Divarin syöttökuningatar Koskinen PeKan paitaan, Kuier ja Mässeli jatkavat

11.5.2017 Naisten Korisliigassa päättyneellä kaudella neljänneksi sijoittunut Peli-Karhut on tehnyt sopimuksen Maria Koskisen, Awak Kuierin sekä Matilda Mässelin kanssa.

Divarin riisto- ja syöttötilaston ykkönen Maria Koskinen nähdään ensi kaudella PeKan paidassa.

Päättyneen kauden kotimaisista pelaajista PeKan paidassa jatkavat Matilda Mässeli, 19...

...sekä Awak Kuier, 15. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Mikko Mäkelä & Francois Perthuis

Maria Koskinen, 28, liittyy joukkueeseen päättyneellä kaudella 1. divisioonassa viidenneksi sijoittuneesta Kataja Basketista. 164-senttinen takamies voitti Katajan paidassa sarjan riisto- ja syöttötilastot (ka. 3,72 ja 4,83) ja oli pistetilaston viides 15,0 pisteen keskiarvolla.

- Hän haluaa kokeilla nyt pelaamista korkeammalla tasolla. Hänellä on hyvät tilastot sekä halu kehittyä ja tehdä töitä. Ilman muuta otamme sellaisen pelaajan vastaan, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi Kymen Sanomien uutisessa.

- Olen nähnyt hänen pelejään ja nauhoja niistä ja uskon, että hän pärjää liigassakin. Millainen rooli sitten tulee olemaan, sen näkee sitten. Aika näyttää, Mäkelä sanoo.

Koskinen harjoittelee kesän Katajan mukana ja muuttaa Kotkaan syksyllä.

- Fiilikset ovat kovin odottavaiset. Olen onnellinen, että pääsen eteenpäin urallani ja pelaamaan liigatasolle, se on ollut tavoitteena jo useamman vuoden. Nyt oli sopiva hetki tehdä hyppäys, Koskinen kertoo.

Kotimaisista pelaajista PeKan paidassa jatkavat Matilda Mässeli, 19, ja Awak Kuier, 15. Sen sijaan Lotta Richter muuttaa pois paikkakunnalta, eikä jatka joukkueessa.

Mässeli pelasi viime kaudella 34 ottelussa kirjaten keskimäärin 1,7 pistettä ja 2,5 levypalloa. Kuier teki liigadebyyttinsä viime kaudella pelaten yhteensä kuusi ottelua 4,3 pisteen, 4,0 levypallon ja kolmen torjunnan keskiarvoilla.

Lisätiedot: Maria Koskinen
Lisätiedot: Matilda Mässeli
Lisätiedot: Awak Kuier
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia