Hongan takakentällä ensi kaudella tuttu mies - Ville Wuorenjuuri jatkaa kasvattajaseurassaan

12.6.2020 11:26 Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Ville Wuorenjuuren kanssa.

Tapiolan Hongan miesten joukkueen rakennus on käynnissä ja pelaajasopimuksia laaditaan kohti 2020-21 kautta mentäessä. Ensimmäisenä julkaisemme pelaajasopimuksen, joka tuskin tulee kellekään yllätyksenä. Kyseessä on honkalaiskasvatti, jonka otteita erityisesti kaaren takana on seurattu jo pitkään. Kapteeninviitastakin tunnetulla pelaajalla on paljon hampaankolossa menneestä kaudesta, sillä pitkän kuntoutuksen jälkeen 24-vuotias takamies ehti peliparketille vain viimeiseen otteluun ennen kesken katkennutta sarjaa. Pudotuspelihurmos jäi kokematta, mutta se ei tämän pelaajan hymyä kadota. 
Haastateltavana Ville Wuorenjuuri.

Kausi katkesi yllättäen viruspandemian takia. Millaisena kausi näyttäytyi pelaajalle, joka osallistui otteluihin kannustaen joukkuettaan penkiltä pitkän kuntoutuksen vuoksi?

- Ehdin tosiaan sairastuvalta juuri takaisin pelikentille ja vain yhteen otteluun, kun koronavirus katkoi muiden lajien tapaan myös koripallokaudet. Toki oli uskomattoman hieno fiilis pukea edes kerran viime kaudella Honka-paita päälle ja päästä pelaamaan hyvien pelaajien ympäröimänä. Kausi kokonaisuudessaan oli opettavainen, sillä se toi mukanaan uudenlaisen lähestymistavan harjoitteluun kuntoutuksen takia. Päästyäni joukkueharjoitteluun mukaan, pyrin kaikin tavoin tuomaan lisää kilpailua jo ennestään vahvaan ryhmään. Samalla pyrin kirimään kiinni loukkaantumisen jättämää rakoa kanssapelaajiin. Matka loukkaantumisesta takaisin täyteen pelikuntoon ei olisi mitenkään onnistunut ilman osaavaa kuntoutushenkilökuntaa sekä valmennusta, joiden avulla pääsin keskittymään täysin omaan henkilökohtaisen taidon kehittämiseen ja tulevien pelien valmistautumiseen. Siitä olen todella kiitollinen.

Kevät ja alkukesä ovat tuoneet paljon uutta Wuorenjuuren elämään. Seuraaviin kuukausiin kuuluu harjoittelun lisäksi uusia tuulia työrintamalla sekä kesästä nauttimista.

- On ollut erityisen hienoa päästä jatkamaan lajiharjoittelua yhdessä joukkueen kanssa. Meno treeneissä on ollut myös sen mukaista, että etätreenejä on tullut tehtyä hyvällä intensiteetillä. Uuden työn aloittaminen taasen on loistava esimerkki Honka-verkoston tarjoamista mahdollisuuksista ja koripallon ulkopuolisista asioista, sillä uuteen työnantajaani olen päässyt tutustumaan alun perin juuri nimenomaan täällä Honkahallilla.

- Kesään kuuluu totta kai paljon mökkeilyä, harjoittelua niin joukkueen kanssa kuin omatoimisestikin sekä töitä myynnin parissa. Näiden lisäksi vietän paljon aikaa golf- ja padel-kentillä. Kesä on hyvää aikaa tutustua myös muihin lajeihin, joten suosittelenkin kaikkia junnuja kokeilemaan erilaisia vaihtoehtoja ja löytämään muunlaisia ärsykkeitä normaalin koripalloharjoittelun lisäksi, Wuorenjuuri vinkkaa.

Tapiolan Honka haki lisenssiä miesten I-divisioona A:han joukkueen voitettua runkosarja divari B:ssä menneellä kaudella. Miesten päävalmentajana jatkaa Aapo Heinonen, joka lupailikin joukkueen rakentumisesta puhuttaessa, että heittovoimaa ei tule puuttumaan tulevankaan kauden joukkueesta. Wuorenjuuri on ainakin yksi pelaajista, joka täyttää tätä lupausta.

Millaisin mielin kohti kautta 2020-21?

- Ensi kauden alkua odotan totta kai jo vesi kielellä. Fiilis on hyvä ja ennen kaikkea odotan henkilökohtaisella tasolla loukkaantumisvapaata kautta. Olen ollut täydessä pelikunnossa jo hetken aikaa ja on mielenkiintoista nähdä, kuinka paljon kevään ja kesän aikana tehty työ tuottaa hedelmää. Toivotaan, että päästään aloittamaan kaudet ajallaan. Uskon, että kasassa tulee olemaan nuori ja nälkäinen ryhmä täynnä taitavia Hongan pelaajapolun läpikäyneitä pelaajia. Ryhmä, joka on valmis haastamaan sarjan jokaisen joukkueen illasta toiseen.

