16.1.2013 Naisten SM-sarjaa johtava Catz ja Sakellie Daniels ovat solmineet koeajan sisältävän sopimuksen loppukaudeksi. Daniels on 28-vuotias 170-senttinen amerikkalaispeluri, joka on ennen Catz-pestiään pelannut mm. Sveitsissä ja Liettuassa.

Charlotten yliopiston kasvatti Daniels pelasi heti valmistumisensa jälkeen vuoden Saksassa, jota seurasi kolme kautta Sveitsissä ja Nyonin joukkueessa. Viime kauden ja osan kuluvaa kautta hän vietti Liettuan liigassa edustaen vilnalaista Kibirkstisiä. Daniels voitti viime kaudella Liettuan liigan syöttötilaston 6,2 ottelukohtaisella keskiarvollaan, jonka lisäksi hän haki 6,2 levypalloa ja teki 9,6 pistettä.
Daniels saapuu Lappeenrantaan vielä tammikuun aikana.
- Sakellie (Daniels) on erinomainen puolustaja, tulee linjoille kovaa ja pistää pallolle painetta, eli sopii meidän tapaamme hyvin. Hyökkäyspäässä hän on hyvä syöttäjä, joka avaa aina lisämahdollisuuksia hyökkäyspeliin, luonnehtii Catz-luotsi Mika Haakana joukkueen tuoretta värväystä.
- Hän pystyy pelaamaan sekä laidassa että pelintekijänä. Anni Mäkitalo on pelannut loistavasti ja ollut ehkä jopa sarjan paras takapelaaja PeKa:n Reetta Piiparin ohella. Tarvitsemme kuitenkin toisen pelintekijän ja pallonkäsittelijän joukkueeseemme, näin Katja Summala pääsee myös luontaiselle pelipaikalleen, Haakana jatkaa.
Myös Tapiolan Honka esiintyy hieman uudistuneena, kun joukkue pelaa vuoden ensimmäisen ottelunsa torstaina. Uutena pelaajana Honka-paidassa viilettää Viron nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Rosemary Rits.
20-vuotias ja 180-senttinen Rits pelasi Tallinnan yliopistojoukkueen kanssa kuluvalla kaudella Viron ja Latvian yhteissarjaa 15 peliminuutin, 3,6 pisteen ja 2,6 levypallon keskiarvoilla.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.