23.8.2024 10:57 Hannu "Nauski" Naumanen aloitti Vaasan Salaman juniorivalmennuspäällikkönä elokuun alussa. Junioritoiminnan kehittämisen lisäksi hänen kokemustaan käytetään myös lukuisissa seuratoiminnan kehityskohteissa.
Kuva: J.Linnolahti
Nauski on mukana lähes kaikkien ikäluokkien toiminnassa viikoittain. Keskiössä on harjoittelukulttuurin ja valmennuksen kehittäminen, sekä koripallon vieminen lajiksi Vaasanseudun Urheiluakatemiaan. Nauskin vastuulla ovat MU12 ja MU16 joukkueet, sekä osallistuminen Pohjanmaan tyttökoripalloyhteistyöhön Vaasan Salaman edustajana.
Nauskilla on pitkä ja erittäin laaja kokemus valmentamisesta eri seuroissa ja sarjatasoilla, sekä muusta seuratyöstä. Olemme erittäin tyytyväisiä, kun saimme seuraamme kokemusta ja näkemystä, seuran toiminnan kehittämiseksi.
Nauskin osaamisen myötä seurallamme on entistä paremmat edellytykset tukea ja kehittää valmentajia, sekä joukkueita. Haemme lisää vastuu- ja apuvalmentajia juniorijoukkueisiin, vastaamaan harrastajamäärän kasvuun. Jos olet kiinnostunut, ole yhteydessä vaasansalama1950@gmail.com
Vielä kerran, tervetuloa Vaasan Salamaan Nauski!
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.
YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.
Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.
Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.
Tule mukaan tavoittelemaan paikkaa Turun NMKY:n naisten I divisioona -joukkueessa! Haemme motivoituneita ja tavoitteellisia pelaajia tulevalle kaudelle – nyt sinulla on mahdollisuus näyttää taitosi try out -tapahtumassa.
Leevi Valtanen ja Aatu Aalio ovat aloittaneet HoNsUn valintavaiheen vastaavina.
Perjantaina 13.6. Hippoksen pesäpallostadion täyttyy iloisesta naurusta, kun maan eturivin viihdyttäjiin lukeutuva Sami Hedberg saapuu Jyväskylään maan klubeja täytteen kiertueen jälkeen. Esitys pitää sisällään muun muassa varta vasten Jyväskylään räätälöityä huumoria.
Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on tarkoitettu koripallovalmentajille, jotka haluavat edetä päävalmentajiksi, tai ovat vielä päävalmentajuuden alkutaipaleella. Koulutus keskittyy urheilukasvatuksen näkökulmaan; valmentajaan urheilukasvattajana.
Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.
Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.