Hae Lauttasaaren yhteiskoulun yläkoulun korisluokalle

19.11.2020 18:45 Lauttasaaren yhteiskoulun (LYK) yläkoulussa toimii urheiluluokka, jonka oppilaat harrastavat tavoitteellisesti uintia tai koripalloa. Toteutuksen takana on Suomen Olympiakomitean hyväksymä virallinen huippu-urheiluakatemia, Urhea. Koripalloilijoiden lajiharjoittelun organisoi koripalloseura ToPoLa. Haku 7.luokalle on auki 15.12.2020 asti!

Lauttasaaren yhteiskoulun keskeinen sijainti metroradan varrella ja modernit liikuntatilat tarjoavat tavoitteellisen ja urheilijalähtöisen ympäristön yhdistää koulupäivän aikainen laji- ja ominaisuusharjoittelu koulunkäyntiin.

Koripalloa piloitoitiin urheiluluokan painopistelajina lukuvuonna 2019-2020 pienellä oppilasmäärällä. Lukukaudella 2020-2021 7U-urheiluluokalla aloitti 10 koripalloillijaa kolmesta eri pääkaupunkiseudun seurasta. Lukukaudelle 2021-2022 koripalloilijoille on varattu 12 seiskaluokan aloituspaikkaa .

Koulun liikuntaluokkien yleisvalmennuksesta vastaa kokenut liikunnanopettaja Kari ‘Kapa’ Grönroos. Koripallon lajivalmennuksesta vastaavat Niko Nyholm ja Juha-Pekka ‘J-P’ Sipponen. Molemmat ovat suorittaneet huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) ja heillä on korkein A-valmennuslisenssi. Molemmilla on myös monen vuoden kokemus juniori-SM-sarjajoukkueiden valmentamisesta, sekä tyttöjen että poikien puolella. Niko on lisäksi toiminut pitkään Suomen nuorisomaajoukkueiden valmennusryhmissä, viimeksi alle 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueessa.

“LYK:n korisluokalla yritämme erityisesti mahdollistaa urheilijan henkilökohtaista harjoittelua hänen seurajoukkueensa harjoitus- ja ottelukalenterin sisällä. Korisluokalla ei ole omaa ottelutoimintaa ja keskitymme harjoittelemaan niitä perustaitoja, joita seuravalmentajat ja pelaajat meiltä toivovat”, kuvaa korisluokan suunnittelussa alusta asti mukana ollut Nyholm korisluokan lajisisältöjen filosofiaa.

Korisluokka aamuharjoittelee kaksi kertaa viikossa kello 7:30-9:00 tai 8.30-10.00. Lisäksi viikon aikana on liikuntatunteja ja yleisvalmennusta niin, että työjärjestyksessä on vähintään 10 tuntia harjoittelua per viikko.

Lauttasaaren yhteiskoulu on perinteikäs vuonna 1945 perustettu yksityinen koulu, jolla on menestyksekäs historia erikoisryhmien järjestämisestä. Koulun uintiluokka ja koulun lukion kansainvälisen liiketoiminnan linja ovat laajalti tunnettuja ympäri Suomen. Lauttasaaren väestökasvun ja Länsimetron myötä koulua ylläpitävä Lauttasaaren yhteiskoulun kannatusyhdistys ry:n johdolla on toteutettu useita laajennusinvestointeja. Loppuvuodesta 2019 LYK:n yhteyteen valmistuikin uimahallin ja vanhan liikuntahallin oheen uusi kolmeen lohkoon jaettava moderni liikuntahalli.

“LYK:ssä on aina ollut harrastusmyönteinen ilmapiiri, tämän muistan jo ajalta kun itse aikanaan kävin täällä yläkoulun ja lukion. Nykyään kun on vielä viimeisen päälle olevat liikuntatilat sekä oheisharjoitteluvälineet, kaikki koulun omissa tiloissa, niin aamuharjoittelusta saadaan rentoa mutta tehokasta. Tavoitteena onkin myös energisoiva startti koulupäivälle ja iltapäivän tai illan seuraharjoitteille”, kuvailee kuluvaksi lukukaudeksi korisluokan valmentajaksi tullut Sipponen.

