Heikki Tuomala -palkinto Mika Perälälle

19.10.2020 12:09 Suomen Koripalloliitto on myöntänyt Heikki Tuomala -palkinnon postuumisti marraskuussa 2019 menehtyneelle kauhajokiselle pitkänlinjan koripallovaikuttajalle Mika Perälälle.

Heikki Tuomala -palkinto myönnetään vuosittain henkilölle, jonka vapaaehtoistyö seura-, alue- tai liittotoiminnassa katsotaan merkittävästi edesauttaneen suomalaista koripalloilua.

Mika Perälä harrasti nuorena laajalti urheilua. Koripallosta tuli lopulta hänen lajinsa – ensin pelaajana, sitten valmentajana niin junioripuolella kuin miestenkin joukkueessa Kauhajoella. Perälä oli yksi kauhajokelaisen koripalloilun voimahahmoista. Hän toimi valmentajana joukkueen noustessa I divisioonaan ja joukkueen managerina seuran noustessa ensimmäistä kertaa Korisliigaan keväällä 2007.

Suomen Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara luovutti palkinnon leski Kirsi Perälälle. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Suomen Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara luovutti palkinnon leski Kirsi Perälälle. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Perälän pitkäaikaisen ja intohimoisen seuratyön aikana Karhubasket nousi II-divisioonajoukkueesta Korisliiga-joukkueeksi ja lopulta hallitsevaksi kaksinkertaiseksi Suomen mestariksi. 

Heikki Tuomala -palkinto luovutettiin Kauhajoen ja Lahti Basketballin Korisliiga-ottelussa sunnuntaina. Palkinnon luovutti Suomen Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara leski Kirsi Perälälle.

 
24.10.2025 20:25 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton syysliittokokous valitsi Antti Zittingin kunniapuheenjohtajaksi

Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.

21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

17.10.2025 08:00 Koripalloliitto

Haku strategisiin kehitystyöryhmiin on nyt auki

Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!

15.10.2025 13:55 Koripalloliitto

Korismies ja kuvittaja Antti Kyrölle koris on silmäkarkkia

Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.

13.10.2025 17:30 Koripalloliitto

Suomen Koripalloliiton uusi strategia julkaistu – yhteinen suunta vie kohti vahvempaa suomikorista

Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

26.9.2025 11:39 Koripalloliitto

Koripalloliitto hakee kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikköä

Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!

18.9.2025 10:17 Koripalloliitto

Koululaisten koritalkoissa tehtiin lähes kaksi miljoonaa koria

Jos Susijengi ylitti EM-kisoissa odotukset, niin tekivät myös koululaiset Miljoona koria! -haasteessa. EM-kisojen aikana tavoiteltu miljoonan korin määrä tuplaantui, kun 1000 luokkaa ympäri Suomen otti haasteen vastaan.

10.9.2025 13:05 Pääjuttu

Miljoona rikki heittämällä

Samalla kun Susijengi on raivannut tietään EM-kisoissa, yli 20 000 koululaista on tukenut joukkuetta heittämällä koreja ympäri Suomen kouluja. Miljoonan korin tavoite saavutettiin keskiviikkona 10.9.

2.9.2025 15:54 Koripalloliitto

Korisukka heiluu kouluissa – miljoonan korin tavoitteesta jo puolet kasassa

Suomen kouluissa eletään vahvasti mukana EM-kisahuumassa. Susijengin ja Susiladiesin sekä Koripalloliiton jäsenseuroineen heittämä miljoonan korin haaste on temmannut mukaansa jo yli 12 000 koululaista.

Näytä lisää vastaavia