12.8.2020 10:22 Kolmatta perättäistä Suomen mestaruutta jahtaava Kauhajoki odottaa 29-vuotiaalta Spearmanilta johtajuutta. Spearman täydentää joukkueen vahvistusnelikon.

Spearman pelasi yliopistokoripalloa Havaijilla (University of Hawaii) kausilla 2012-14. Jälkimmäisellä kaudella 2013-14 hän teki 26 ottelussa keskiarvoiksi 11,2 pistettä, 4,4 levypalloa ja 1,2 syöttöä.
Ensimmäisen ammattilaiskautensa Spearman aloitti tammikuussa 2015 Saksan kolmostasolla. Joukkueena oli SC Rist Wedel. 18 ottelussa pisteitä syntyi 17,1 pisteen keskiarvolla ja levypalloja tarttui 4,9 ottelua kohden. Kaudeksi 2015-2016 Spearman siirtyi Saksan Pro B-sarjaan (Saksan kakkostaso). Ensimmäisellä kaudella Gladiators Trierin paidassa keskiarvot olivat 12,4 pistettä ja 3,5 levypalloa. Kausi 2016-17 meni samassa joukkueessa ja samalla sarjatasolla pistekeskiarvon noustessa 15,8:aan.
Kaudeksi 2017-18 Spearmanin pelipaikaksi vaihtui Saksan Bundesliiga ja Science City Jenan joukkue. 16 ottelussa keskiarvoiksi syntyi 7,5 pistettä ja kolme levypalloa. Tammikuussa 2018 hän siirtyi Tšekkien NBL-liigaan ja BK JIP Pardubicen joukkueeseen, jossa tilastoihin kirjattiin 17,2 pistettä ja 3,4 levypalloa ottelua kohden.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Brandon Spearman (@fearthespear_32) täyrentää Karhuryhymän! Tarkemmat tierot meirän kotosivuulta löytyvästä uutisesta: https://t.co/EDabaxTKKW#Korisliiga #FearTheBear #OranssiOnMeirän pic.twitter.com/fUyFaDFXHt
— Karhubasket (@Karhubasket) August 12, 2020
Kaudella 2018-2019 Spearman pelasi Ranskan Pro B:ssä Entente Orleans 45 -joukkueessa, jossa keskiarvoiksi tuli 12,4 pistettä ja 2,3 levypalloa. Parhaillaan Spearman pelaa Egyptin Superliigan pudotuspelejä Al Gezira Cairon joukkueessa, joiden on tarkoitus jatkua elokuun loppupuolella: Spearman on tehnyt 46 ottelussa 17,4 pistettä ja poiminut 4,4 levypalloa ottelua kohden.
– Hankittuamme kolme nuorempaa ulkomaalaisvahvistusta, meillä oli selvää, että tarvitsemme kokeneemman pelaajan joukkueeseemme neljänneksi vahvistukseksi. Tarjolla oli runsaasti hyviä nuoria pelaajia, mutta rekrytointipäätöksemme rajasi heidät suoraan pois. Odotamme hänen tuovan meille johtajuutta ja varmaa suorittamista molempiin päihin kenttää, päävalmentaja Janne Koskimies avaa seuran tiedotteessa.
– Kokonaisuudessaan joukkueemme on nyt ulkomaalaisten pelaajien osalta nuorempi, mutta atleettisuutta ja kaukoheittovoimaa pitäisi löytyä aiempiin kausiin verrattuna enemmän. Yhteisharjoituksissa meillä on nyt toinen viikko menossa ja vaikka amerikkalaiskolmikko Holyfield, Utomi ja Malcolm saadaan jo lähipäivinä maahan, niin karanteenien vuoksi koko joukkueena harjoittelun alkaminen menee kuun viimeiselle viikolle.
Karhu Basketin kertoo tiedotteessaan, että tulevat pelaajat kuljetetaan erityiskyydillä suoraan lentokentältä karanteeniin kahdeksi viikoksi, kuten viranomaisten määräykset vaativat. Koronatestausta tehdään kahden viikon aikana ja heidän ruokahuollosta huolehditaan. Mikäli testien tulokset ovat kahden viikon aikana negatiivisia, pääsevät he liittymään yhteisharjoituksiin.
Karhubasketilla on nyt pelaajasopimukset seuraavien pelaajien kanssa: Bojan Sarcevic, Okko Järvi, Mikael Laihonen, Antti Niskanen, Eero Innamaa, Joona Hakamaa, Kalle Peltonen, Thomas Vehmanen, TJ Holyfield, Collin Malcolm, Daniel Utomi ja Brandon Spearman.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.