26.3.2021 09:25 17-vuotias takamies Emil Skyttä on allekirjoittanut jatkosopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Ensimmäistä kauttaan Korisliigassa pelaava 17-vuotias Emil Skyttä ja Helsinki Seagulls ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen Korisliiga-kaudelle 2021–22.
192-senttinen takamies on edustanut Seagullsia tällä kaudella seitsemässä ottelussa, joista kolme on ollut pudotuspeleissä. Korisliigan lisäksi hän on pelannut kauden aikana 15 ottelua M1A-divisioonassa HNMKY:n riveissä.
“On hienoa päästä jatkamaan kehittymistä ja pelaamista ensi kaudella tämän joukkueen ja organisaation kanssa. Keskittymiseni on sataprosenttisesti kuitenkin nyt playoffeissa", Skyttä kommentoi tilannetta.
Vuonna 2003 syntyneeltä Tapiolan Hongan kasvatilta löytyy myös kahden ottelun verran maajoukkuekokemusta Suomen U18-kokoonpanosta viime kesältä. Näyttävillä donkkisuorituksilla tällä kaudella säväyttänyt Skyttä on nuoren uransa aikana saavuttanut kasvattajaseuransa joukkueissa kaksi juniorien SM-mitalia ja näiden lisäksi hänen palkintokaapistaan löytyy Seagullsin mukana helmikuussa voitettu Suomen Cupin mestaruus.
Helsinki Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi uutta sopimusta:
“Emil on räjähtävä nuori takamies, joka on esiintynyt edukseen viime aikoina vastuuta saadessaan. Olen erittäin tyytyväinen, että nuori mies jatkaa kanssamme myös tulevalla kaudella. Jos kehitys jatkuu samanlaisena, voidaan olettaa vastuun kasvavan myös Korisliigassa. Emilin yksi parhaista ominaisuuksista on valtava motivaatio kehittyä ja harjoitella laadukkaasti sen mukaisesti. Jo nyt olemme päässeet nauttimaan hänen ekstraharjoittelunsa tuottamista tuloksista.“
Skytän Korisliiga-kauden piste-ennätys syntyi maaliskuussa Korihaiden vieraana Uudessakaupungissa, kun hän tilastoi 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 syöttöä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.