Jos sinua kiinnostaa hakea LYK:n korisluokalle, katso ohjeet alta:

Haku Helsingin kaupungin kouluissa 6. luokalla oleville:
1. Täytä Wilmassa hakulomake, jolla haetaan Lauttasaaren yhteiskouluun. Kirjoita lisätietoihin hakevasi U-luokalle koripalloilijana.
2. Lisäksi täytä Urhean hakulomake: https://lauttasaarenyhteiskoulu.fi/wp-content/uploads/2020/11/Hakulomake-7.lk-koripallo.pdf. Lomake tulee palauttaa Lauttasaaren yhteiskouluun viimeistään 15.12.2020 osoitteella Lauttasaaren yhteiskoulu, Isokaari 19, 00200 Helsinki tai skannattuna toimisto@lauttasaarenyhteiskoulu.fi.

Haku muille kuin Helsingin kaupungin kouluissa 6. luokalla oleville:
1. Täytä hakulomake muille kuin Helsingin kaupungin koululaisille sekä Urhean hakulomake: https://lauttasaarenyhteiskoulu.fi/wp-content/uploads/2020/11/Hakulomake-7.lk-muille-kuin-Helsingin-kaupungin-koululaisille.pdf ja https://lauttasaarenyhteiskoulu.fi/wp-content/uploads/2020/11/Hakulomake-7.lk-koripallo.pdf.
2. Palauta lomakkeet Lauttasaaren yhteiskouluun viimeistään 15.12.2020 osoitteella Lauttasaaren yhteiskoulu, Isokaari 19, 00200 Helsinki tai skannattuna toimisto@lauttasaarenyhteiskoulu.fi.

Soveltuvuuskokeet:

Urheiluluokalla pyrkiville järjestetään soveltuvuuskokeet ke 27.1.2021 (perusosa) ja pe 29.1.2021 (lajitesti), lisätietoa Urhean Soveltuvuuskoe 2021 sivuilta: http://www.urhea.fi/opiskelu/perusaste/soveltuvuuskoe-2021/.

Lisätietoa:

LYK:n web-sivut: https://lauttasaarenyhteiskoulu.fi/.
Liikunnanopettaja Kari Grönroos: kari.gronroos@lauttasaarenyhteiskoulu.fi tai puh. 040 505 3531.
Pääkaupunkiseudun urheiluakatemian (Urhea) sivut: http://www.urhea.fi/.
ToPoLan 'LYK:n korisluokka' -sivut: https://www.topola.fi/seura/lyk-koripalloluokka/.

7. luokka

8. luokka

 
1.7.2021 07:29 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongalta uusia panostuksia vanhimpien junioreiden kehityspolkuun

Tapiolan Hongassa on mahdollisuus harrastaa koripalloa monella eri tasolla ja monia eri polkuja pitkin. Jokaiselle löytyy omaa motivaatiota ja taitoa vastaava polku kuljettavaksi. Viimeisimpänä kehityskohteena on ollut kaikkein korkeimmalle huipulle tähtäävien pelaajien polku ja sitä varten seuran hallitus teki helmikuussa päätöksen lisätä panostusta yli 16-vuotiaiden junioreiden toimintaan. Panostuksen lähtökohtana on uusi kehitysohjelma, joka antaa seuran kasvateille mahdollisuuden edetä korisurallaan haluamaansa tavoitetta kohti.

29.6.2021 09:25 Seura tiedottaa

Kaukasten Voiman järjestämä Jokelan katukoris 7.8.2021

Perinteinen Jokelan katukoris pelataan 23:n kerran la 7.8.2021.

23.6.2021 17:53 Seura tiedottaa

Porvoon Tarmo hakee valmentajaa!

Porvoon Tarmo etsii nuorten valmennuksesta innostunutta valmentajaa päävalmentajaksi/apuvalmentajaksi 2010-2014 syntyneiden joukkueisiin.

21.6.2021 13:48 Seura tiedottaa

Pakilan Visan 2008-2011 syntyneiden poikien harjoitusryhmä etsii uusia pelaajia!

Lasten ja nuorten harrastukset ovat käynnistyneet. Nyt on hyvä aika löytää lapselle uusi harrastus. Erityisesti vuosina 2008-2011 syntyneiden poikien harjoitusryhmään mahtuu uusia pelaajia. Mikäli ryhmän koko kasvaa liian suureksi, pyritään muodostamaan ikäluokkiin lisää joukkueita.

