13.2.2010 Korihait kohtaa lauantaina Lappeenrannan NMKY:n Korisliigassa vajaamiehisenä, kun siltä on kaksi runkopelaajaa sivussa. Takamies Bojan Sarcevic joutui jättämään pelin väliin korkean kuumeen vuoksi eikä yleispelaaja Darryl Hudson kuulu enää joukkueen vahvuuteen.
Darryl Hudsonin pelit Korihaissa on pelattu. Kuva: Francois Perthuis.
Korihaissa 15 ottelua 11,8 pisteen ja 4,9 levypallon keskiarvolla pelanneen Darryl Hudsonin sopimus on purettu yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa tämän henkilökohtaisten syiden vuoksi. Korihait on jo kartoittanut korvaavaa pelaajaa.
Kuumetauti on iskenyt viikonloppuna muutenkin Korihaiden liigamiehistöön ja tämän vuoksi joukkueessa liigamiehistössä debytoi lauantaina seuran oma kasvatti, 18-vuotias Jalmari Salaterä, joka on alkukauden pelannut seuran A-junioreissa ja kakkosjoukkue UU:ssa miesten II divisioonaa.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.