Hongan takakentällä ensi kaudella tuttu mies - Ville Wuorenjuuri jatkaa kasvattajaseurassaan

12.6.2020 11:26 Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Ville Wuorenjuuren kanssa.

Tapiolan Hongan miesten joukkueen rakennus on käynnissä ja pelaajasopimuksia laaditaan kohti 2020-21 kautta mentäessä. Ensimmäisenä julkaisemme pelaajasopimuksen, joka tuskin tulee kellekään yllätyksenä. Kyseessä on honkalaiskasvatti, jonka otteita erityisesti kaaren takana on seurattu jo pitkään. Kapteeninviitastakin tunnetulla pelaajalla on paljon hampaankolossa menneestä kaudesta, sillä pitkän kuntoutuksen jälkeen 24-vuotias takamies ehti peliparketille vain viimeiseen otteluun ennen kesken katkennutta sarjaa. Pudotuspelihurmos jäi kokematta, mutta se ei tämän pelaajan hymyä kadota. 
Haastateltavana Ville Wuorenjuuri.

Kausi katkesi yllättäen viruspandemian takia. Millaisena kausi näyttäytyi pelaajalle, joka osallistui otteluihin kannustaen joukkuettaan penkiltä pitkän kuntoutuksen vuoksi?

- Ehdin tosiaan sairastuvalta juuri takaisin pelikentille ja vain yhteen otteluun, kun koronavirus katkoi muiden lajien tapaan myös koripallokaudet. Toki oli uskomattoman hieno fiilis pukea edes kerran viime kaudella Honka-paita päälle ja päästä pelaamaan hyvien pelaajien ympäröimänä. Kausi kokonaisuudessaan oli opettavainen, sillä se toi mukanaan uudenlaisen lähestymistavan harjoitteluun kuntoutuksen takia. Päästyäni joukkueharjoitteluun mukaan, pyrin kaikin tavoin tuomaan lisää kilpailua jo ennestään vahvaan ryhmään. Samalla pyrin kirimään kiinni loukkaantumisen jättämää rakoa kanssapelaajiin. Matka loukkaantumisesta takaisin täyteen pelikuntoon ei olisi mitenkään onnistunut ilman osaavaa kuntoutushenkilökuntaa sekä valmennusta, joiden avulla pääsin keskittymään täysin omaan henkilökohtaisen taidon kehittämiseen ja tulevien pelien valmistautumiseen. Siitä olen todella kiitollinen.

Kevät ja alkukesä ovat tuoneet paljon uutta Wuorenjuuren elämään. Seuraaviin kuukausiin kuuluu harjoittelun lisäksi uusia tuulia työrintamalla sekä kesästä nauttimista.

- On ollut erityisen hienoa päästä jatkamaan lajiharjoittelua yhdessä joukkueen kanssa. Meno treeneissä on ollut myös sen mukaista, että etätreenejä on tullut tehtyä hyvällä intensiteetillä. Uuden työn aloittaminen taasen on loistava esimerkki Honka-verkoston tarjoamista mahdollisuuksista ja koripallon ulkopuolisista asioista, sillä uuteen työnantajaani olen päässyt tutustumaan alun perin juuri nimenomaan täällä Honkahallilla.

- Kesään kuuluu totta kai paljon mökkeilyä, harjoittelua niin joukkueen kanssa kuin omatoimisestikin sekä töitä myynnin parissa. Näiden lisäksi vietän paljon aikaa golf- ja padel-kentillä. Kesä on hyvää aikaa tutustua myös muihin lajeihin, joten suosittelenkin kaikkia junnuja kokeilemaan erilaisia vaihtoehtoja ja löytämään muunlaisia ärsykkeitä normaalin koripalloharjoittelun lisäksi, Wuorenjuuri vinkkaa.

Tapiolan Honka haki lisenssiä miesten I-divisioona A:han joukkueen voitettua runkosarja divari B:ssä menneellä kaudella. Miesten päävalmentajana jatkaa Aapo Heinonen, joka lupailikin joukkueen rakentumisesta puhuttaessa, että heittovoimaa ei tule puuttumaan tulevankaan kauden joukkueesta. Wuorenjuuri on ainakin yksi pelaajista, joka täyttää tätä lupausta.

