1.11.2012 Eteläisellä alueella kevääksi voi ilmoittautua kaikkiin nuorten sarjoihin II divisioonista alaspäin sekä naisten III divisioonan alimpaan lohkoon, naisten IV divisioonaan tai naisten mammasarjaan (kuntosarja). Vain uudet joukkueet ilmoittautuvat sarjaan BasketHotellin kautta!
Uutuutena keväällä pyritään saamaan Supermikrosarjaan sekä tyttöjen että poikien lohkot. Supermikrojen ilmoittautuminen löytyy vain poikien puolelta. Mikäli joukkue ilmoittautuu Supermikrosarjaan vain tyttöjen lohkoon, tulee vielä erikseen ilmoittaa sarjavastaavalle kiinnostuksesta osallistua vain tähän lohkoon. Mikäli tyttöjen lohkoon ei tule tarpeeksi osallistujia, yhdistetään kaikki joukkueet edelliseen tapaan yhdeksi sarjaksi. Ilmoittautumisen voi siis tehdä ehdollisena eli joukkue luopuu sarjasta, mikäli tyttöjen lohkoa ei perusteta.
Nuorten sarjojen I divisiooniin ei voi ilmoittautua paitsi 2004-tyttöjen sarjassa, jossa on ollut vain yksi divisioona syksyllä.
Mikäli joukkue haluaa vaihtaa divisioonaa, on siitä ilmoitettava sarjavastaavalle 7.12.2012 mennessä. Tällöin ei siis tarvitse tehdä uutta BasketHotel-ilmoittautumista.
Mikäli joukkue pysyy samassa divisioonassa kuin syksyllä, ei tarvitse tehdä mitään ilmoitusta.
Sarjailmoittautuminen on auki 7.12.2012 asti, jonka jälkeen kevään sarjat tehdään. Sarjailmoittautumiseen pääsee osoitteessa
http://www.basket.fi/asiakaspalvelu/sarjatoiminta/sarjailmoittautuminen/
Sarjavastaavien tiedot; Etelän sarjavastaavat 2012-13.pdf
Mikäli BasketHotellista tai tunnuksista on kysyttävää, voi olla yhteydessä kenttäpäällikkö Tiina Karvoseen tiina@basket.fi. Sarjan asioissa on aina oltava pääasiallisesti sarjavastaavaan yhteydessä.
Suomen urheilun eettinen keskus SUEK teki dopingtestejä vuonna 2022 enemmän kuin vuotta aiemmin. Koripallo oli kahdeksanneksi testatuin laji.
Antti Koskelainen on kiinnitetty Olympiakomitean huippu-urheiluvastaavaksi siirtyneen Juha Stenin paikalle nuorten maajoukkueiden päävalmentajaksi sekä HBA Märskyn I divisioona A -joukkueen valmentajaksi.
Tampereella pelataan syyskesällä 2025 koripallon EM-kisoja ensimmäistä kertaa 58 vuoteen. Susijengi on valinnut kyseisen vuoden EM-kotikisojen oman alkulohkonsa isäntäkaupungiksi Tampereen ja kotiluolakseen aivan kaupungin keskustassa sijaitsevan upouuden Nokia Arenan.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt kuudelle pelaajalle sakkorangaistuksia vedonlyöntikiellon rikkomisesta. Kotimainen kilpailumanipulaation vastainen toimintaryhmä teki tapauksista myös rikosilmoituksen, mutta syytteitä ei nostettu poliisin päätettyä tutkintansa.
Suomalaisessa koripallossa on jälleen tehty uusi lisenssiennätys. Tällä kaudella lajissa on nähty harrastajia lajin ennätysmäärä, kun lisenssimäärässä ylitettiin aiempi, viime vuonna tehty lisenssiennätys.
Sykkiikö sydämesi koripallolle ja olet kesätöitä vailla? Etsimme joukkoomme ensi kesäksi reipasta ja oma-aloitteista vahvistusta varmistamaan hauskojen koristapahtuminen onnistunut läpivienti.
