22.4.2015 Lappeenrannan Catz otti finaalisarjassa 2-0 niskalenkin Äänekosken Huimasta, kun hallitseva mestari kaatoi haastajansa vierasparketilla lukemin 77-66 (35-29). Mestaruus on ensimmäisen kerran tarjolla Catzille Lappeenrannassa perjantaina.

28 pistettä, voitto ja finaalisarja 2-0 Catzille. Chandrea Jones tehtaili kauden ennätyspisteensä sopivalla hetkellä. Kuva: Tytti Nuoramo
Hallitseva mestari ja suomalaisen naiskoripalloilun monivuotinen edelläkävijä Catz on yhden voiton päässä sen neljännestä perättäisestä mestaruudesta. Koko kauden aikana tähän mennessä vain kaksi tappiota kokenut lappeenrantalaisryhmä onnistui kukistamaan Huiman toistamiseen finaalisarjassa, ja lunasti näin ollen itselleen kaksi ottelupalloa mestaruuden voittamiseen.
Fanaattinen ja äänekäs, 1280 katsojaa sisältänyt äänekoskelaisyleisö antoi kuitenkin kaikkensa, ja kotiyleisönsä kannustuksen siivittämänä Huima veikin toisen finaaliottelun avauskymmenyksen nimiinsä. Seitsemän pisteen johtoasema ei kuitenkaan kotiyleisön harmiksi kauaa kestänyt, kun Catzin tavaramerkiksi tällä kaudella muodostunut tiivis ja aktiivinen puolustus sai Huiman hyökkäykset pysäytettyä yksi toisensa jälkeen.
Kyseinen puolustus oli lopulta myös se, mikä ottelun Catzille käänsi. Ottelun kaksi keskimmäistä jaksoa yhteisluvuin 43-23 vienyt lappeenrantalaisryhmä piti Huiman vielä kolmannella jaksollakin vain neljässä pisteessä lähes jakson puoleen väliin asti, kunnes kotijoukkue löysi taas rytminsä hyökkäyspäässä parkettia.
Viimeisen jakson voitto oli Huimalta hyvä osoitus sen vaarallisuudesta, mutta kuitenkin liian vähän, liian myöhään.
Vierailijoiden tutuista isojen pelien vastuunkantajista Alexandria Anderson (11/8) oli virhevaikeuksien takia totuttua vaisumpi ja viihtyi parketilla vain vajaat 27 minuuttia. Elena Reshetko sen sijaan oli oma tuttu, monipuolinen itsensä, ja laituri päättikin iltansa 11 pisteeseen, 11 levypalloon, neljään syöttöön, kahteen riistoon ja yhteen heitontorjuntaan. Catzin pisteykkösenä toimi vakuuttavat 28 pistettä naulannut Chandrea Jones, joka kirjautti pisteiden kylkiäisiksi myös 9 levypalloa, 3 syöttöä ja yhtä monta riistoa. Kaksinumeroisille pistelukemille itsensä heitti myös neljä kolmosta upottanut Veera Pirttinen (14).
Kotijoukkue Huiman tehokaksikko Chandra Harris (26/14/4 riistoa) ja Michaela Houser (23/6/4 syöttöä/2 riistoa) olivat tehokkaalla pelipäällä, mutta Catzin tiukan puolustuksen puristuksessa eivät muut potentiaaliset vastuunkantajat päässeet esille. Camilla Grönbergin 8 pistettä oli yksinäinen valopilkku muuten vaisussa äänekoskelaisryhmässä.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.