Tapiolan Hongan ja Honkahallin tukikampanja on käynnissä. Hankkimalla kausikortin tulevaa kautta varten, autat seuraa ja pääset seuraamaan kaikki Hongan miesten joukkueen runkosarjan ottelut kaudella 2020-2021. Tutustu kausikortin sisältöön ja hanki omasi: www.tapiolanhonka.fi/honkasydan

Henkilöt

 
13.7.2020 15:25 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii junioritoimintaan valmentajia, apuvalmentajia, sekä apuja taustajoukkoihin

Vaasan Salama, 70-vuotias koripalloilun erikoisseura etsii junioritoimintaan valmentajia, apuvalmentajia, sekä apuja taustajoukkoihin. Olemme Vaasan seudun ainut koripalloseura ja lisenssimäärissä laskettuna Keskisen alueen toiseksi suurin.

13.7.2020 08:51 Seura tiedottaa

Biddy Basket leirien ilmoittautuminen on avattu

Tervetuloa mukaan elo-syyskuun Biddy Basket 1-tason leireille. Leirit ovat avoimia kaikille 1.9.2007 jälkeen syntyneille tytöille ja pojille.

7.7.2020 12:37 Seura tiedottaa

Arttu Mannelin Ura Basketin valmennuspäälliköksi

Edelliset kolme kautta Loimaan Bisonsia miesten divareissa luotsannut Mannelin aloittaa elokuussa kaarinalaisseuran valmennuspäällikkönä.

1.7.2020 08:13 Seura tiedottaa

Jokelan katukoris la 22.08.2020 klo 10:00

Jokelan 22:ta katukoristapahtumaa vietetään lauantaina 22.08.2020 alkaen klo 10:00, osoitteessa Jyväkuja 13 05400 Jokela.

11.6.2020 11:29 Seura tiedottaa

Jarmo Lehtosen muistostipendi Kotkaan, KTP-juniori Tom Gumalle

Kotkalainen Tom Guma on toinen nuori koripalloilija, jonka harrastusta tuetaan Jarmo Lehtosen muistostipendillä.

8.6.2020 13:55 Läntinen alue

33. Delfin Basket Tournament 31.7.-2.8.2020 Tampereella

Ilmoittautuminen 33. Delfin Basket Tournamentiin on nyt avoinna ja turnaus järjestetään 31.7.-2.8.2020 Tampereella. Delfin Basket on loistava tapa startata uusi koripallokausi, tavata koripallon ystäviä ympäri Suomea sekä nauttia aurinkoisesta Tampereesta. Sarjoja on tarjolla mikroista aina aikuisten avoimeen FUN-sarjaan asti.

4.6.2020 10:24 Seura tiedottaa

KorsKun WU15-13 joukkueiden päävalmentajana jatkaa Juha Oikarinen

2008-2009 syntyneiden tyttöjen päävalmentajana jatkaa Juha Oikarinen (FIBA Approve Coach) apunaan kokenut ja ammattimainen valmentajatiimi. Kansainvälisestä, tavoitteellisesta ja kilpailullisesta kiinnostuneita uusia pelaajia otetaan mukaan KorsKun toimintaan.

2.6.2020 13:34 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 19.-20.9.2020 Loimaalla.

29.5.2020 15:12 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden miesten ja vanhimpien juniori-ikäluokkien kausi 2020-21 alkaa avoimella harjoitusjaksolla

PuHu Junioreiden poikapuolen joukkueet avaavat harjoituskauden, avoimella harjoitusjaksolla, maanantaina 1.6.2020 klo 18:30 Martinlaakson koululla. Avoin harjoitusjakso kestää kesäkuun alusta aina juhannukseen asti.

29.5.2020 15:10 Seura tiedottaa

Puhuttaret ja TU19 aloittavat avoimen harjoitusjakson 2.6.2020

Naisten 1. divisioonaa pelaava Puhuttaret ja valtakunnallisiin sarjoihin pyrkivä 19-vuotiaiden joukkue aloittavat kesäharjoittelun avoimella harjoitusjaksolla. Jakso alkaa tiistaina 2.6.2020 klo 19:00 lajiharjoituksella Martinlaakson koululla. Uudet pelaajat ovat tervetulleita osallistumaan harjoitteluun juhannukseen asti maksutta.

