HBA:n sinnikäs taistelu ei riittänyt – Ponteva nousi voittoon toisella jatkoajalla

24.1.2019 20:46 HBA ja Hyvinkään Ponteva venyttivät periksiantamattomina kohtaamisensa toiselle jatkoajalle. Kotijoukkueen puhti ei riittänyt aivan viimeisille minuuteille asti, ja sarjakärki HyPo vei sarjapisteet mukanaan lukemin 96-107.

Taru Tuukkanen oli jälleen johdattamassa joukkuettaan voiton tielle. Kuva: Ville Vuorinen.

Naisten Korisliigan torstain ainoassa ottelussa tarvittiin peräti kaksi jatkoaikaa ratkaisemaan illan trilleriottelu, kun HBA kohtasi sarjakärki Hyvinkään Pontevan. Huolimatta kahdeksantena sarjassa olevan HBA:n kypsästä ja kovasta taistelusta Ponteva onnistui nousemaan voittoon pitkien vaiheiden jälkeen numeroilla 96-107 (44-36). Joukkueiden keskinäinen tasatilanne kääntyi myös hyvinkääläisten eduksi, sillä joukkueet ovat kohdanneet kauden aikana nyt yhteensä kolme kertaa. HBA nappasi kauden avausvoittonsa Pontevasta, mutta tämän jälkeen sarjakärki on onnistunut nousemaan voittajaksi molemmissa seuraavissa otteluissa.

Päävalmentaja Miikka Sopanen luonnehti illan taistoa jopa eeppiseksi:

– Ottelu oli eeppinen taistelu; HBA:n tammikuun vire jatkuu edelleen. Nousimme hienosti tappioasemasta, eikä usko loppunut, vaikka vaikeaa oli. Löytyi sielua ja luonnetta taistella kaksi jatkoaikaa ja saimme todella tärkeän voiton.

HBA aloitti pelin vahvasti onnistuen pinkomaan avausjaksolla seitsemän pisteen johtoon, jonka pystyi säilyttämään aina kolmanteen jaksoon asti. HBA:n hyökkäyspäädyssä pallo liikkui nopeasti ja vapaita paikkoja löytyi hyvin heittojen löytäessä tiensä korin perukoille. Tämän lisäksi eroa kasvattivat nopeista hyökkäyksistä tehdyt pisteet, joihin HyPon oli vaikea saada pysäytyksiä.  Vasta puoliajan jälkeen Taru Tuukkanen ja Jessica January alkoivat löytää virettään onnistuen kääntämään joukkueensa kurssia myötätuuleen.

Neljännellä jaksolla HBA alkoi sortua pallon menetyksiin Anni Jämsän ollessa kärppänä syöttölinjoilla. Myös Tuukkasen puolustus korin alla aiheutti kotijoukkueelle harmaita hiuksia ja HyPon hurmoksen varmisti Titta-Riina Lepistön viime hetken haamukolmonen, joka pakotti pelin jatkoajalle.

Ensimmäisen jatkoaika sujui nuorelta HBA:lta mallikkaasti heittojen uppoillessa tärkeillä hetkillä, vaikka Ponteva kuittasikin heti takaisin omassa päädyssään. Toinen jatkoaika varmistui puolestaan kotijoukkueen kovalla kolmosella, kun Lotta Vehka-Aho painoi heittonsa päädystä pussiin. Toisella jatkoajalla HBA:lta loppuivat kuitenkin ideat ja puhti kesken, eikä joukkue onnistunut saamaan yhtäkään pelitilanneheittoa hyökkäyksissään sisään. Jessica January sekä Randi Brown varmistelivat loppuminuuteilla Pontevan voitonjuhlia sarjapisteiden matkatessa trillerin päätteeksi Hyvinkäälle.

