Devin Thomas sisäpelaajaksi Kataja Basketiin

16.8.2023 10:03 Joensuulainen Kataja Basket on sopinut alkavasta kaudesta 29-vuotiaan amerikkalaisen Devin Thomasin kanssa. Wake Forestin yliopiston joukkueessa vuosina 2012-16 vakuuttavasti esiintyneellä 206-senttisellä korinaluspelaajalla on takanaan seitsemän ammattilaiskautta.

Thomasille on kertynyt pelikokemusta on mm. Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan, Argentiinan ja Venäjän pääsarjoista. Viimeiset kaksi vuotta ovat olleet erinomaiseksi levypallopelaajaksi tunnustetulle Thomasille rikkonaisia ja nyt hän on valmis hakemaan uralleen uutta alkua Suomesta.

Thomasin edellinen ehjä kausi oli 2020-21, jolloin hän edusti virolaista BC Kalev Tallinnaa. Joukkue pelasi sekä Latvian ja Viron yhteisliigaa että Venäjän kansainvälistä pääsarjaa VTB United -liigaa. Ensin mainitussa amerikkalainen kirjautti tilastot 10,2 pistettä ja 8,7 levypalloa, jälkimmäisessä vastaavasti 8,9 ja 7,4. Visiitti oli menestyksekäs, sillä Kalev voitti kokonaista kolme pokaalia: Latvian ja Viron yhteisliigan, Viron cupin ja kauden päätteeksi pudotuspeliformaatilla ratkotun Viron mestaruuden.

Syksyllä 2021 alkoivat vastoinkäymiset, joissa myös epäonnella oli oma roolinsa. Pelit Australian pääsarjassa (NBL) South East Melbourne Phoenixin riveissä jäivät kokematta pelaajan altistuttua koronavirukselle. Keväällä 2022 Thomas suuntasi Kosovoon. Lyhyt pesti sisälsi seitsemän ottelua maan pääsarjaa (7,6/9,4) ja neljä ottelua kansainvälistä Balkanin liigaa (2,8/5,8).

Viime kauden aluksi Thomas teki sopimuksen Espanjan kakkosliigaan (Forca Lleida). Ennen kuin hän ehti pakata laukkunsa postissa oli huomattavasti parempi tarjous Israelista (kakkosliigajoukkue Maccabi Haifa) ja sentteri päätti suunnata sinne. Pelilupaa odoteltiin pitkä tovi, mutta se ei saapunut määräajassa. Thomas pelasi lopulta viisi ottelua Meksikossa Ostioneros de Guaymasin 4,8 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvolla

– On varmaa ettei häntä nähtäisi Suomessa jos nyt elettäisiin vuotta 2021, Virtanen toteaa viitaten ennen kaikkea sentterin CV-merkintöihin Turkin, Espanjan, Israelin, Kreikan ja Argentiinan pääsarjoista. Tällä hetkellä Devin hakee itseään pelaajana. Ottelukunto on arvoitus ja koko prosessi vie varmasti oman aikansa. Meidän kanssamme hän ottaa tietoisen askeleen alaspäin, jotta voi taas nousta ylemmäs, Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.

Devin Thomasin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimukset Grant Singletonin, Henri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa. 

Asiat

 
11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

4.7.2025 11:10 Korisliiga

Leo Eklund tavoittelee uransa seuraavaa askelta Korihaissa

Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.

4.7.2025 09:18 Korisliiga

Lauri Kallio ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.

3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

Näytä lisää vastaavia