25.9.2019 09:34 BC Nokia on hankkinut uuden ulkomaalaisvahvistuksen tällä viikolla käynnistyvään Korisliiga-kauteen, kun 25-vuotias takakentällä viihtyvä Demarcus Holland vahvistaa joukkuetta.

Yliopistovuosien jälkeen G-Leaguessa pelanneella Hollandilla on edessään ensimmäinen vuosi Euroopassa.
Holland pelasi yliopistokoripalloa Big 12 -konferenssissa Texas Longhornsin riveissä neljän kauden ajan yhteensä 135 ottelua, joista aloituksessa 92 kertaa, keskiarvoinaan 5,2 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelua kohden. Toisella kaudellaan hänet valittiin konferenssinsa All-Defensive-joukkueeseen valmentajien toimesta.
Yliopiston jälkeen Holland on pelannut G-Leagueta South Bay Lakersissa ja Agua Caliente Clippersissä. Peliaikaa kahden kauden aikana on kertynyt keskimäärin 23,4 minuuttia ottelua kohden 8,0 pisteen, 3,9 levypallon ja 1,7 pisteen keskiarvoilla. Holland on myös pelannut NBA:n kesäliigaa Los Angeles Lakersissa.
– Demarcus pystyy pelaamaan molempia pelipaikkoja takakentällä. Hän pelasi paljon pelinrakentajaa yliopistossa, mutta pari viime vuotta hän on ollut heittävä takamies. Hän on fiksu pelaaja, jolla on paljon johtajan ominaisuuksia, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
BC Nokia joutui pelaajamarkkinoille Kalin Fisherin loukkaantumisen vuoksi. Seura kertoo, että Fisherin tilanteesta tiedotetaan myöhemmin.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.