1.12.2006 Namika Lahti joutuu tulemaan tulevat viikot toimeen ilman sentteri Lee Scruggsin palveluksia. 211-senttisen Scruggs loukkasi polvensa ja joutuu tähystysoperaatioon. Namika Lahti testaa Scruggsin tuuraajaksi 205-senttistä Ernest Vickersiä.
36-vuotias Vickers on aiemmin pelannut mm. Latinalaisessa Amerikassa. Hän on kuluvalla kaudella käynyt sekä Korisliiga-joukkue UU-Korihaiden että divisioonassa pelaavan Äänekosken Huiman testattavana. Namika Lahti testaa miestä maanantaina ja tiistaina. Mikäli pelilupa on kunnossa ja Vickers osoittautuu riittävän hyväksi puolustus- sekä levypallopelaajaksi, nähdään hänet keskiviikkona 6.12. ottelussa Namika Lahti - Porvoon Tarmo.
Lee Scruggs on poissa Namika Lahden kokoonpanosta loppuvuoden. Hänen lisäkseen sairastuvalla on joukkueen kapteeni Ville Mäkäläinen, joka potee sormivammaa. Ennen loukkaantumistaan peräti 15,5 pistettä ottelua kohden viimeistelleen Mäkäläisen paluu tositoimiin venyy niin ikään ensi vuoden puolelle.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.