2.12.2012 Pitkään Suomessa viihtyneet amerikkalaispelaajat Chris Hester ja Jerald Fields nousivat historiankirjoihin lauantain liigakierroksella. Fields nousi kaikkien aikojen 17. pelaajana 200 blokin kerhoon ja Hester ylitti 3000 runkosarjapisteen rajan.

Chris Hester nakkasi lauantaina 3000. runkosarjapisteensä liigaurallaan.

Jerald Fields nousi 200 blokin rajalle vasta 17. pelaajana kautta aikain. Kuvat: Matti O. Koskinen & Ville Vuorinen.
192-senttinen, 33-vuotias Chris Hester säkitti lauantaina 17 pistettä Kouvojen kohdatessa kotonaan loimaalaisen Bisonsin. Hester ylitti samalla Korisliigan runkosarjassa 3000 pisteen rajan, ja on kerännyt nyt 162 pelaamassaan runkosarjapelissä 3013 pistettä (keskiarvo 18,6/ottelu).
Hester pelasi Korisliigaa ensimmäisen kerran 30. syyskuuta 2006, jolloin hän upotti Porvoon Tarmolle 25 pistettä Korihaita vastaan. Hester on edustanut Suomessa Tarmon lisäksi Team Componentaa, Tampereen Pyrintöä ja Kauhajoen Karhua ennen Kouvoihin siirtymistään.
Hester juhli Suomen mestaruutta Pyrinnön kanssa 2010 ja on pelannut liigaa kuutena kautena.
Joensuun Katajan 201-senttinen, 30-vuotias sentteri Jerald Fields blokkasi puolestaan yhden heiton Katajan kohdatessa lauantai-iltana Kauhajoella Karhun. Fields nousi blokillaan kaikkien aikojen 17. pelaajana 200 blokin kerhoon.
Neljättä kauttaan Suomessa pelaava Fields on pelannut urallaan 120 runkosarjapeliä 16,9 pisteen, 9,0 levypallon, 2,4 syötön, 2,0 riiston ja 1,7 blokin keskiarvoilla. Fields on pelannut Katajan lisäksi aiemmin ToPon ja KTP:n riveissä.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.