20.8.2010 Hilpi Savikko valmentaa Keravan Kori-80:n naisten SM-joukkuetta Keravan Energia Teamia pelikaudella 2010/11. Savikon sopimukseen kuuluu myös neuvottelut seuraavasta kaudesta.

Hilpi Savikko palaa naisten SM-sarjan sivurajoille pelikaudella 2010/11. Kuva: Pentti Pekkala.
Hilpi Savikolla on takanaan pitkä pelaaja- ja valmentajaura suomalaisessa huippukoripallossa, jonka lisäksi hän on pelannut ammatikseen Ruotsin pääsarjassa. Savikolle myönnettiin naisten SM-sarjan vuoden valmentajan palkinto Koripalloliiton kevään 2000 palkintogaalassa hänen valmennettuaan Pantterit naisten Suomen mestariksi 1999 ja 2000. Naisten maajoukkueen päävalmentajana Savikko toimi vuosina 2005-07.
Savikko on myös valmentajakoulutuksensa ja -kokemuksensa perusteella saavuttanut Suomen korkeimman valmentajakoulutustason.
- Tällä kertaa valmentajaratkaisun löytyminen kesti kauan, mutta tätä sopimusta kannatti odottaa, hymyilee Kori-80:n puheenjohtaja Markus Virtanen.
- Meillä on Hilpin kanssa selvä suunnitelma joukkueen kokoamiseksi, mutta työ on vielä kesken. Keravan Energia Teamin tavoitteena on koota iskukykyinen joukkue alkavalle sarjakaudella ja päästä pelaamaan pudotuspelejä.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.