Denis Kucevic johdattaa BC Nokian naisten Korisliigaan

9.5.2024 18:40 BC Nokian naisten koripallojoukkue hakee Korisliiga-lisenssiä kaudelle 2024-25. Joukkuetta menestyksekkäästi valmentanut Denis Kucevic jatkaa tehtävässään uudella 1+1-vuotisella sopimuksella.

Kuva: BC Nokia

BC Nokian vahva vire merkittävänä koripalloseurana saa jatkoa, kun sen naisten joukkue nousee Korisliigaan. Viime kaudella joukkue osoitti kykynsä ja päättäväisyytensä, ja on nyt valmis kohtaamaan uudet haasteet korkeimmalla sarjatasolla, taustaryhmän vankkumattomalla tuella. Valmentaja Denis Kucevic on allekirjoittanut jatkosopimuksen, joka takaa hänen panoksensa joukkueelle myös tulevalla kaudella.

- Matka Korisliigaan on ollut haastava ja sitä on odotettu, sanoo Kucevic. Hän jatkaa, että BC Nokiassa tehtävä vahva juniorityö on mahdollistanut nyt suunnitelmallisen ja kestävän nousun. Emme lähde Korisliigaan vain piipahtamaan, Kucevic kommentoi seuran tiedotteessa.

Uusi kausi tuo mukanaan myös uusia mahdollisuuksia, sillä syksyllä Nokialle valmistuva uusi, upea palloiluareena tarjoaa tilat noin 2000 katsojalle, ja naisten ottelut saavat myös televisionäkyvyyden.

- Tunnemme valmentaja Kucevicin täällä Nokialla hyvin sitoutuneena valmentajan ja on ilo lähteä tavoittelemaan yhdessä BC Nokian naisten vuoden 2005 Suomen mestaruuden uusimista, iloitsee taustaryhmän puheenjohtaja Simo Pokki tehdystä sopimuksesta.

Yhteistyökumppanien haku on käynnissä, kun joukkue valmistautuu tulevaan kauteen. Odotamme innolla uusia yhteistyökumppaneita Oman Kylän Naisille, tukemaan joukkuetta matkalla kohti uusia saavutuksia.

 
23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

19.3.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Arttu Tammi vahvistamaan Hongan naisten ja tyttöjen valmennusta

Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

16.3.2026 15:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan puolivälierien ohjelma on julkaistu

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

11.3.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Pyrinnölle tärkeä voitto – runkosarjan voitto ratkeaa lauantaina

Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.

Näytä lisää vastaavia