2.8.2021 09:03 Heti ensimmäisestä avausheitosta sen huomasi - tätä oli odotettu! Koriskauden perinteinen avaus, Delfin Basket Tournament tuli pitkän kuivan kauden jälkeen enemmän kuin tarpeeseen. Mukana oli mukavasti heti 256 joukkuetta.
Mikään tavallinen turnaus ei tämän vuoden turnaus ollut. Korotilanne vaati pohdintaa, suunnittelua ja tiukkoja linjauksia.
Terveyssuunnitelman oli hyväksynyt Tampereen kaupungin tartuntatautilääkäri, pelastusviranomaiset tarkistivat majoitukset, käsidesiä kului, etäisyydet pidettiin ja maskipakko oli tiukka.
Kaikki mahdollinen oli siis tehty terveyden ja turvallisuuden hyväksi.
Delfin Basketin perinteisestä, monipuolisesta oheisohjelmasta oli nyt tingitty. Huippuottelua ei ollut, iltariennot jätettiin järjestämättä, valmentajailta jäi odottamaan parempia aikoja. Mutta pelit pelattiin. Terveellisesti, turvallisesti.
Tämän vuoden uutuus oli pelinohjaaja-kokeilu. Pyrinnön edustusjoukkueiden pelaajat tuomitsivat -lähinnä ohjasivat - nuorimpien ikäluokkien pelejä. Palaute oli myönteistä, koko korisperheen yhteistä tekemistä.
- Ensi vuonna saatamme kokeilla omien, takavuosien joukkueidemme alumnitoimintaa. Kun kentille tarvitaan syvää korisosaamista, niin nämä maailmalle matkanneet pelaajamme pystyvät erinomaisesti ohjaamaan peleissä tuomareina omien lastensa ikäisten sarjoja, uskoo turnauksen pääsihteeri Elisa Hakanen.
Ensi vuoden Delfin pelataan 5-7.8.2022.
Tämän vuoden turnaukset tulokset löytyvät osoitteesta Delfinbasket.Torneopal.fi.
Tommi Tatti, 34, aloittaa elokuussa YMCA Tampere koripallon fysiikkaharjoittelun koordinaattorina.
Kesän toinen 3x3 SM Tour järjestetään Tampereella 26.7.2025 Koulukadun legendaarisella kentällä. Turnauksessa on naisten ja miesten Pro-sarjojen lisäksi amatöörisarjat naisille ja miehille. U14 tytöt ja pojat saavat myös huikean mahdollisuuden päästä mukaan turnausmeininkiin, kun heille on tarjolla omat sarjat.
Salon Vilppaan Korisjunnujen kauden 2025–2026 joukkueiden päävalmentajat on julkaistu. Uuteen kauteen lähdetään kolmentoista joukkueen voimin. Lisäksi suositut harrastekoriksen, korisleikkikoulun ja palloilukoulun ryhmät jatkuvat tuttuun tapaan.
Salon Vilpas Koripallo ry uudistaa juniorivalmennuksensa toimintakaudelle 2025–2026. Uudistuksen keskiössä on uuden seitsemänhenkisen Valmennusnyrkin perustaminen, joka kokoaa yhteen vahvaa asiantuntemusta niin koripallosta kuin sen ulkopuoleltakin.
Kataja Basket Academy lähtee kauteen 2025–2026 uusien päävalmentajien johdolla. Miesten joukkueen vetovastuun ottaa kokenut Jarkko Mäki ja naisten joukkuetta luotsaa seuran valmennuspäällikkö Jose Salo. Molemmat valmentajat tuovat mukanaan vahvan sitoutumisen nuorten pelaajien kehittämiseen osana uudistuvaa akatemiatoimintaa.
Tervetuloa perinteiseen Meripäiväkorikseen! La 26.7.2025 klo.11:30 laitetaan pallot ilmaan ja tunnelma kattoon, kun perinteinen Meripäiväkoris tekee paluun Kantasatamaan (Tornaattorintie 51) kymmenien vuosien jälkeen! Sarjoja on tarjolla kaikenikäisille junnuista firmakorikseen.
HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.
YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.
Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.
Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.