18.6.2021 09:06 Seura tiedottaa

Pakilan Visa: 2nd Chance 2004-06 -syntyneille tytöille Helsingissä

Oletko lopettanut korisharrastuksesi tai miettinyt sen lopettamista koronakeskeytysten, opiskelukiireiden tai muiden harrastusten vuoksi? Älä luovuta, vaan "Take a 2nd Chance"!

9.6.2021 16:53 Seura tiedottaa

Tule tuomariksi Tallink-turnaukseen 27.-29.8.2021

Tallink Tournament kerää jälleen koripallojuniorit Espooseen elokuun lopussa. Turnaus starttaa perinteisesti uuden kauden ja tällä kertaa mukaan on ilmoittautunut ennätysmäärä joukkueita. Mukaan tarvitaan paljon erotuomareita, jotta saadaan toteutettua huippuviikonloppu junioreille.

4.6.2021 11:34 Seura tiedottaa

Rekolan Urheilijat hakee valmentajaa kaudelle 2021-2022

Rekolan Urheilijat on perinteikäs vantaalainen seura, joka tarjoaa harrastustoimintaa Itä- ja Pohjois-Vantaalla.

3.6.2021 15:26 Seura tiedottaa

Keravan Kori-80 hakee valmentajia

Keravan Kori-80 on Keski-Uusimaalainen koripalloseura, joka haluaa kasvattajaseurana tarjota kilpaurheiluun motivoituneille junioreille laadukasta valmennusta ja hyvät puitteet valmennukselle.

24.5.2021 09:10 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden valmentajakoulutusten sarja saavutti huippusuosion

Yhteenvetoa PuHu Junioreden kevään valmentajakoulutuksista. Ylpeänä seura kertoo, että viisiosainen koulutusten sarja keräsi valtavan määrän valmentajia yhteen eri puolilta Suomea.

20.5.2021 15:39 Seura tiedottaa

Janne Stude PuHu Juniorit ry:n toiminnanjohtajaksi

PuHu Juniorit ry:n hallitus on nimittänyt Janne Studen seuran uudeksi toiminnanjohtajaksi 1.6.2021 alkaen.

18.5.2021 16:14 Seura tiedottaa

EBT vanhemmat juniorit ja miehet valmiina kauteen 2021-2022

EBT on valmiina viemään poikapuoltaan eteenpäin hankalien koronakausien jälkeen. Aika on ollut kaikille haastava, joten on syytä palauttaa mieleen, mikä tekee koripallosta parhaan harrastuksen - tiiviissä yhteisessä joukkueessa toimiminen, pelaaminen, haasteiden kohtaaminen ja onnistuminen yhdessä, sekä henkilökohtainen kehittyminen taito- ja fysiikkapuolella.

11.5.2021 10:40 Seura tiedottaa

WB-Pantterit hakee naisten 1- ja miesten 1B-divisiooniin villikorttipaikkaa

Itäisessä Helsingissä on tehty pitkäjänteistä juniorityötä tuottaen aikuispelaajia liigaan, maajoukkueisiin sekä kansainvälisille kentille tasaisella tahdilla ja laadulla. WB-Panttereissa yhdistyy se mikä Itä-Helsingissä on parasta: kaksi perinteikästä seuraa Pantterit ja Wartti Basket yhdessä sekä monikulttuurisuus. Kahden emoseuran yhdistymisen ansiosta vuodesta 2017 alkaen seura on voinut entisestään tehostaa koripallon kehittämistä alueella. Tästä on seurannut menestystä kaikissa ikäluokissa, tytöissä ja pojissa. Seuran junioritoiminnan kasvu ja koripallon kehittäminen vaatii nyt seuraavan askeleen: tavoitteellisille junioreilleen polun tavoitteelliseen aikuisjoukkueeseen. On aika Naisten 1- ja Miesten 1B-divisioonajoukkueille.

