5.2.2009 Namika Lahden Korisliiga-miehistöön maanantaina saapunut amerikkalaislaituri Adrian Henning on jättänyt lahtelaisjoukkueen. Henning otti suunnan rahakkaammille pelikentille päästyään koeajalle Israelin pääsarjaan.
Lahden ja Henningin välinen sopimus mahdollisti siirtymisen. Viime kaudella Lappeenrannan NMKY:n riveissä loistanut Henning ei ehtinyt pelata otteluakaan Namika Lahden edustusasussa.
- Otimme tietoisen riskin tässä asiassa. Tiesin tasan tarkkaan, että näin voi käydä. Nyt menemme kahdella ulkomaalaispelaajalla ja katsomme lopullisen tilanteen jonkin ajan kuluttua, Namika Lahden päävalmentaja Sami Toiviainen kommentoi seuran nettisivuilla.
Viime viikonloppuna Namika Lahti päätti olla jatkamatta koeajalla olleen Chris Rodgersin sopimusta. Joukkueen amerikkalaiskaksikon muodostavat Ray Nixon sekä Kurtis Rice, jonka seura hankki alun perin tuuraamaan polvivaivaista Sami Pekkolaa.
Lahti lukeutuu Korisliigan huipputasaiseen kärkinelikkoon, jonka joukkueet ovat kahden pisteen sisällä toisistaan.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.