Millaisin mielin kohti kautta 2020-21?

- Ensi kauden alkua odotan totta kai jo vesi kielellä. Fiilis on hyvä ja ennen kaikkea odotan henkilökohtaisella tasolla loukkaantumisvapaata kautta. Olen ollut täydessä pelikunnossa jo hetken aikaa ja on mielenkiintoista nähdä, kuinka paljon kevään ja kesän aikana tehty työ tuottaa hedelmää. Toivotaan, että päästään aloittamaan kaudet ajallaan. Uskon, että kasassa tulee olemaan nuori ja nälkäinen ryhmä täynnä taitavia Hongan pelaajapolun läpikäyneitä pelaajia. Ryhmä, joka on valmis haastamaan sarjan jokaisen joukkueen illasta toiseen.

Tapiolan Hongan ja Honkahallin tukikampanja on käynnissä. Hankkimalla kausikortin tulevaa kautta varten, autat seuraa ja pääset seuraamaan kaikki Hongan miesten joukkueen runkosarjan ottelut kaudella 2020-2021. Tutustu kausikortin sisältöön ja hanki omasi: www.tapiolanhonka.fi/honkasydan

Henkilöt

 
11.8.2022 09:51 Seura tiedottaa

ToPoLa hakee toiminnanjohtajaa

Nykyisen toiminnanjohtajan siirtyessä toisiin tehtäviin, ToPoLa hakee uutta toiminnanjohtajaa päätoimiseen, toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen. Kasvavana seurana ToPoLa kehittää jatkuvasti toimintaansa, valmennuksen laatua ja pelaajapolkua aina alle kouluikäisistä nuoriin harrastajiin sekä kilpaurheilijoihin.

10.8.2022 14:49 Seura tiedottaa

LePy koriskoulu tulee jälleen 15.-17.8.2022

LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!

8.8.2022 15:13 Seura tiedottaa

Kouvot Junioreiden valmentajat kaudella 2022-2023

Kouvot junioreiden kesän valmentajarekrytoinnit on olleet loistavat ja saatu kasaan loistava nippu innokkaita valmentajia. Seurassa toimii kaksi päätoimista valmentajaa ja 34 sopimusvalmentajaa.

8.8.2022 11:23 Läntinen alue

Turun Riennon koripallo ry etsii vahvistusta valmennukseensa

Turun Riennon Koripallo ry etsii pää- sekä apuvalmentajia vahvistamaan joukkueiden valmennustiimejä.

7.8.2022 12:28 Seura tiedottaa

Biddy Basketin 1-tason valintaleiri Espoossa 20.-21.8.2022

Biddy Basket on vienyt pelaajia Amerikkaan vuodesta 1979 lähtien. Keräämme vuoden 2023 matkalle 24 poika- ja 24 tyttöpelaajaa, jotka ovat syntyneet 1.9.2009 jälkeen. Tämän lisäksi olemme vieneet vuotta nuoremmat Eurooppaan vuodesta 2012. Tulevana vuonna suuntaamme Valencian alueelle. Matkaan lähtee 12 poika ja 12 tyttöpelaajaa, jotka ovat syntyneet 1.9.2010 jälkeen.

4.8.2022 15:02 Seura tiedottaa

LoU Basket hakee koripallokouluvastaavaa

LoU Basket etsii päätoimista valmentajaa, jonka vastuualueena ovat seuran koripallokoulu-, eskarikorisryhmän, sekä nappularyhmän valmennuksen suunnittelu ja toteutus.

4.8.2022 13:27 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan 29. katukoristapahtuma järjestetään 13. elokuuta

Hyvinkään Pontevan 29. katukoristapahtumasta, joka pelataan Hotel Sveitsin parkkipaikalla la 13.8.2022 klo 10-16.

2.8.2022 16:16 Seura tiedottaa

Perinteikäs ja järjestyksessään jo 30. Kouvot-turnaus järjestetään 18.-20.11. Kouvolassa

Kouvot järjestää perinteikkään Kouvot-turnauksen jälleen syksyllä. Turnaus pelataan 18.-20. marraskuuta. Ilmoittautuminen aukeaa perjantaina 5.8. klo 9:00!! Joukkuemaksu spesiaalihintaan sunnuntaihin 14.8. asti: 2009-2012 syntyneet 100€ (norm. 150€), mikrot 60€ (norm. 90€)!!

