31.10.2020 14:38 Maajoukkueiden päävalmentaja Henrik Dettmann otti puhevuorossaan kiinni tärkeisiin asioihin Suomen Koripalloliiton liittokokouksessa. Lisäksi kokous käsitteli ensimmäistä siirtymävaiheen jälkeistä kokonaista kilpailukautta vastaavaa tilikautta.
Koronatilanteen vuoksi Suomen Koripalloliiton syysliittokokous järjestettiin lauantaina etäkokouksena. Kokouksessa maajoukkueiden päävalmentaja Henrik Dettmann kiitti puheenvuorossaan koripalloväkeä hyvin tehdystä työstä läpi vaikeiden aikojen sekä muistutti lasten liikkumattomuudesta ja kannusti liikkumaan nuorella iällä monipuolisesti useiden eri lajien parissa.
- Ensinnäkin kiitos siitä, että koripalloväki ei ole luovuttanut – ja sama pätee koko urheilukenttään. Pukukoppipuheessa sanotaan, että kaikki jätetään kentälle, koripallo- ja urheiluväki on eturintamassa toiminut vaikeiden aikojen keskellä juuri näin ja siitä iso kiitos kaikille. Jos aiemmin on tuskailtu, että urheilu ei saanut ansaitsemaansa arvostusta, kun jatkossakin toimitaan tällä tavalla, niin varmasti saadaan, Henrik Dettmann kiitti.
- Kiitos koripalloihmisille, että he ovat toimineet vastuullisesti omassa toiminnassaan sekä tapahtumajärjestäjinä. Toivon vilpittömästi, että ihmiset löytävät jatkossa entistä enemmän turvallisiin ottelutapahtumiin. Sitä kautta voimme pitää seurat elinvoimaisina, Suomen Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kommentoi.
Koripalloliiton tilikauden tulos oli 477.127 euroa ylijäämäinen. Toimintakausi 2019-20 oli liiton historiassa poikkeuksellinen: sarjakausi jouduttiin keskeyttämään 12.3.2020 koronaviruksen takia. Tilikauden tulos oli voitollinen johtuen koronapandemian aiheuttamasta toiminnan keskeytyksestä aiheutuneista säästöistä sekä yhteistyökumppaneiden merkittävästä sitoutumisesta, jonka takia Koripalloliiton tulorahoitus ei merkittävästi pienentynyt.
Tilikauden tulosta käytettiin edellisen tilikauden tappioiden kattamiseen sekä turvaamaan tulevaisuutta kasvattamalla puskuria mahdollisen koronapandemian jatkumisen takia vielä pitkään. Koripalloliitto on halunnut säilyttää maksuvalmiutensa koronakriisin aikana.
Konsernin oma pääoma tilikauden päättyessä oli 141.700 euroa alijäämäinen. Edellisellä tilikaudella vastaava lukema oli 618.800 euroa alijäämäinen.
- Tulos on hyvä. Oma pääoma ei vielä ylijäämäinen, joka on meidän pitkän tähtäimemme tavoite. Isot riskit liittyvät tulevaisuuteen, joka aiheuttaa koronapandemian myötä kaikille epävarmuutta, Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara summasi.
Koripalloliitto ja Fountain Park järjestivät verkkodialogin, jossa ihmiset pääsivät kertomaan omia ideoitaan sekä kehittämään koripallotoimintaa ja sitä kautta palvelemaan Koripalloliiton jäseniä entistä paremmin. Kaikki materiaalit ovat nyt kaikkien käytettävissä.
Koripalloliiton liittohallitus sai uuden jäsenen, kun liittokokous valitsi Marko Airamaan hallitukseen. Koripalloliitto sai historiansa 12. kunniajäsenen, kun Rauno Segersvärd valittiin kunniajäseneksi hienosta päivätyöstään koripallon eteen.
Suomen Koripalloliitto ry:n liittokokous järjestetään lauantaina 29.8. klo 12.30 alkaen Dipolissa, Espoon Otaniemessä (Otakaari 24, Espoo). Tuleva kokous on malliltaan hybridi, jossa jäsenseuralla saa kokouksessa olla yksi edustaja paikalla. Kokoukseen suositellaan osallistumista etäyhteyden avulla.
Koripallokausi 2020–2021 käynnistyi virallisesti 1.7.2020 ja samalla käynnistyi uuden kauden lisenssien myynti.
Espooseen lauantaina kokoontuneet Koripalloliiton jäsenseurat ovat valinneet yksimielisesti liiton uudeksi puheenjohtajaksi joensuulaisen Timo Elon, 56. Elo seuraa tehtävässä Antti Zittingiä, joka jättäytyy sivuun kesäkuun lopussa toimittuaan puheenjohtajana edelliset kuusi vuotta.