– Puolustuksemme toimi hyvin ja niin kauan kun jaksoimme laittaa painetta vastustajalle, HyPo oli vaikeuksissa ja joutui ottamaan vaikeita ratkaisuja. Varsinaisen peliajan lopulla emme käyttäneet mahdollisuuttamme ottaa voitto, ja jatkoajoilla HyPo nousi kokeneena joukkueena voittoon, Mirka Dettman ruoti ottelun päätteeksi. 

Ottelun kovin pistenainen ja tehokkain oli jälleen konkari Taru Tuukkanen (31/13). Pontevan tuore vahvistus Jessica January pelasi myös rautaisin ottein kerryttäen suvereenin tripla-tuplan: 26/16/11s/6r. Randi Brownin sihti ei ollut parhaissa uomissaan kaukaa, mutta tästä huolimatta Brown viimeisteli niin ikää kelpo lukemat (25/9/7s/5r).

HBA:n riveistä onnistumisia tuli laajalla rintamalla, mutta kantavana voimana hääri Awak Kuier, joka torjui ja pysäytti jälleen korin alla monia hyökkäyksiä (25/11/5s/4t). Elina Arike (13/12) ja Sara Bejedi (22/8/8s) olivat myös tehokkaalla pelijalalla liikenteessä.

Ottelutilastot

Naisten Korisliiga jatkuu lauantaina 26.1. neljän ottelun voimin. Peli-Karhut kohtaavat Catzin klo 15.00 ja Kouvottaret emännöivät Tapiolan Honkaa klo 17.00. Forssan Alku puolestaan mittelee Vimpelin Vetoa vastaan klo 17.00. Illan viimeisessä ottelussa kohtaavat Torpan Pojat sekä Espoo Basket Team klo 18.00. Kaikki ottelut ovat katsottavissa Elisa Viihde- palvelusta.

 
12.10.2019 19:50 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

11.10.2019 21:14 Naisten Korisliiga

Forssan Alku kaatoi ToPon kärkiottelussa, kotijoukkue onnistui laajalla rintamalla

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa kohtaamisessa kauden tappiotta aloittaneet Forssan Alku ja Torpan Pojat kohtasivat toisensa. Tiukka ottelu ratkesi vasta päätösneljänneksellä FoA:n 87-80-voittoon.

10.10.2019 20:46 Naisten Korisliiga

Honka karkasi Pontevalta heti alussa, EBT kesti HBA:n kirin

Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina kaksi ottelua. Espoolaisjoukkueet olivat voitokkaita, kun EBT haki pisteet naapuripitäjästä ja Tapiolan Honka voitti kotonaan.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 22:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja FoA jatkoivat hienoja otteitaan, Catzille ja EBT:lle avausvoitot

Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljän ottelun kierroksen. Torpan Pojat ja Forssan Alku ovat Kouvottarien ohella ainoat tappiottomat joukkueet kahden kierroksen jälkeen.

29.9.2019 20:44 Naisten Korisliiga

Tapiolan Honka parempi loppuhetkillä, Catz kaatui sarja-avauksessa

Sunnuntai tarjosi yhden ottelun naisten Korisliigassa, jossa Honka ja lappeenrantalainen Catz avasivat omat sarjakautensa. Tiukka ottelu ratkesi loppuhetkillä Hongan 75-72-voittoon.

26.9.2019 08:03 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 3/3: PeKa, Catz ja HyPo uudistuivat kesällä, Kouvottaret pysyi yhdessä

Viime vuoden mitalistit lähtevät alkavaan kauteen uudistuneena. Sen sijaan neljänneksi sijoittunut Kouvottaret pysyi yhdessä ja vahvistui entisestään kesän aikana – sen takia monet valmentajat nostavat joukkueen sarjan kärkeen ennakkoveikkailuissa.