Suomen Koripalloliitto hakee nuorten maajoukkueiden päävalmentajaa Suomen Olympiakomiteaan huippu-urheiluvastaavaksi siirtyneen Juha Stenin seuraajaksi. Työ alkaa kevään 2023 aikana.
Pohjoismaiden, Baltian maiden sekä Puolan koripalloliitot lähettivät maanantaina yhteisen vetoomuksen sekä kansainväliselle olympiakomitealle että kansainväliselle koripalloliitolle. Vetoomuksella haluttiin ilmaista, että puheet Venäjän ja Valko-Venäjän paluusta toimintaan ovat selkeästi ennenaikaisia.
Nokian Koripalloakatemia on Koripalloliiton, Olympiakomitean, BC Nokian, Nokian kaupungin ja Tampereen Seudun ammattiopisto Tredun yhteishanke, joka käynnistyy 2023. Vastuuvalmentajana akatemiassa aloittaa maajoukkuevalmentaja, liikuntatieteiden maisteri Juha-Pekka Männistö.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö julkisti tehostamistukijärjestelmänsä mukaiset tukipäätökset kesäolympialajien ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille maanantaina.
Nuorten maajoukkueiden ja HBA-Märskyn I divisioona A:n valmentaja Juha Sten, 38, on valittu Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluvastaavaksi. Sten aloittaa uudessa tehtävässään alkuvuodesta.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli lauantaina liiton edellistä tilikautta. Kokouksen avauspuheenvuorossaan Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kiitteli toimitusjohtajan pestistä EM-kotikisojen pääsihteeriksi siirtyvää Ari Tammivaaraa.
Kevätkauden sarjailmoittautumiset on avattu eLSA-sarjanhallintajärjestelmässä, joka on käyttöliittymältään sama kuin eSCO-pöytäkirjasovellus. Järjestelmät helpottavat joukkueen yhteyshenkilön kauden aikaista otteluiden hallintaa. Ilmoittautuminen kevätsarjaan on mahdollista 4.12.2022 asti.
Suomen Koripalloliiton syysliittokokous järjestetään lähikokouksena Hotelli Scandic Juliassa, Turussa lauantaina 29.10. klo 12.00.
Suomen Koripalloliiton hallitus on valinnut liiton uudeksi toimitusjohtajaksi Kati Packalénin. Vankan kokemuksen organisaatiojohtamisesta omaava Packalén aloittaa tehtävässä heti lokakuun 2022 alussa.
Webinaarissa käydään läpi kauden 2021–2022 loppuun saakka kerättyä lisenssidataa ja siitä johdettua analyysia. Uutena ominaisuutena lisenssityökaluun on saatu päivitetty kunta- ja postinumero selvitys, joka auttaa seuroja tunnistamaan omaan alueensa potentiaalin tarkemmin.
Urheilijoiden Ammattienedistämissäätiö (URA) myöntää vuosittain opiskeluapurahoja kansainvälistä menestystä tavoittelevien tai aktiiviuransa jo päättäneiden huippu-urheilijoiden ammattiin valmistavaan ja tutkintoon tähtäävään opiskeluun.
Koripalloliitto järjestää tilastointikoulutusta kaikille tilastonpitäjille syksyn 2022 aikana. Peruskoulutukset ovat erityisesti uusille tilastoijille. Jatkokoulutus on suunnattu jo aikaisemmin tilastointia tehneille. Kaikkien, jotka haluavat kehittää omaa osaamistaan, kannattaa osallistua koulutukseen. Kaikki koulutukset pidetään etäkoulutuksena.
Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 27.4. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 18 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.
Pitkäaikaisen toimitusjohtajamme siirtyessä johtamaan Suomelle myönnetyn vuoden 2025 koripallon EM-kisojen alkulohkon järjestämistä, Suomen Koripalloliitto hakee uutta toimitusjohtajaa mahdollistamaan ja kasvattamaan koripallon menestystä myös jatkossa.