19.6.2013 Tapiolan Hongan naisten SM-sarjajoukkue on solminut ensimmäisen uuden pelaajasopimuksensa kaudelle 2013/14. Naisten maajoukkueringissä kesällä esiintynyt 27-vuotias Henna Koponen siirtyy Espooseen Forssan Alusta yksivuotisella sopimuksella.

Henna Koponen suuntaa kaudeksi 2013/14 Forssasta Espooseen. Kuva: Tytti Nuoramo.
183-senttinen Tikkurila-Seuran kasvatti pelasi kaksi edellistä kautta Alun riveissä. Viime kaudella Koponen urakoi forssalaisille 8,2 pistettä ja 3,6 levypalloa ottelua kohden.
Ennen Alkuun siirtymistään Koponen pelasi Ruotsin Damliganissa Uumaja Cometsin riveissä. Vuonna 2010 Koponen valmistui USA:n Etelä-Carolinassa sijainneesta Coker Collegesta koulun kaikkien aikojen parhaana korintekijänä.
– Valinta oli vaikea, mutta päätöksen tehtyäni Honka tuntui heti omalta ja oikealta joukkueelta. Hongalla on erittäin hyvin strukturoitu organisaatio, jossa pelaajista pidetään hyvää huolta. Odotan innolla tulevaa kautta ja edustan Tapiolan Honkaa mielelläni niin pelikentällä kuin sen ulkopuolellakin, kertoo urallaan 11 naisten maaottelua pelannut Koponen.
– Henna on kokenut pelaaja, jolla parhaat pelikaudet ovat kuitenkin vielä edessä. Hän tuo joukkueeseen monipuolisuutta ja pystyy urheilullisena pelaajana puolustamaan useita pelipaikkoja, Hongan tuore päävalmentaja Kimmo Kujansivu toteaa.
Hongalla on tulevaksi kaudeksi pelaajasopimukset Henna Koposen ja Tuuli Mennan kanssa. Joukkueen rakentaminen jatkuu ja kokoonpanoa täydennetään kesän aikana sekä suomalaisilla että ulkomaalaisilla pelaajilla.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.