1.8.2022 11:05 Läntinen alue

YMCA Tampere hakee apuvalmentajia pelikaudelle 2022-2023

Pääsitkö Tampereelle opiskelemaan tai oletko muuttamassa paikkakunnalle? YMCA Tampere hakee apuvalmentajia täydentämään valmennustaan.

26.7.2022 10:22 Seura tiedottaa

Aubrey Conerly Namikan valmennuspäälliköksi

Conerly ottaa harteilleen myös seuran miesten edustusjoukkueen valmentamisen.

16.7.2022 10:47 Läntinen alue

Tuomariksi Mieleinen Basketiin Loimaalle 10.-11.9.2022

Loimaan Korikonkareiden 10.-11.9.2022 järjestämään Mieleinen Basketiin haetaan nyt innokkaita tuomareita viheltämään mikro-, mini ja U14-ikäisten korisotteluita.

16.7.2022 10:38 Keskinen alue

Ville Kesänen Vaasan Salaman seurakoordinaattoriksi

Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.

5.7.2022 07:42 Seura tiedottaa

Biddy Basketin 1-tason leirit järjestetään elo-syyskuussa

Tervetuloa mukaan elo-syyskuun Biddy Basketin 1-tason leireille. Leirit ovat avoimia kaikille 1.9.2009 jälkeen syntyneille tytöille ja pojille.

28.6.2022 16:32 Seura tiedottaa

LePy valmiina kauteen 2022-2023

Kevään aikana suoritettu valmentajarekrytointi on vihdoin saatu päätökseen. Kaikissa joukkueissa on nyt päävalmentajat ja loistavat valmennustiimit. Osaa ryhmistä täydennetään vielä syksyllä. Katsomot täyteen saanut LePyn miesten joukkue jatkaa 1. divisioona B:ssä. Nuorista ja lupaavista tyttöpelaajista muodostunut LePyn naisten joukkue aloittaa kauden 2. divisioonassa. LePyn kaikki juniorijoukkueet lähtevät taistelemaan valtakunnallisiin sarjoihin. LePy odottaa jo innolla uuden kauden starttia.

27.6.2022 08:33 Seura tiedottaa

Jampe Lehtosen muistostipendi Niina Rokolammelle

Neljännen kerran jaettu Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu Niina Rokolammelle, pian 16 vuotta täyttävälle koripallolupaukselle. Rokolampi on ensimmäinen 500 euron kannustuspalkinnon saanut tyttöpelaaja.

23.6.2022 18:16 Läntinen alue

YMCA Tampere vahvistaa koripallotoiminnan rakenteita

Miia Lindström aloittaa 1.7.2022 YMCA Tampereen koripallon lajipäällikkönä ja Pena Ranta siirtyy lajitoiminnan ja valmennuksen johtajaksi virkanimikkeellä koripallon valmennuspäällikkö. Molemmat työtehtävät ovat toistaiseksi voimassa olevia.

23.6.2022 18:00 Läntinen alue

BC Sisu etsii junioritoimintaan osa-aikaista tai tuntiperusteista päävalmentajaa/valmentajaa/valmennus-koordinaattoria

Etsimme henkilöä, joka on aidosti kiinnostunut työskentelemään lasten ja nuorten parissa ja jolla on halua ja ideoita valmennustoiminnan kehittämiseen. Työnkuvaa ja tuntimäärää pystytään muokkaamaan sopivan kandidaatin kiinnostusta vastaavaksi.

23.6.2022 17:50 Läntinen alue

Delfin Basket tarjoaa tradition ilmaiseksi

Delfin Basketin tavaramerkki, ilmainen huippuottelu palaa koronavuosien jälkeen. Susijengi pelaa lauantai-iltana 6.elokuuta Hakametsän hallissa Belgiaa vastaan. Kisapassilla katsomoon kannustajiksi pääsee 3 000 korisfania.

23.6.2022 06:56 Seura tiedottaa

Julián de Landaluce Machuca LePyn valmentajaksi

LePy ja espanjalaissyntyinen Julián de Landaluce Machuca (28 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen. Julián aloittaa LePyssä päätoimisena valmentajana 1.8.2022.

Näytä lisää vastaavia