Cummings leikkaukseen – Colman Honkaan

27.1.2009 Tanskan koripallomaajoukkueen pelintekijä Chanan Colman siirtyy Lappeenrannan NMKY:stä hallitsevan Suomen mestarin Espoon Hongan riveihin loppukauden kattavalla sopimuksella. Colmanin, 24, siirron taustalla on Monte Cummingsin loukkaantuminen. Cummingsilla, 33, on edessään polven tähystysleikkaus.

- Tarvitsimme Cummingsille korvaajan ja tietoomme tuli, että LrNMKY ei päässyt yhteisymmärrykseen sopimuksen jatkosta Colmanin kanssa. On todella harvinaista, että Colmanin tasoinen pelaajaa on saatavilla näin lyhyellä varoitusajalla, kertoo Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg seuran tiedotteessa.

Cummings väänsi polvensa kohtalokkain seurauksin viime viikon keskiviikkona Lappeenrannassa pelatussa Korisliigan ottelussa.

- Päädyimme Colmanin hankkimiseen sen jälkeen, kun saimme lopullisen varmistuksen Cummingsin tilanteesta. Lääkärin mukaan Cummingsilla on edessään joka tapauksessa polvileikkaus, eikä hän olisi pystynyt harjoittelemaan ja pelaamaan täysipainoisesti ilman tuota operaatiota enää keväällä, sanoo Hongan manageri Sampsa Rekonen.

Cummings on leikkauksesta huolimatta edelleen Hongan tämän kauden suunnitelmissa mukana.

- Kausi venyy nykyisellään aiempaa pitemmälle kevääseen, mikä sopii meille Cummingsin tapauksessa. Tähystysleikkauksen jälkeinen toipilasaika kestää noin kuutisen viikkoa, joten Montella riittää vielä aikaa kuntoutua rauhassa kauden tärkeimpiin peleihin, suunnittelee Rekonen.

Colman ei empinyt tarttua tilaisuuteen

Parhaillaan kotimaassaan oleva Colman tarttui aikailematta uuteen tilaisuuteensa kolmatta peräkkäistä mestaruutta tavoittelevan Hongan ruodussa.

- Olen iloinen tämän siirron toteutumisesta. Hyvän organisaation omaavalla Hongalla on koossa kova joukkue, jossa oma roolini on pelin johtaminen ja tilanteiden luominen muille, sanoo Suomen kenttiä menestyksekkäästi kolunnut 193-senttinen Colman.

LrNMKY:n asussa kahta mestaruutta ja kolmea cup-voittoa juhlinut Colman odottaa myös innolla yhteistyötä Hongan päävalmentajana viisi kertaa Pantteri-patsasta kohotelleen Mihailo Pavicevicin, 50, kanssa.

- Arvostan Pavicevicin erittäin korkealla. On hienoa päästä pelaamaan hänen alaisuudessaan.

Tanskan liigassa Roskilden riveissä syksyn käynnistänyt Colman ehti pyörittää kuluvalla kaudella LrNMKY:n kuvioita kymmenessä ottelussa. Hän pelasi niissä keskimäärin 32 minuuttia 14,9 pisteen ja 5,6 levypallon tehoilla.

Terävän pelisilmän omaavan Colmanin todellinen rooli heijastuu kuitenkin muista tilastoista. Isokokoinen pelintekijä kirjautti LrNMKY:ssä tililleen 4,2 koriin johtaneen syötön ja 2,1 riiston keskiarvot.

Kaksi MVP-takamiestä

Äitinsä kotimaassa Israelissa Ironi Ashkelonia ja Gilboa-Afula Migdal Haemekia edustanut Colman valittiin keväällä 2006 Korisliigan finaalien MVP-pelaajaksi. Hongalla on nyt riveissään kaksi MVP-takamiestä, kun kovana korintekijänä tunnettu Akeem Scott vei viime keväänä saman tittelin.

- Colman tuo Scottin rinnalla Hongan kuvioihin uusia ulottuvuuksia ja variaatioita. Molemmat hallitsevat tunnetusti pelintekijän ja heittävän takamiehen roolit. Colman ja Scott tulevat pelaamaan paljon samaan aikaan, vahvistaa Rekonen.

Liigassa kuudentena oleva ja pudotuspeleihin kotietua tavoitteleva Honka kohtaa seuraavassa ottelussaan keskiviikkona Uudenkaupungin Korihait.

Panokset ovat Pohitullissa korkealla, sillä Korihait porskuttaa sarjassa yhden pykälän otteluruuhkassa olevaa Honkaa edellä. Joukkueiden kaksi ensimmäistä ottelua ovat päättyneet tällä kaudella Jyri Lehtosen luotsaaman Korihaiden voittoon.

- Cummings pelaa vielä Uudessakaupungissa ennen leikkaustaan. Colmanin debyytti Hongassa nähdään lauantain kotiottelussa Karkkilaa vastaan tai viimeistään ensi maanantaina ToPon vieraana, toteaa manageri Rekonen.



Lisätietoja: http://www.honkaplayboys.com/

Henkilöt

 
3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia