Honka ja Belser purkivat sopimuksen

8.2.2010 Korisliigassa neljäntenä oleva Espoon Honka ja joukkueen paras pistemies Corey Belser ovat purkaneet sopimuksensa pelaajan pyynnöstä. Belserin lähdön taustalla on seuran mukaan se, että Gordon Herbertin oli vetäydyttävä Hongan valmennustehtävistä selkävaivojen vuoksi.

Honka ja joukkueen paras pistemies Corey Belser ovat purkaneet sopimuksensa.

Belser ennätti pelata Hongassa paitsi 18 liigaottelua myös juhlia Suomen cupin voittoa. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

- Sopimuksessa oli pykälä, jonka mukaan Belser sai pyytää siitä vapautusta, mikäli Herbert ei valmenna enää joukkuetta. Belser tuli Honkaan pitkälti juuri Herbertin takia. Belser näki, että hänellä on hyvä mahdollisuus edetä urallaan mittavan kansainvälisen kokemuksen omaavan Herbertin valmennuksessa, kertoo Honka-pomo Mika Sohlberg seuran tiedotteessa.

Monipuolisena pelaajana mainetta niittäneen Belserin ratkaisu tuli silti Sohlbergille yllätyksenä.

- Tunteet ovat kuitenkin ristiriitaiset, sillä päätös ei ollut helppo Belserillekään. Hän viihtyi erittäin hyvin joukkueessa ja nykyisen päävalmentajamme Lars Ekströmin alaisuudessa. Tästä kertovat hänen tilastonsakin viimeiseksi Hongassa jääneessä ottelussa, Sohlberg viittaa viime lauantain kotivoittoon Uudenkaupungin Korihaista.

Kolme edellistä kautta Kreikan kovatasoisessa pääsarjassa pelannut ja kahdesti myös NBA:n kesäliigassa näyttöjä antanut Belser kuritti Korihaita 23 pisteellä ja seitsemällä levypallolla.

- En tiedä vielä tarkemmin Belserin tulevaisuudesta, mutta oma henkilökohtainen arvioni on se, että hänellä oli pöydällä paljon kovempi sopimus, toteaa Sohlberg.

Suomen cupin voittoa joulukuussa juhlinut kaksimetrinen Belser, 27, ehti edustaa Honkaa 18 liigaottelussa. Hän pelasi niissä keskimäärin 30 minuuttia 18,8 pisteen, 6,4 levypallon, 1,3 koriin johtaneen syötön ja 1,9 riiston keskiarvoilla.

- Belserin lähtö on meille tietysti iso menetys, mutta toisaalta Monte Cummings palasi pitkältä tauolta kentille Korihait-ottelussa, muistuttaa Sohlberg.

- Nyt jokaisen pelaajan on nostettava omaa tasoaan kymmenen prosenttia, Sohlberg jatkaa.

Hongalla on sääntöjen puitteissa vielä muutama viikko aikaa kartoittaa pelaajatilannettaan.

- Ekström saa arvioida tilanteen ja katsoa, tarvitaanko lisää pelaajia. Meillä ei ole paniikkia tehdä ratkaisua. Jos hankimme joukkueeseen uuden amerikkalaisvahvistuksen, niin hänen on oltava todellakin kovan tason pelaaja, joka auttaa meitä playoffseissa, painottaa Sohlberg.

Hongalla on pelaamatta liigan runkosarjasta vielä 13 ottelua. Kahdessa seuraavassa vastus on pahimmasta päästä, kun Honka kohtaa keskiviikkona vieraissa ToPon ja ja lauantaina kotikentällään sarjakärki Tampereen Pyrinnön.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia