13.7.2009 Korisliigan Uudenkaupungin Korihait on tehnyt ensi pelikautta koskevan sopimuksen yhdysvaltalaisen yleispelaaja Danny Gathingsin, 196 cm, kanssa. Gathings, 28, pelasi Korisliigaa kaudella 2005-06, jolloin hän voitti sarjan korikuninkuuden turkulaisen Aura Basketin riveissä.

Gathingsin kauden 05-06 korikuninkuus lohkesi 24,2 pisteen keskiarvolla. Gathings oli myös sarjan levypallotilaston kakkonen 12,2 keskiarvollaan.
Viimeiset kolme pelikautta Gathings on pelannut Ruotsissa Uppsalan liigajoukkueessa. Viime keväänä Uppsala eteni aina välieriin asti, mutta hävisi finaalipaikan Solna Vikingsille otteluvoitoin 2-3. Välieräsarjassa Gathings heitti pisteitä 22,4 keskiarvolla.
Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen on innoissaan tutusta ja tehokkaaksi osoittautuneesta vahvistuksesta, jonka pelejä hän seurasi mielenkiinnolla kevään ajan Ruotsissa.
- Danny Gathings on urheilullinen ja todella kovaa pelaava ammattilainen, joka on kehittynyt viime vuosien aikana huimasti. Tulemme näkemään häneltä ilmavia donkkeja, kovaa puolustusta sekä runsaasti levypalloja, arvioi Lehtonen.
- Uskonkin, että Gathings tulee pelaamaan itsensä Pohitullin asiantuntevan yleisön suosikiksi heti kauden alusta alkaen, Lehtonen jatkaa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.