25.9.2019 16:06 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 2/3: Honka ja EBT kehittävät nuoria, Forssan Alku ilmoittautui mestaruustaisteluun

Espoolaisjoukkueiden kokoonpanosta löytyy paljon nuoria pelaajia, joiden kehittymiseen panostetaan. Forssan Alku puolestaan haali kesän siirtomarkkinoilta hurjan kotimaisen pelaajakatraan omakseen.

25.9.2019 08:23 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga-ennakko 1/3: ToPo, Vimpelin Veto ja HBA lähtevät taistelemaan pudotuspelipaikasta

Naisten Korisliiga-kausi käynnistyy torstaina 26.9. ToPon ja Vimpelin Vedon silmissä siintää pudotuspelipaikka. HBA:ssa puolestaan etsitään uusia vastuunkantajia urallaan seuraavan stepin ottaneiden tilalle.

11.9.2019 12:49 Naisten Korisliiga

Natalie Day palaa Catziin, myös joukkueen valmennus täydentyi

Lappeenrannan Catz kiinnitti kolmannen amerikkalaispelaajan rosteriinsa, kun joukkueessa toissakaudella tehokkaasti esiintynyt 29-vuotias Natalie Day allekirjoitti vuoden mittaisen sopimuksen seuran kanssa.

28.8.2019 19:41 Naisten Korisliiga

Amy Griffin palaa Vetoon

Naisten Korisliiga-kauteen 2019-20 valmistautuva Vimpelin Veto saa riveihinsä tutun vahvistuksen, kun viime kaudella joukkueessa tehokkaasti esiintynyt 183-senttinen, 23-vuotias Amy Griffin palaa ryhmään.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

31.7.2019 09:08 Susiladies

Kaisa Kuisma siirtyy Portugaliin, uusi osoite Vitória SC

Napolin universiadijoukkueen Kaisa Kuisma, 25, siirtyy ensimmäistä kertaa urallaan ulkomaille ammattilaiseksi, kun 180-senttinen Orimattilan Jymyn kasvatti on tehnyt sopimuksen Portugalin pääsarjaa pelaavan Vitória Sporte Cluben kanssa.

18.7.2019 08:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tähtipelaaja Lena Reshetko siirtyy Peli-Karhuihin

Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

11.7.2019 12:27 Naisten Korisliiga

Mika Haakana vuoden jatkosopimukseen Catzin kanssa

Catzin päävalmentajana viisi kultaa, kolme hopeaa ja yhden pronssin saavuttanut Mika Haakana jatkaa päävalmentajana nyt jo kymmenettä kautta lappeenrantalaisjoukkueessa

8.7.2019 08:12 Naisten Korisliiga

Camille Zimmermanille jatkosopimus Kouvottariin

Kouvottaret sai parin päivän sisään lisää iloisia uutisia maailmalta, kun viime kaudella ammattilaisuransa juuri Kouvolasta aloittanut 23-vuotias Camille Zimmerman palaa tuttuun Kouvottaret-paitaan tulevaksi kaudeksi.

5.7.2019 10:31 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan tehopakkaus Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa

25-vuotias Claire Lamunu jatkaa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Seura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.

3.7.2019 12:44 Naisten Korisliiga

Hartonen jatkaa Kouvottarien penkin päässä – tukku runkopelaajia jatkosopimukseen

Kouvot on solminut vuoden mittaisen sopimuksen päävalmentajana jatkavan Mika Hartosen kanssa. Vuoden mittaiset pelaajasopimukset ovat seuran kanssa allekirjoittaneet Kaisa Lind, Roosa Frimodig, Maria Koskinen ja Henriikka Vähäuski.

2.7.2019 08:39 Pääjuttu

Petra Noponen Forssan Alkuun – Vuoden tulokas Ella Salminen jatkaa

Tehokkaana kaukoheittäjänä tunnettu Noponen pelasi viime kaudella SM-hopeaa voittaneessa Catzissa. Vuoden tulokas -palkinnon päättyneellä kaudella voittanut Ella Salminen jatkaa Forssassa.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

Näytä lisää vastaavia