riveistä terävimpinä torstain ottelussa esiintyivät Zenon lisäksi monipuolisesti 20 minuutin peliajallaan onnistunut Justin Jackson (9/13/5 syöttöä), sekä jatkuvasti otteitaan parantava takamies P.J. Hill (13/3 syöttöä).
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.