27.12.2022 21:08 Korisliiga palasi joulutauolta tiistaina, kun Lahti Basketball ja KTP-Basket kohtasivat illan ainoassa ottelussa. Lahtelaisjoukkueeseen palannut Chris Clarke johdatti joukkueensa voittoon lukemin 99–87 (54–43).

Lahtelaisjoukkueen kannattajat iloitsivat joulun kynnyksellä Chris Clarken paluulla joukkueeseen. Odotus palkittiin tiistaina heti paluuottelussa, kun Clarke palasi mastokaupunkiin tyylillä: monipuolinen amerikkalainen tilastoi 10 pisteen, 14 levypallon ja 11 koriin johtaneen syötön triplatuplan. Tilastoriviäkin tärkeämpää oli se, että Lahti Basketballin 10 ottelun tappioputki tuli päätökseen.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Welcome back! 💪 Lahti Basketballin tappioputki katkeaa tripla-tuplan paluuottelussa tehneen Chris Clarken johdolla. #Korisliiga pic.twitter.com/mDQJHGiiNA
— Korisliiga (@Korisliiga) December 27, 2022
- Kontrolloitiin peliä koko ottelun ajan. Menetyksiä ja puolustuksen virheitä voimme vielä karsia. Mahtava fiilis olla takaisin Lahdessa, jossa minua on aina kohdeltu kuin perhettä, Clarke kommentoi taiston päätyttyä.
Clarken tarjoilusta pääsivät nauttimaan muun muassa kaksinumeroisille yltäneet Devon Thomas (20/3/2), Michael Ertel II (18/2) sekä kauden ennätyspisteet nakuttanut Arttu Saarijärvi (14/4/3).
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Chris Clarke ja uran neljäs #korisliiga tripla-tupla
— t໐ຖi fliຖk (@toniflink) December 27, 2022
Kovaa settiä, tässä vähintään kolme tehneet, yhteensä tehty 51
Damon Williams 8
Monyea Pratt 4
Chris Clarke 4
Faisal Abraham 3
Jeremiah Wood 3
Marcus Grant 3
Ainoa suomalaissyntyinen edelleen Lassi Nikkarinen (1).
- Ottelun jälkeen sain pelaajilta yhden elämäni parhaista suihkuista. Ensimmäinen voitto päävalmentajana tuntuu mahtavalta. Viimein saimme tuotua kentällä ne asiat mitä olemme harjoitelleet. Muutos ottaa aina oman aikansa ja nyt se alkaa viimein näkymään. Mahtavaa että Chris on takaisin joukkueessa, päävalmentaja Tom Cooman kiitteli.
KTP:n paras pistemies oli 22 pistettä nakuttanut Vili Nyman.
Korisliiga jatkuu keskiviikkona viidellä ottelulla.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.