27.5.2020 10:55 Seura tiedottaa

Klaukkalan NMKY valmistautuu kauteen 2020-21

Klaukkalan NMKY on aloittanut valmistelut kauteen 2020-2021. Kesätreenejä ohjataan pienryhmissä ohjeistusten mukaisesti. Pelaajat ja valmentajat odottavat innolla pelikentille paluuta.

26.5.2020 12:42 Seura tiedottaa

Westside aloittaa kauden avoimilla harjoituksilla 3.6. – tervetuloa mukaan!

Espoon kaksi koripallon suurseuraa LePy ja EBT jatkavat yhteistyötään vanhimmissa poikaikäluokissa sekä miesten 1B-divisioonajoukkueessa. Kaudelle 2020-2021 toiminta laajenee koskemaan myös 16-vuotiaiden poikien ikäluokkaa. Yhteistyöjoukkueen nimi on Westside.

26.5.2020 11:10 Seura tiedottaa

LePy järjestää U16, U17 ja U19 tyttöjen avoimet harjoitukset 4.6.

LePyn U19, U17 ja U16 tyttöjen ikäluokat aloittavat uuden kauden avoimilla harjoituksilla. Mukaan ovat tervetulleita kaikki halukkaat vuosina 2002-2006 syntyneet tytöt. Avoimet harjoitukset järjestetään torstaina 4.6.2020 klo 17-18.30 Leppävaaran liikuntahallilla (Veräjäpellonkatu 6). Infotilaisuus pelaajille ja vanhemmille järjestetään klo 16.30 samassa paikassa.

22.5.2020 11:15 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden päävalmentajat kaudelle 2020-21

PuHu Juniorit vahvistaa valmennusrintamalla rivejään merkittävästi tulevalle kaudelle. Kaudella 2020-21 PuHu Junioreiden valmennuksessa nähdään, jo tuttujen ja kokeneiden valmentajien lisäksi, viisi uutta päävalmentajaa. Osa näistä ”uusista” nimistä on nähty PuHu:n punaisessa jo joskus aikaisemminkin ja tekevät nyt paluun Vantaalle.

20.5.2020 14:17 Seura tiedottaa

Jussi Syrjänen jatkaa ToPossa kaksivuotisella sopimuksella

Syrjänen jatkaa Torpan Poikien edustusjoukkueiden peräsimessä ja tulevalla kaudella hän toimii lisäksi seuran junioritoiminnan valmennuksen johtajana, jossa yhtenä tärkeimmistä tavoitteista on kehittää juniori- ja edustusjoukkueiden yhteistyötä.

19.5.2020 15:31 Seura tiedottaa

LoU Basket valinnut ryhmille päävalmentajat kaudelle 2020-2021

Lohjalainen koripalloseura LoU Basket on kiinnittänyt seuraavat päävalmentajat kaudelle 2020-2021.

15.5.2020 14:31 Seura tiedottaa

Heittäjälegenda Kari-Pekka Klinga Puhuttarien valmentajaksi

Vantaalaisen PuHu Junioreiden naisten 1. divisioonaa pelaava Puhuttaret saa ensi kaudelle uuden päävalmentajan, kun yksi suomalaisen koripallon legendoista, Kari-Pekka Klinga, ottaa joukkueen vastuulleen.

11.5.2020 14:35 Seura tiedottaa

Heikki Venhola isoon rooliin EBT:n valmennuksessa

Korona-epidemiankin keskellä EBT tekee kiivaasti valmistavia toimenpiteitä koriskautta 2020-2021 varten. Yhtenä merkittävänä tekijänä tulevan kauden toiminnassa tulee olemaan monelle koris-ihmiselle tuttu Heikki ”Hede” Venhola. Seura on tehnyt Heden kanssa sopimuksen, joka alkaa 1.5.2020 ja kattaa kaksi seuraava kautta.

8.5.2020 14:20 Läntinen alue

Korihait hakee valmentajia juniorijoukkueisiin

Korihait on perinteikäs uusikaupunkilainen koripalloseura, joka liikuttaa lajin parissa kaikenikäisiä ihmisiä. Korihaiden juniorijoukkueisiin haetaan uusia valmentajia niin vastuu- kuin apuvalmentajiksi kaudelle 2020-21.

10.4.2020 15:14 Seura tiedottaa

Westside-toimintaa laajennetaan myös 16-vuotiaiden poikien ikäluokkaan

Espoon kaksi koripallon suurseuraa laajentavat yhteistyötään. Leppävaaran Pyrinnön ja Espoo Basket Teamin Yhteistyöjoukkue Westside pelaa kaudella 2020-2021 miesten 1B –divisioonassa sekä alle 19-, 17- ja 16-vuotiaiden poikien valtakunnallisissa sarjoissa.

Näytä lisää vastaavia