17.11.2004 Aiemmilta pelikausilta tuttu amerikkalaislaituri Harry Harrison tekee paluun Suomeen ja Sparliigassa pelaavan Äänekosken Huiman vahvuuteen. Harrison edusti Huimaa edellisen kerran viime kaudella. Alkaneella kaudella hän ennätti käymään Viron pääsarjassa.
Parimetrinen ja 30-vuotias Harrison pelasi Huimassa viime kaudella 23 runkosarjan ottelua. Keskiarvoikseen hän kirjautti 14,3 pistettä ja 12,3 levypalloa sekä 3,09 syöttöä ja 2,70 pallonriistoa.
Virossa Harrisonin pesti A. Le Coqin joukkueessa kesti seitsemän pelin ajan. Kyseisissä otteluissa hän tehtaili keskimäärin 12,9 pistettä ja otti 9,9 levypalloa.
Harry Harrison pelasi ensimmäisen kautensa Suomessa ja Huimassa 1996-97, jolloin hän voitti sarjan levyrikuninkuuden. Sittemmin hän edustanut pääsarjatasolla Forssan Koripoikia, karkkilalaista Team Componentaa sekä uudelleen Huimaa.
Huiman paidassa Harrison esiintyy jo keskiviikon (17.11.) Sparliiga-kierroksella, jolloin Äänekoskelle saapuu vieraaksi KTP Basket Kotkasta. Huimalla on entuudestaan riveissään amerikkalaiset Gary Brandon ja Jeremiah Johnson. Joukkue pitää ainakin toistaiseksi vahvuudessaan koko amerikkalaiskolmikon, josta se peluuttaa kahta kerrallaan Sparliigan otteluissa. Keskiviikkona Harrisonin rinnalla pelaa Johnson.
Äänekosken joukkue voi vahvistua vielä ennen joulutaukoa. Kotimaisesta kaartista loukkaantuneina koko kauden olleiden Tero Rantanivan ja Antti Siimeksen synkät syksyt näyttävät vihdoin valoisimmilta. Rantaniva on aloittanut jo kevyen lajiharjoittelun jalkapohjan jännevamman jäljiltä. Siimeksen murtunut jalka on luutunut, joten hänkin on toipumassa hyvää vauhtia tositoimiin. Parhaimmillaan kaksikko nähdään pelikentillä jo ennen joulutaukoa.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.