21.1.2017 Naisten Korisliigan lauantaikierroksella voittoihin ylsivät Espoo Basket Team, joka kaatoi kotonaan Forssan Alun lukemin 77-64 (30-29) sekä Kouvottarista 71-77 (32-43) -vierasvoiton hakenut Vimpelin Veto.
Anni Kujalan ViVe katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa.
Lotta Aaltosen EBT:n voittoputki kasvoi kolmeen. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis.
Espoossa avausneljännes eteni tasaisissa merkeissä kori korista ja toiselle neljännekselle lähdettiin tilanteessa 16-16. Myös toinen kymmenminuuttinen noudatti edeltäjänsä kaavaa ja puoliajalle mentäessä taululla oli pisteen kotijohto.
Jälkimmäisen puoliajan alkutekijöiksi FoA karkasi yhdeksän pisteen johtoon, mutta EBT hilasi itsensä hiljalleen iholle ja tuli jakson päätteeksi rinnalle (53-53) Tierra Hendersonin (17/13) onnistuneella kolmosella.
Ottelu jatkui tasaisissa merkeissä aina viimeiselle kahdelle minuutille, kunnes Roosa Lukkarinen (9/7) upotti seitsemän perättäistä pistettä ja johdatti EBT:n kolmanteen perättäiseen voittoon.
Lukkarisen ja Hendersonin lisäksi voittajilta onnistuivat Lotta Aaltonen (18/10) sekä Morgan Bailey (16/8). Alulta kaksinumeroisille pisteille ylsivät Tyonna Snow (20/8) ja Kiana Johnson (14/6).
Kolmen ottelun tappioputken katkaissut Veto aloitti taistelun terävästi ja avausneljännes kirjattiin vieraille 13-20. ViVen johto kasvoi toisella kympillä suurimmillaan 15 pisteeseen ja puoliajalle Kouvolassa mentiin yhdeksän pisteen vierasjohdossa.
Myös kolmas neljännes eteni vierasjoukkueen tahdittamana ja ero kasvoi lähemmäs 20 pistettä. Kotijoukkue sai kavennettua neljännelle jaksolle lähdettäessä tilanteeksi 45-58. ViVen johto oli turvallisen tuntuinen 19 pistettä vielä vajaat viisi minuuttia ennen loppua.
Emännät saivat kuitenkin turbovaihteen päälle ja tehtaili peräti 24 pistettä viimeiseen neljään ja puoleen minuuttiin. Kiri jäi kuitenkin hieman vajaaksi Wilesia Hardyn pussittaessa tarkasti vapaaheittonsa.
Voittajilta Hardyn lisäksi pirteästi esiintyivät myös Anni Kujala (13/2) sekä Deven Hunter (14/10). Kouvottarilta suurimmat pisteet keräsivät Jacqueline Luna-Castro (20/14) ja 13 pistettä heittänyt Bianca Barton.
Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.
Viime kaudella naisten Korisliigassa SM-kultaa voittanut Peli-Karhut on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen päättyneen kauden naisten Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valitun Roosa Kososen kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.
Välikauden verran sivussa ollut Petra Noponen, 26, palaa Naisten Korisliigaan kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan edustusjoukkueeseen. Noponen, 174 cm, pelasi pääsarjatasolla edellisen kerran kaudella 2021-22, jolloin hän juhli Peli-Karhujen kanssa Suomen mestaruutta.
Monipuolinen laitapelaaja Roosa Kosonen liittyi syksyllä Kotkan Peli-Karhujen menestysjoukkueeseen uutena mutta jätti välittömästi jälkensä.
Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.
Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.
Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.
Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.
Peli-Karhut nappasi seurahistorian kahdeksannen mestaruuden. Se vei kolmannen ottelun 85-83 ja koko finaalisarjan otteluvoitoin 3-0.
PeKa nappasi toisen voiton naisten finaalisarjassa. Joukkue haki vierasvoiton kahden jatkoajan jälkeen 103-93 ja on voiton päässä mestaruudesta.
Vimpelin Veto päätti kautensa pronssijuhliin, kun joukkue kukisti pronssiottelussa Forssan Alun jännittävien vaiheiden jälkeen 80-76. Mitali oli ViVe:n seurahistorian ensimmäinen.
Kotkan Peli-Karhut aloitti finaalisarjan väkevästi. Joukkue nappasi johdon itselleen, kun se voitti kotikentällään 80-71.
Naisten Korisliigakausi huipentuu lauantaina alkavaan finaalisarjaan. Vastakkain ovat viidettä peräkkäistä mestaruuttaan tavoitteleva PeKa sekä ensimmäistä mestaruuttaan havitteleva ToPo.
Taistelu naisten Suomen mestaruudesta käynnistyy lauantaina 15.4. klo 17.00 Kotkassa. Mestariksi vaaditaan kolme voittoa. Ruutu lähettää kaikki naisten finaaliottelut monikameratuotantona ja selostettuna kanavillaan.
ToPo nappasi seurahistoriansa ensimmäisen finaalipaikan Naisten Korisliigassa. Joukkue voitti neljännessä ottelussa vieraskentällä ViVe:n 84-77 ja eteni finaaleihin otteluvoitoin 3-1.
PeKa eteni jälleen finaaleihin ja tavoittelee viidettä peräkkäistä mestaruutta. Se haki päivän ottelussa vierasvoiton 95-67 ja vei välieräsarjan 3-1.
Torpan Pojat otti toisen voiton välierissä, kun se kaatoi ViVe:n 78-66. Helsinkiläiset johtavat välieräsarjaa 2-1.
Kotkan Peli-Karhut oli toipunut tappiosta ja esiintyi vakuuttavasti kotiyleisönsä edessä. Se ei antanut FoA:lle mahdollisuutta ryöstöön, vaan voitti selvästi 95-61. Samalla se siirtyi ottelusarjassa 2-1 johtoon.
Vimpelin Vedon ja ToPo:n välieräsarjassa pelattiin toinen ottelu. Vimpeli oli vahvempi kotonaan 88-81 ja tasoitti ottelusarjan tilanteeseen 1-1.