14.10.2024 12:33 Suomen Koripalloliitto hakee osaajia nuorten maajoukkueiden valmennus- ja tukitehtäviin. Haku ei koske SUSI All Stars -valmennusta.
Nuorten maajoukkueet pelaavat vuosittain noin 150 maaottelua. Maajoukkuekausi käynnistyy 28.–30.12 Kisakalliossa. Ensimmäinen kansainvälinen turnaus on Baltic Sea Basket Cup Virossa 2.–5.1.2025. Kausi huipentuu kesän Euroopan mestaruuskilpailuihin. EM-ikäluokalle kertyy vuodessa noin 20 kansainvälistä ottelua, 50–60 leiripäivää ja yli 80 harjoitusta.
Valmentajilta edellytämme:
Medical Team: Haemme maajoukkuevalmennuksen tukitehtäviin urheilufysioterapeutteja, osteopaatteja, lääkäreitä, hierojia ja huoltajia.
Lähetä hakemuksesi 27.10.2024 mennessä osoitteeseen maajoukkueleirit@basket.fi. Merkitse otsikoksi Valmentaja_2024_Nimesi tai Tuki_2024_Nimesi.
Lisätiedot:
Antti Koskelainen (valmentajat), antti@basket.fi
Piia Kettunen (Medical Team), piia.kettunen@basket.fi
Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluvaa valtakunnallista yläkoululeiritystä järjestetään koripallon osalta Kisakallion, Varalan, Kuortaneen sekä uutuutena Pajulahden urheiluopistoissa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Viime yönä tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi noussut Tuomas Iisalo voitti ensimmäisen ottelunsa NBA:n päävalmentajana. Grizzlies voitti Miami Heatin, kun Ja Morant ratkaisi ottelun sensaatiomaisesti viimeisillä sekunneilla.
HKVT-koulutuksen valmentajat on valittu. Mukaan on valittu soveltuvuuskokeiden perusteella 18 valmentajaa ja ilahduttavasti joukkoon mahtuu valmentajia joka puolelta Suomea.
Suomen koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 13.4.2025.
Shawn Huffin kilpailuvietti puskee esiin pienpeleissä parikymmenpäisen valmentajaporukan kanssa Susi Training Centerissä. Ryhmän kemia toimii ja tunnelma on keskittynyt ja innostunut. Käynnissä on Koripalloliiton 2-tason valmentajakoulutus.
Koripallovalmentajan syventävät opinnot (HKVT) on Koripallovalmentajan peruskoulutuksen kolmas ja ylin koulutuskokonaisuus. Koulutuksen avaintavoitteena on antaa valmiuksia toimia päävalmentajatehtävissä koripallossa. Kohderyhmänä koulutuksessa on kaikki tavoitteellisesta valmentamisesta sekä kansainvälisestä koripallosta kiinnostuneet koripallovalmentajat. Ilmoittautuminen soveltuvuuskokeeseen on käynnissä ja päättyy 9.3.
Suomen koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 13.4.2025. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutuksessa on varmasti tilaa vielä viidelle valmentajalle, jotka täyttävät koulutuskriteerit. llmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 26.2.