Koronatilanteen vuoksi Suomen Koripalloliiton kevätliittokokous järjestetään etäkokouksena Koripalloliiton toimistolla lauantaina 24.4. klo 10. Kokouskutsut seuroille on lähetetty 9.4.
Suomen Koripalloliitto tavoittelee kilpailemisen jatkamista nuorten alueellisten sarjojen ja valtakunnallisten 16-19-vuotiaiden sarjojen osalta kevään aikana, mikäli yleinen tilanne sen mahdollistaa ja haluaa samalla myös kiittää seuroja turvallisen harjoitteluympäristön mahdollistamisesta. Suomen Koripalloliiton liittohallitus on kuitenkin päättänyt, ettei 15-vuotiaiden SM-sarjana toimivaa Robert Petersen Cupia pelata keväällä, koska suurimmassa osassa Suomea ei päästäisi pelaamaan runkosarjaa vielä huhtikuussakaan. Muut nuorten valtakunnalliset sarjat pyritään vielä pelaamaan loppuun.
Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt vallitsevasta Suomen koronavirusepidemiasta johtuen pysäyttää Koripalloliiton sarjatoiminnan aikuisten alueellisten harrastesarjojen, seniorisarjojen ja Special Olympics -sarjojen osalta kokonaan.
Koronatilanteen vuoksi Suomen Koripalloliiton kevätliittokokous järjestetään etäkokouksena Koripalloliiton toimistolla lauantaina 24.4. klo 10. Liittokokouksen jälkeen samana päivänä järjestetään seurajohtajien seminaari klo 14 alkaen.
Koripalloliiton liittohallitus on päättänyt Nuorten pääsarjaryhmän esityksestä, että 14-vuotiaiden SM-sarjaa ja sen otteluita ei enää tänä keväänä pelata. Lisäksi liittohallitus päätti, että 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupissa ei pelata lopputurnauksia vaan pyritään pelaamaan kevään sarjan ottelut (Luokitteluvaihe II) sekä Final Four -turnaus. Koripalloliiton kilpailujaos on päättänyt, että Läntisen alueen nuorten aluefinaaleja ei pelata.
Janne Hänninen, 34, on kiinnitetty Helsinki Basketball Academyn (HBA) tyttöjoukkueen valmennukseen sekä toimimaan nuorten maajoukkuevalmentajana ja valmentajakouluttajana.
Kilpailujaos on tehnyt 23.2.2021 päätöksen, jonka mukaan niiden sairaanhoitopiirien alueilla, joilla harjoittelun ja pelaamisen estävät rajoitukset ovat voimassa, nuorten valtakunnallisten sarjojen joukkueet eivät pelaa koti- tai vierasotteluita 31.3.2021 asti.
Suomen Koripalloliiton liittokokoukselle voivat esityksiä tehdä liittohallitus ja liiton jäsenseura. Seuran esitys kevään liittokokouksessa käsiteltäväksi asiaksi on toimitettava kirjallisena viimeistään 28.2.
Kolme nykyistä hallituksen jäsentä sekä varajäsen ovat erovuoroisia kevään liittokokouksessa. Tule mukaan varmistamaan koripalloyhteisön myönteisen kehityksen jatkuminen ja strategian edellyttämä seuraava kehitysloikka.
Suomen Koripalloliitto hakee valmentajaa tyttöjen akatemia- ja maajoukkuevalmennukseen. Työ alkaa Helsingissä kesäkuussa 2021.
Lasten ja nuorten liikunta ja urheilu on mahdollistettava koronaviruksesta huolimatta. Koripalloliitto lähestyi tiistaina muiden allekirjoittaneiden lajiliittojen ja Suomen Olympiakomitean kanssa tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikkoa avoimella kirjeellä.
Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo kuudennen kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea sunnuntaihin 31.1. mennessä.
Useat sairaanhoitopiirit ovat suositelleet sisäliikuntatilojen sulkemisen jatkamista 10.1.2021 asti. Rajoitukset ja suositukset aiheuttavat joitain muutoksia kevään sarjaohjelmiin nuorten valtakunnallisten sarjojen sekä kaikkien alueiden sarjojen osalta.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö julkisti tehostamistukijärjestelmänsä mukaiset tukipäätökset kesäolympialajien ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille tiistaina.
Koripalloliiton kilpailujaos on päättänyt vallitsevasta Suomen koronavirusepidemiasta johtuen keskeyttää Koripalloliiton sarjatoiminnan koko Suomessa loppuvuodeksi nuorten ja aikuisten harrastetoiminnan osalta. Myös kaikkien nuorten valtakunnallisten sarjojen pelaaminen keskeytetään tiistaina 1.12.2020. Aikuisten huippu- ja kilpasarjat jatkuvat viranomaismääräysten mukaan eli tyhjille katsomoille niillä alueilla, joilla ei saa yleisöä ottaa ja rajoitusten mukaisesti jos viranomaiset sen sallivat.