13.8.2018 13:31 Suomen Koripallovalmentajat ry (FABC) järjestää Helsingissä kansainvälisen valmentajaklinikan 17.–19.8.2018. Klinikan pääesiintyjäksi on kiinnitetty kokenut NBA-veteraani Barry Hecker. Toisena tärppinä nähdään NCAA:n Pac-12 -konferenssin University of Southern Californian (USC) taitovalmentaja Chris Capko.
Barry Hecker on erittäin kokenut valmentaja ja klinikkaesiintyjä, jonka meriittilistalta löytyy yhteensä yli 40 vuotta kokemusta mm. NBA:sta (Memphis, L.A. Clippers, Cleveland), USA:n yliopistosarjoista, high school –sarjoista, sekä kansainvälisiltä kentiltä (mm. Kiina, Hollanti). Valmentamisen lisäksi Coach Hecker tunnetaan tätä nykyä myös suosittuna klinikkaesiintyjänä ja kouluttajana niin Yhdysvalloissa kuin kansainvälisestikin (mm. Kiina, Turkki, Puerto Rico, Italia, Senegal). Alla lyhyesti osa Coach Heckerin mittavan uran kohokohtia:
Toinen klinikan esiintyjä saapuu myös Yhdysvalloista, kun USC:n miesten joukkueen taitovalmentaja Chris Capko saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Yliopistopeliuransa (University of Florida ja University of South Florida, NCAA D1) jälkeen Coach Capko on määrätietoisesti luonut valmentajauraansa NCAA:n 1.divisioonan kouluissa. Alla tiivistettynä Chris Capkon valmentaja CV:tä:
FABC järjestää klinikan yhteistyössä Suomen Koripalloliiton kanssa. Klinikalla on mahdollista päivittää Koripalloliiton valmentajaluokitusjärjestelmän mukainen A- tai B-valmentajalisenssi kolmelle seuraavalle pelikaudelle (2018-2021). Kaikki koripallovalmentajat ovat tervetulleita klinikalle, eli lisenssin päivittäminen ei ole pakollista.
Perjantai 17.8.
klo 18-19:30: Defensive philosophy with drills (Barry Hecker)
klo 19:30-21: Shooting (Chris Capko)
Lauantai 18.8.
klo 10-11:30: How to improve your team’s shooting (Barry Hecker)
klo 11:30-13: USC man to man defense (Chris Capko)
Tauko
klo 14-15:30: Building a fast break (Barry Hecker)
klo 15:30-17: Individual instruction, playing without the ball in the team concept (Chris Capko)
Sunnuntai 19.8.
klo 10-11.30: Teaching the fundamentals of offense and showing the Memphis Grizzlies main half court sets (Barry Hecker)
klo 11:30-13: Total player development (Chris Capko)
Tauko
klo 14-15:30: Special situations, full court, SOB, BOB, and 3-pt shots (Barry Hecker)
klo 15:30-17: USC man offense and main sets (Chris Capko)
Kolmepäiväisen klinikan hinta FABC:n jäsenille on 175 € sisältäen klinikkaesitykset. Klinikan normaalihinta ei-jäsenille on 200 €. Klinikan ilmoittautumisaikaa on jatkettu 17.8. asti eli mukaan ehtii vielä.
FABC:n tilitiedot klinikkamaksua varten:
IBAN: FI66 2290 1800 0302 67
SWIFT/BIC: NDEAFIHH
Ryhmäalennukset seuroille: ota yhteyttä FABC:hen (yhteystiedot alla).
Klinikka järjestetään Mäkelänrinteen uintikeskuksessa Helsingissä (Mäkelänkatu 49, 00550 Helsinki).
Lisätiedot: Masa Kaminen/FABC, 0404102285, masakaminen(at)hotmail.com
FABC:n nettisivut, FABC:n Facebook-sivu
Koripalloliiton läntinen alue sekä Joventut Badalona ja Ura Basket järjestävät valmentajakoulutuksen Kaarinassa.
Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston yhteistyössä järjestämä kolmitasoinen, verkostomallinen täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.
Suomen mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin päävalmentaja ja viime viikonloppuna Korisliigan Vuoden valmentajaksi valittu Vesa Vertio on kansainvälisen FABC:n valmentajaklinikan tuorein kiinnitys.
Lastenvalmennusverkoston onnistunut ensimmäinen vuosi päättyi huhtikuussa neljänteen lähijaksoon sekä sen yhteydessä pidettyyn lastenvalmennusseminaariin.
Suomen Koripallovalmentajat ry järjestää valmentajille tarkoitetun kansainvälisen valmentajaklinikan 30.–31.8. Martinlaakson koululla, Vantaalla.
HKVT-koulutuksen valmentajat on valittu. Mukaan on valittu soveltuvuuskokeiden perusteella 18 valmentajaa ja ilahduttavasti joukkoon mahtuu valmentajia joka puolelta Suomea.
Suomen koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 13.4.2025.
Suomen Koripallovalmentajat ry järjestää valmentajille tarkoitetun kansainvälisen valmentajaklinikan 30.–31.8. Martinlaakson koululla, Vantaalla.
Shawn Huffin kilpailuvietti puskee esiin pienpeleissä parikymmenpäisen valmentajaporukan kanssa Susi Training Centerissä. Ryhmän kemia toimii ja tunnelma on keskittynyt ja innostunut. Käynnissä on Koripalloliiton 2-tason valmentajakoulutus.
Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Helsingissä yhteistyössä ToPon kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.