10.5.2021 15:07 Seura tiedottaa

Kasvava ToPoLa-perhe etsii joukkoonsa uusia vastuuvalmentajia, valmentajia sekä kerho-ohjaajia

Koripalloliiton uusien tilastojen mukaan Touhun Pojat Lauttasaari (ToPoLa) kasvatti kuluneella kaudella 2020-2021 lisenssimääriään eniten, 90 uudella lisenssillä. Prosentteina tämä kasvu on 30%, ja kasvun myötä ToPoLa on tällä hetkellä Suomen kymmenenneksi suurin koripalloseura. Helsingin lapsivaltaisimmista alueista koripallolla on erittäin vahva asema vain Lauttasaaressa. Lauttasaarelaisista 7-12 -vuotiaista lapsista 10,2% on mukana koripallotoiminnassa.

7.5.2021 14:40 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY:n ikäluokkajoukkueiden päävalmentajat kaudella 2021-2022

Helsingin NMKY on kiinnittänyt tulevan kauden 2021–2022 ikäluokkajoukkueiden päävalmentajat. Alle on listattu Namikan U13-U19 sekä aikuisjoukkueiden päävalmentajat.

28.4.2021 10:25 Seura tiedottaa

LoU Basket kasvatti harrastajamääriään toiseksi eniten Suomessa

Perinteikäs lohjalainen koripalloseura LoU Basket vaikuttaa selvinneen koronasta kuivin jaloin. Seura kasvatti lisenssimääriään kaudella 2020–2021 toiseksi eniten koko Suomessa. Myös näkymät alkavaan kauteen ovat positiiviset.

26.4.2021 12:12 Seura tiedottaa

LePy hakee miesten 1B-divisioonapaikkaa villikortilla

LePyssä tehty pitkäjänteinen juniorityö tuottaa tulosta. Juniorimäärä on jatkanut tasaista kasvua vuosi toisensa jälkeen ja tavoitteellisesti harjoittelevien pelaajien määrä on kasvanut. LePyn isot ikäluokat lähestyvät junioriputkensa loppua.

23.4.2021 17:27 Seura tiedottaa

Jari Kolehmainen täydentämään LePyn valmennustiimiä

Jari Kolehmainen ja LePy ovat sopineet kolmivuotisen valmentajasopimuksen lasten ja nuorten valmentamisesta LePyssä. Kolehmainen aloittaa LePyssä 1.8.2021.

22.4.2021 09:25 Seura tiedottaa

Westside-seurayhteistyö tuotti tulosta - EBT ja LePy omilla joukkueilla syksyn sarjoihin

EBT:n ja LePyn kolme menestyksekästä pelikautta kestänyt määräaikainen Westside-yhteistyö päättyy. Seurayhteistyön keskiössä ovat olleet vanhemmat junioripelaajat, joille on onnistuttu tarjoamaan tavoitteelliseen kilpakoripalloon toimintaympäristö. Westside-toiminnassa on ollut mukana yli 60 junioria. Jatkossa molemmat seurat järjestävät vastaavaa toimintaa junioreille omissa seuroissaan.

13.4.2021 14:07 Seura tiedottaa

Tallink-turnauksen ilmoittautuminen käynnistyy 11.5.

Suomen suurin juniorikoripalloturnaus, Tallink-turnaus, pelataan Espoossa 27.-29.8.2021. Ilmoittautuminen turnaukseen alkaa tiistaina 11.5. klo 9:00 osoitteessa https://tallinktournament.fi/.

9.4.2021 19:40 Seura tiedottaa

Tomi Kaminen LePyn valmennuksen kehittäjäksi

Leppävaaran Pyrintö eli LePy ja Tomi Kaminen (51 v) ovat tehneet kolmivuotisen sopimuksen LePyn valmennuksen nostamisesta uudelle tasolle. Tomi Kaminen aloittaa päätoimisena LePyn valmennuksen kehittäjänä 1.8.2021. Kamisen työnkuvaan kuuluu seuran valmennuksen kehittäminen seuran strategian mukaisesti. Hänen tehtävänsä on tukea seuran valmentajien toimintaa käymällä heidän kanssaan keskusteluja, osallistua joukkueiden harjoitusten suunnitteluun ja toteutukseen sekä järjestää seuran sisäistä koulutusta. Lisäksi työ sisältää erikseen sovittavien seuran joukkueiden valmentamisen.

Näytä lisää vastaavia