Catz jatkaa puhtaalla saldolla, Reshetkolle yli 3 000 pistettä, Piiparilla yli 300 riistoa

10.11.2013 Lappeenrannan Catz on voittamaton Naisten Korisliigassa: seitsemästä pelistä on nyt yhtä monta voittoa, kun kissalauma kaatoi Keravan Energia Teamin 45-80 (23-30). Jelena Reshetko nosteli ottelussa 16 pistettä ja näin hänen runkosarjasaldonsa on kautta aikojen 3 010 pistettä. Peli-Karhujen Reetta Piipari otti viikonlopun kahdessa pelissä kolme riistoa ja hänen kaikkien aikojen riistosaaliinsa Naisten Korisliigassa on nyt 302.

Catz-ikoni Jelena Reshetkon kokonaissaldo Naisten Korisliigan runkosarjassa on nyt 3 010 pistettä.

Reetta Piipari taas rikkoi viikonlopun aikana 300:n riiston rajan.

Lonniya Bragg on Huiman paras pisteidentekijä 17,7 pisteen keskiarvolla. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Catz piti johdon itsellään alkuminuuteista lähtien, mutta yskähteli hieman toisella neljänneksellä jääden vain yhdeksään pisteeseen koko jaksolla. Puoliajalla pukukopista tuli kuitenkin nälkäinen kissalauma, joka raateli voiton itselleen.


- Pelillisesti hyvä ensimmäinen neljännes, mutta toisella viimeisteltiin huolettomasti ja mentaalisesti vajottiin epäonnistumisiin. Puoliajalla saimme homman kasaan ja lopputuloksena selkeä voitto, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.

Jelena Reshetko 16 pistettä ja 9 levypalloa tarkoittavat hänelle 3 000:n pisterajan rikkomista Naisten Korisliigan runkosarjassa. Reshetkon kokonaissaldo on nyt 3010 pistettä. Hän on pelannut 198 runkosarjaottelua pistekeskiarvolla 15,2.

Reshetkon lisäksi Dionne Pounds (14/4), Alexandria Anderson (12/11), Anni Mäkitalo (12/2) ja Hanna Vapamaa (10/4/4 syöttöä) pääsivät kaksinumeroisille pisteluvuille.

Keravalta kärryillä pysyivät 18-vuotias Miina Lapila (17/3) sekä Rosetta Adzasu (11/4).


PeKan voittoputki jatkuu, Piiparilla nyt 302 riistoa


Peli-Karhut jatkoi voittoputkeaan voittamalla vieraspelissä Turun Riennon 83-100 (43-34). Intensiivisessä matsissa rientolaiset pelasivat hienon toisen neljänneksen, mutta lopulta kymenlaakson ylpeyden kokemus ja voittamisen kulttuuri vei pisteet vierailijoille.

Laura Lehtorannan (10/1) kolmonen tilanteeseen 55-56 siivitti kotkalaiset karkumatkalle, jonka pysäyttämiseksi kotijoukkueelta ei löytynyt enää aseita.

Andrea Barbour (22/8), Krystal Vaughn (21/9), Reetta Piipari (18/3/5 syöttöä) ja Taru Tuukkanen (12/12) olivat jälleen iskussa, kun Peli-Karhut voittivat kuudennen perättäisen ottelunsa.

Reetta Piipari ryösti pallon viikonlopun peleissä kolmesti ja hänen kokonaissaldonsa Naisten Korisliigan runkosarjassa on nyt 302 riistoa.

Riennolta Camilla Grönberg (14/2) naulasi neljä kolmosta sisään ja La'Keisha Sutton (19/5) kolme. Myös Sofia Pelander voi olla tyytyväinen peliinsä tekemällä 13 pistettä.


Lepistö ja Kuisma viimeistelivät pelin HoNsUlle


Kierroksen trillerissä HoNsU otti kotivoiton Tapiolan Hongasta 72-68 (32-29). Vierasjoukkue sinnitteli iskuetäisyydellä, mutta lopulta Kaisa Kuisma (6/4) ja Titta-Riina Lepistö (10/17) viimeistelivät pelin vapaaheittoviivalta.

Minna Sten (17/13) oli pitelemätön ja sai hyvin taustatukea Katja Summalalta (13/2) ja Noora Lakaniemeltä (13/1).

Hongan ykköstykit olivat Jasmine Byrd (28/4) ja Henna Koponen (14/5).
 

Huima piti päänsä kotiottelussa


Keski-Suomessa Huima nappasi kotivoiton Forssan Alusta 86-72 (46-26). Forssalaiset järjestivät viimeisellä neljänneksellä uskomattoman kirin, mutta kotijoukkueen kantti kesti paineen alla.

Huiman vahvistuskolmikko Kenya Robinson (11/8), Lonniya Bragg (24/16), Jordan Madden (21/5) hoitivat pisteiden teon, mutta saivat mukavasti tukea myös kotimaanosastolta, kuten 9 pistettä tehneeltä Emmi-Julia Nurmelta.

Alulta parhaat tehot tekivät Sandra Garcia (23/9), Sanna Helenius (15/3) ja Katri Menna (12/2).

 

Lisätiedot: Naisten Korisliiga
Lisätiedot: Jelena Reshetko
Lisätiedot: Reetta Piipari
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia